REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Ulga meldunkowa nie zwalnia z podatku sprzedaży gruntu związanego z budynkiem, ani udziału w nieruchomości wspólnej w przypadku lokali mieszkalnych.

Na czym polega ulga meldunkowa ?

REKLAMA

Ulga meldunkowa dotyczy sprzedaży:

 • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
 • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
 • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, lub udziału w takim prawie,
 • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w takim prawie

o ile :

podatnik był zameldowany w wymienionym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Nabycie (wybudowanie) budynku (lokalu) musiało nastąpić po 1 stycznia 2007r (a przed 01.01.2009r.)

Tylko budynki i lokale !

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z opodatkowania (po spełnieniu powyższych warunków) sprzedaż lokali i budynków- co nie budzi wątpliwości.

Inaczej jest niestety z:

 • gruntem, na którym jest posadowiony budynek mieszkalny
  • (niezależnie od tego czy jest to prawo własności gruntu, prawo użytkowania wieczystego, czy udział w takich prawach.)
 • udziałem w nieruchomości wspólnej w przypadku oddzielnej własności lokali.

Przykłady

1

Stanisław Nowak jest właścicielem lokalu w bloku mieszkalnym. Z mieszkaniem jest związany udział we współwłasności nieruchomości wspólnej – w wymiarze 1/40. Sprzedając lokal NIE MOŻE sprzedać go bez udziału.Zważywszy na to że spełnia warunki do skorzystania z ulgi meldunkowej, kwota jaką uzyskał ze sprzedaży samego lokalu jest zwolniona od podatku dochodowego. Jednakże będzie musiał zapłacić podatek od wartości udziału w nieruchomości wspólnej.

2

Józef Kowalski jest właścicielem działki o powierzchni 1 ha , zabudowanej domkiem jednorodzinnym. Całość zakupił w lutym 2007r. Rok później postanowił sprzedać nieruchomość, korzystają z ulgi meldunkowej.Sprzedaż samego budynku jest zwolniona z podatku. Podatek dochodowy będzie jednak naliczany od kwoty uzyskanej ze sprzedaży gruntu, w tym gruntu na którym bezpośrednio posadzony jest budynek

Jakie są konsekwencje takiej regulacji ?

Część dochodu ze sprzedaży domów jednorodzinnych, oraz oddzielnej własności lokalu będzie zawsze opodatkowana.

Tego typu uregulowanie wymaga uszczegółowienia w umowie sprzedaży wartości poszczególnych składowych sprzedawanej nieruchomości .

Należy oddzielnie przedstawić wartość:

 • budynków (lokali), które można objąć ulgą meldunkową,
 • oraz pozostałych nieruchomości, które nie podlegają zwolnieniu. (gruntów, budynków gospodarczych, miejsca parkingowego, udziału we współwłasności części wspólnej nieruchomości itp.)

Wartość nieruchomości nie objętych ulgą, powinna stanowić podstawę do obliczenia podatku należnego.

Potrzebna będzie oddzielna wycena gruntu oraz budynku.

UWAGI OGÓLNE

 • powyższa regulacja jest oderwana od prawa cywilnego- oddziela budynki od gruntu w sferze prawnej.
 • może mieć negatywne konsekwencja dla osób, które nie znają wartości gruntu (udziału we współwłasności)
 • wymaga bardziej szczegółowej wyceny nieruchomości.

Podstawa prawna: art. 21.1 ust. 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA