REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć ryczałtowo wynajem mieszkania?

Adam Kret
Wynajem mieszkania.
Wynajem mieszkania.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałtowe rozliczanie wynajmu mieszkania jest proste, a jego obsługa przez księgowego (jeśli nie zdecydujemy się sami prowadzić ewidencji) jest niedroga. Co zrobić żeby móc się rozliczać ryczałtowo?

REKLAMA

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Stopień trudności: niski

Koszt : -

Wymagane dokumenty: oświadczenie do urzędu skarbowego

Druki PIT 28 i PIT 28A

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:

Krok 1: sprawdź czy ryczałt się opłaca

Opodatkowanie ryczałtowe, mimo że nieskomplikowane i stosunkowo niskie, nie zawsze jest najlepszym sposobem opodatkowania – por. Jak wybrać formę opodatkowania najmu mieszkania?

Przeprowadź rachunek ekonomiczny.

Krok 2: minimalizujemy podatek

W umowie najmu przerzućmy jak najwięcej opłat na najemcę. Zobowiążmy go do bezpośredniego opłacania rachunków, oraz opłat komunalnych. Dzięki temu będzie nam przekazywał mniej pieniędzy- od których zapłacimy mniejszy podatek

Dlaczego?

Przy rozliczeniu ryczałtowym, podatek płacimy od wszystkiego co dostaniemy od najemcy. Jeśli więc w czynsz wliczymy opłaty – od całego czynszu zapłacimy podatek. (nawet od tego co ewidentnie stanowi koszt wynajmu). Jeśli zobowiążemy najemcę do opłacania rachunków, podatek zapłacimy tylko od zysku za wynajem.

Pamiętaj o kontroli rachunków i pokwitowaniach wpłat dokonywanych przez najemcę/dzierżawcę.


Krok 3: ewidencja czy nie?

Jeśli w pisemnej umowie określono wysokość czynszu ( co jest raczej oczywiste) - prowadzenie ewidencji nie jest konieczne. Może ona jednak być pomocna w przypadku zalegania z opłatami przez najemcę - stanowi wtedy podstawę do określenia, że w danym miesiącu nie osiągnęliśmy przychodu.

Prowadzenie ewidencji jest dobrowolne.

Krok 4: zawiadamiamy Urząd Skarbowy

O wyborze formy opodatkowania należy powiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

W treści należy wskazać, iż w bieżącym roku będzie się uzyskiwać przychód z najmu lokalu, w związku z czym wybiera się opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zobacz także: Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe

UWAGA: Pamiętajmy o podaniu numeru NIP

Karol Kozłowski mieszkaniec Białegostoku od początku 2007 roku zaczął wynajmować należące do niego mieszkanie. 22 stycznia 2007 r. złożył w urzędzie skarbowym poniższe pisemne oświadczenie, że wybiera opodatkowanie ryczałtem w tym roku.

Białystok, dnia 22 stycznia 2007 r.

Karol Kozłowski

ul. Świętojańska 4

Białystok

NIP 542-123-45-67

Naczelnik

I Urzędu Skarbowego

w Białymstoku

Oświadczenie

Ja, Karol Kozłowski, oświadczam, że jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej od 1 stycznia 2007 roku będę osiągał przychody z tytułu najmu. W związku z tym wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Karol Kozłowski

Do kiedy należy składać wniosek:

- do 20 stycznia (jeśli rozpoczynamy najem od początku roku, lub chcemy zmienić wcześniejszą formę opodatkowania).

- jeżeli najem rozpoczął się w trakcie roku podatkowego- nie później niż do otrzymania pierwszej wpłaty czynszu

Jeżeli kontynuujemy opodatkowanie ryczałtowe w kolejnym roku podatkowym, nie musimy tego zgłaszać urzędowi skarbowemu. Musimy dokonać zgłoszenia jeśli chcemy zmienić formę z ryczałtowej na inną.

Zobacz także: Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Krok 5: wyliczamy zaliczki

Musimy sami wyliczyć zaliczkę na poczet podatku i odprowadzić ją do US. Obecnie ryczałtowe opodatkowanie najmu posiada sztywną stawkę 8,5% niezależnie od osiąganego dochodu (dawniej powyżej 4000 euro obowiązywała wyższa stawka)- tak wiec wyliczenie nie powinno nastręczać większych problemów.

Zobacz także: Pomoc dziecku w zakupie mieszkania a podatek

Jeśli nie posiadamy innych źródeł dochodu opodatkowanych na zasadach ogólnych, możemy przychód obniżyć o zwolnienia przysługujące nam w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie możemy skorzystać z odpisów jeśli wykorzystaliśmy je przy innych rozliczeniach.

Krok 6: wpłacamy zaliczki

Zaliczki na poczet podatku ryczałtowego należy wpłacać co miesiąc.

Zaliczki uiszcza się „z dołu” za każdy miesiąc, do 20 dnia kolejnego miesiąca.

Przykład: Najemca uiszcza czynsz 15 dnia każdego miesiąca. Rozliczenie wpłaty dokonanej np. 15 marca, dokonuje się do 20 kwietnia.

Uiszczenie zaliczki za grudzień następuje do dnia złożenia rozliczenia rocznego.

Krok 7: rozliczenie roczne

Szczegółowy opis wypełnienia rozliczenia rocznego z tytułu najmu lokalu – ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

Zobacz także: Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA