REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Ulga meldunkowa nie zwalnia z podatku sprzedaży gruntu związanego z budynkiem, ani udziału w nieruchomości wspólnej w przypadku lokali mieszkalnych.

Na czym polega ulga meldunkowa ?

REKLAMA

Ulga meldunkowa dotyczy sprzedaży:

  • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, lub udziału w takim prawie,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w takim prawie

o ile :

podatnik był zameldowany w wymienionym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Nabycie (wybudowanie) budynku (lokalu) musiało nastąpić po 1 stycznia 2007r (a przed 01.01.2009r.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko budynki i lokale !

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z opodatkowania (po spełnieniu powyższych warunków) sprzedaż lokali i budynków- co nie budzi wątpliwości.

Inaczej jest niestety z:

  • gruntem, na którym jest posadowiony budynek mieszkalny
    • (niezależnie od tego czy jest to prawo własności gruntu, prawo użytkowania wieczystego, czy udział w takich prawach.)
  • udziałem w nieruchomości wspólnej w przypadku oddzielnej własności lokali.

Przykłady

1

Stanisław Nowak jest właścicielem lokalu w bloku mieszkalnym. Z mieszkaniem jest związany udział we współwłasności nieruchomości wspólnej – w wymiarze 1/40. Sprzedając lokal NIE MOŻE sprzedać go bez udziału.Zważywszy na to że spełnia warunki do skorzystania z ulgi meldunkowej, kwota jaką uzyskał ze sprzedaży samego lokalu jest zwolniona od podatku dochodowego. Jednakże będzie musiał zapłacić podatek od wartości udziału w nieruchomości wspólnej.

2

Józef Kowalski jest właścicielem działki o powierzchni 1 ha , zabudowanej domkiem jednorodzinnym. Całość zakupił w lutym 2007r. Rok później postanowił sprzedać nieruchomość, korzystają z ulgi meldunkowej.Sprzedaż samego budynku jest zwolniona z podatku. Podatek dochodowy będzie jednak naliczany od kwoty uzyskanej ze sprzedaży gruntu, w tym gruntu na którym bezpośrednio posadzony jest budynek

Jakie są konsekwencje takiej regulacji ?

Część dochodu ze sprzedaży domów jednorodzinnych, oraz oddzielnej własności lokalu będzie zawsze opodatkowana.

Tego typu uregulowanie wymaga uszczegółowienia w umowie sprzedaży wartości poszczególnych składowych sprzedawanej nieruchomości .

Należy oddzielnie przedstawić wartość:

  • budynków (lokali), które można objąć ulgą meldunkową,
  • oraz pozostałych nieruchomości, które nie podlegają zwolnieniu. (gruntów, budynków gospodarczych, miejsca parkingowego, udziału we współwłasności części wspólnej nieruchomości itp.)

Wartość nieruchomości nie objętych ulgą, powinna stanowić podstawę do obliczenia podatku należnego.

Potrzebna będzie oddzielna wycena gruntu oraz budynku.

UWAGI OGÓLNE

  • powyższa regulacja jest oderwana od prawa cywilnego- oddziela budynki od gruntu w sferze prawnej.
  • może mieć negatywne konsekwencja dla osób, które nie znają wartości gruntu (udziału we współwłasności)
  • wymaga bardziej szczegółowej wyceny nieruchomości.

Podstawa prawna: art. 21.1 ust. 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA