REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Ulga meldunkowa nie zwalnia z podatku sprzedaży gruntu związanego z budynkiem, ani udziału w nieruchomości wspólnej w przypadku lokali mieszkalnych.

Na czym polega ulga meldunkowa ?

REKLAMA

Ulga meldunkowa dotyczy sprzedaży:

 • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
 • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
 • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, lub udziału w takim prawie,
 • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w takim prawie

o ile :

podatnik był zameldowany w wymienionym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Nabycie (wybudowanie) budynku (lokalu) musiało nastąpić po 1 stycznia 2007r (a przed 01.01.2009r.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko budynki i lokale !

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z opodatkowania (po spełnieniu powyższych warunków) sprzedaż lokali i budynków- co nie budzi wątpliwości.

Inaczej jest niestety z:

 • gruntem, na którym jest posadowiony budynek mieszkalny
  • (niezależnie od tego czy jest to prawo własności gruntu, prawo użytkowania wieczystego, czy udział w takich prawach.)
 • udziałem w nieruchomości wspólnej w przypadku oddzielnej własności lokali.

Przykłady

1

Stanisław Nowak jest właścicielem lokalu w bloku mieszkalnym. Z mieszkaniem jest związany udział we współwłasności nieruchomości wspólnej – w wymiarze 1/40. Sprzedając lokal NIE MOŻE sprzedać go bez udziału.Zważywszy na to że spełnia warunki do skorzystania z ulgi meldunkowej, kwota jaką uzyskał ze sprzedaży samego lokalu jest zwolniona od podatku dochodowego. Jednakże będzie musiał zapłacić podatek od wartości udziału w nieruchomości wspólnej.

2

Józef Kowalski jest właścicielem działki o powierzchni 1 ha , zabudowanej domkiem jednorodzinnym. Całość zakupił w lutym 2007r. Rok później postanowił sprzedać nieruchomość, korzystają z ulgi meldunkowej.Sprzedaż samego budynku jest zwolniona z podatku. Podatek dochodowy będzie jednak naliczany od kwoty uzyskanej ze sprzedaży gruntu, w tym gruntu na którym bezpośrednio posadzony jest budynek

Jakie są konsekwencje takiej regulacji ?

Część dochodu ze sprzedaży domów jednorodzinnych, oraz oddzielnej własności lokalu będzie zawsze opodatkowana.

Tego typu uregulowanie wymaga uszczegółowienia w umowie sprzedaży wartości poszczególnych składowych sprzedawanej nieruchomości .

Należy oddzielnie przedstawić wartość:

 • budynków (lokali), które można objąć ulgą meldunkową,
 • oraz pozostałych nieruchomości, które nie podlegają zwolnieniu. (gruntów, budynków gospodarczych, miejsca parkingowego, udziału we współwłasności części wspólnej nieruchomości itp.)

Wartość nieruchomości nie objętych ulgą, powinna stanowić podstawę do obliczenia podatku należnego.

Potrzebna będzie oddzielna wycena gruntu oraz budynku.

UWAGI OGÓLNE

 • powyższa regulacja jest oderwana od prawa cywilnego- oddziela budynki od gruntu w sferze prawnej.
 • może mieć negatywne konsekwencja dla osób, które nie znają wartości gruntu (udziału we współwłasności)
 • wymaga bardziej szczegółowej wyceny nieruchomości.

Podstawa prawna: art. 21.1 ust. 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA