REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka skarbowa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ilona Ferens- prawnik
Podstawą hipoteki skarbowej jest wniosek wierzyciela.
Podstawą hipoteki skarbowej jest wniosek wierzyciela.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka skarbowa jest szczególnym rodzajem hipoteki, jej głównymi beneficjentami są Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Stanowi rodzaj hipoteki przymusowej.

Znana także pod nazwą podatkowa hipoteka przymusowa.

REKLAMA

Przymusowość przejawia się w tym, że podstawą jej powstania jest wniosek wierzyciela i określony tytuł wykonawczy a przede wszystkim w tym iż dla jej powstania zbędna jest zgoda dłużnika np. właściciela nieruchomości. Często ma miejsce sytuacja kiedy hipoteka przymusowa powstaje wbrew jego woli.
Hipoteka ta nie jest klasycznym środkiem zabezpieczającym wierzytelność, jest szczególnego rodzaju środkiem egzekucyjnym dla zabezpieczenia należności publicznoprawnych.

Hipoteka skarbowa na przestrzeni lat podlegała wielu zmianom:

  • istniała hipoteka ustawowa powstająca z moc samego prawa zwana także hipoteka tajną,
  • ordynacja podatkowa w pierwotnym brzmieniu wprowadzała hipotekę skarbową jako hipotekę ustawową oraz tajną co było przedmiotem szerokiej krytyki, zarzucano stwarzanie barier w rozwoju rynku nieruchomości przez podwyższanie ryzyka kredytodawców i nabywców,
  • w 2007 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy Ordynacji Podatkowej dotyczące hipoteki skarbowej są niezgodne z Konstytucją RP w zakresie w jakim przyznają pierwszeństwo zaspokojenia hipotekom przymusowym Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego zabezpieczającym zobowiązania podatkowe, zaległości podatkowe i odsetki za zwłokę przed hipotekami ustanowionymi dla zabezpieczenia innych należności. Oznacza to wyeliminowanie z obrotu prawnego przywileju w zaspokojeniu z przedmiotu hipoteki wierzytelności publicznoprawnych, które w konsekwencji będą zaspokajane zgodnie z zasada pierwszeństwa zaspokojenia wierzycieli- o pierwszeństwie zaspokojenia decyduje kolejność wniosków o dokonanie wpisów.

Nie istnieje już zasada fiskus bierze wszystko oraz fiskus bierze pierwszy.

Uprawnionymi z tej hipoteki przymusowej (skarbowej) są Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przedmiotem hipoteki są nieruchomości, użytkowania wieczyste, prawa spółdzielcze oraz wierzytelność zabezpieczona hipotecznie. Hipoteka ta służy zabezpieczeniu w wyegzekwowaniu należności publicznoprawnych od podatników, płatników, inkasentowi ich następców prawnych oraz osób trzecich, z tytułu zobowiązań podatkowych, zaległości podatkowych czy odsetek za zwłokę.

Hipoteka ta powstaje z chwila wpisu do księgi wieczystej. Podstawą wpisu w księdze wieczystej hipoteki przymusowej może być tylko oryginał tytułu wykonawczego a podstawę ustanowienia hipoteki przymusowej zwykłej może stanowić tylko tytuł wykonawczy. W rezultacie decyzja administracyjna może stanowić podstawę jedynie wpisu hipoteki przymusowej kaucyjnej. Dla ustanowienia hipoteki przymusowej zwykłej konieczne jest dołączenie do tej decyzji tytułu wykonawczego w oryginale.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA