REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Marek Sondej - Referendarz Sądowy w Wydziale ksiąg wieczystych SR w Krakowie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Poziom trudności: łatwy

REKLAMA

Koszt: ok. 220 złotych.

Wymagane dokumenty

  • tytuł wykonawczy (np. wyrok, nakaz zapłaty, akt notarialny wraz z klauzulą wykonalności)
  • formularz KW_WPIS

Na potrzeby niniejszej porady zakładamy, iż są Państwo w posiadaniu tytułu, więc zakończyło się postępowanie sądowe, lub dłużnik nie spełnia obowiązków określonych w ugodzie, lub akcie notarialnym.

Tytuł wykonawczy: orzeczenie sądu, ugoda sądowa, ugoda zawarta przed mediatorem, orzeczenie sądu polubownego, akt notarialny z deklaracją poddania się egzekucji opatrzone klauzulą wykonalności- czyli potwierdzeniem przez Sąd, iż wyżej wymieniony dokument jest podstawą do prowadzenia egzekucji przez komornika.

Krok pierwszy: sprawdzamy nieruchomość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli uzyskaliśmy informacje, iż nasz dłużnik posiada jakąś nieruchomość, musimy uzyskać bliższe dane jej dotyczące, takie jak chociażby adres. Pomoże nam to ustalić numer księgi wieczystej.

REKLAMA

Jeżeli mamy już numer, udajemy się do sądu wieczystoksięgowego i wnosimy o udostępnienie księgi do wglądu (nie ma opłat), lub wnosimy o wydanie odpisu aktualnego z księgi (30 złotych). Tam sprawdzimy czy nasz dłużnik jest właścicielem, lub współwłaścicielem nieruchomości.

W wydziałach prowadzących księgi wieczyste w systemie elektronicznym istnieje możliwość sprawdzenia księgi wieczystej poprzez wywołanie jej na ekran monitora (bezpłatnie). Dopiero wtedy, gdy z treści księgi (z wpisu w dziale II) wynika, że nasz dłużnik jest właścicielem nieruchomości albo jej współwłaścicielem warto złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi.

Krok drugi: tytuł wykonawczy

Aby wpisać hipotekę przymusową, musimy nasz tytuł egzekucyjny opatrzyć klauzulą wykonalności. W tym celu musimy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, przed którym sprawa została zakończona (sąd I lub II instancji, przy czym w drugim przypadku, zadzwońmy do sądu czy akta nadal się tam znajdują- po jakimś czasie od wydania orzeczenia, akta wracają do sądu I instancji).

REKLAMA

Jeżeli występowaliśmy wcześniej o tytuł wykonawczy (np. w celu przeprowadzenia egzekucji komorniczej, która okazała się póki co bezskuteczna) musimy zaznaczyć po co jest on nam potrzebny kolejny tytuł wykonawczy: np. w celu ustanowienia hipoteki przymusowej w wysokości xxx… wszystko to będzie musiało być oznaczone na klauzuli.

We wniosku (opisanym tak jak wszystkie poprzednie pisma procesowe) wnosimy o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi/ nakazowi zapłaty wydanemu w dniu… w sprawie o sygnaturze akt…. oraz doręczenie, lub wydanie nam tytułu wykonawczego w sekretariacie sądu

Wniosek opłacamy znakami sądowymi (do nabycia w sądzie i niektórych bankach), lub opłacamy w kasie sądu lub przelewem na rachunek, tak aby opłata była załączona do wniosku.

Wysokość opłaty: 6 zł za każdą stronę orzeczenia (bez uzasadnienia) i 6 zł za nadanie klauzuli wykonalności. Zazwyczaj 12-18 złotych)

Zgodnie z przepisami Sąd ma 3 dni od dnia doręczenia/ złożenia pisma na opatrzenie tytułu klauzulą.

Orzeczenia sądów muszą być prawomocne! (można to w przypadku wątpliwości, np. jeśli nie wiemy czy strona złożyła apelację, sprawdzić w sekretariacie sądu - również telefonicznie).

Krok trzeci: wypełniamy wniosek

Formularz KW_wpis możemy uzyskać w siedzibie sądu wieczysto księgowego.

Drukujemy dwustronnie, wydruk może być czarno – biały, wielkość wydruku ma być zbliżona do wielkości oryginalnych formularzy (format A4)

Wypełnianie rozpoczynamy od oznaczenia Sądu, oraz wydziału wieczysto księgowego i numeru księgi zgodnie z 3 pierwszymi rubrykami wniosku.

Następnie przekreślamy wszystkie rubryki aż do strony 3, gdzie zaznaczamy kwadrat przy polu:


"Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki"

W rubryce zaś wpisujemy:

"w oparciu o (np.) wyrok Sądu rejonowego …….z dnia …. w sprawie o sygnaturze… opatrzonego klauzulą wykonalności, wnoszę o ustanowienie hipoteki przymusowej w wysokości ……" na nieruchomości opisanej w księdze wieczystej o numerze….,

Hipoteka tak ustanowiona ma charakter hipoteki przymusowej zwykłej, co należy wyraźnie zaznaczyć przy wniosku, nie narażając się na jego oddalenie i przepadek opłaty

Sąd wpisze hipotekę przymusową tylko w wysokości głównej wierzytelności, bez odsetek i kosztów postępowania więc nie ma potrzeby doliczania ich np. do sumy pieniężnej zasądzonej w wyroku (bardzo częsty błąd).

Dalej wypełniamy część druku określającą wnioskodawcę, uzupełniając wszystkie rubryki

 Nasze dane wskazane we wniosku muszą pokrywać się z tytułem wykonawczym.

Jeżeli występujemy jako pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy (np. w imieniu dzieci) musimy wypełnić i załączyć formularz KW_PP oraz pełnomocnictwo (oryginał, lub uwierzytelniony odpis) i dowód uiszczenia opłaty skarbowej (17 złotych na rachunek urzędu miasta/gminy w której znajduje się Sąd)

Wniosek należy podpisać. Jeśli nie jesteśmy jedynym wnioskodawcą (np. dłużnik musi zapłacić łącznie małżeństwu) wszyscy wnioskodawcy muszą się na wniosku podpisać !

Krok czwarty: opłata wniosku i złożenie na biurze podawczym.

Wniosek należy opłacić przed złożeniem na biurze podawczym. Możemy to zrobić za pomocą znaków sądowych(do nabycia w kasie sądu), w kasie sądowej, lub przelewem na rachunek sądu.

Koszt wpisania hipoteki przymusowej wynosi : 200 złotych i jest opłatą stałą

Opłacony wniosek składamy na biurze podawczym wydziału właściwego dla nieruchomości załączając:

  • oryginał tytułu wykonawczego,
  • dowód opłaty
  • (opcjonalnie): formularz KW_PP wraz z pełnomocnictwem i opłatą skarbową

Uwagi:

  • ustanowienie hipoteki przymusowej pozwala na obciążenie odkrytej nieruchomości dłużnika i tym samym daje nam pierwszeństwo przed innymi wierzycielami naszego dłużnika (wierzyciel hipoteczny jest uprzywilejowany w stosunku do pozostałych)
  • dłużnik będzie bardziej skłonny do uregulowania należności (grozi mu egzekucja z nieruchomości, nieruchomość taką trudno sprzedać)
  • sama operacja jest niedroga i prosta
  • w przypadku wielu wierzycieli hipotecznych o kolejności wpisania hipotek (a tym samym zaspokajania roszczeń) decyduje data, (a nawet godzina!) złożenia wniosku
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA