Jak rozliczyć ryczałtowo wynajem mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
Stopień trudności: niski
Koszt : -
Wymagane dokumenty: oświadczenie do urzędu skarbowego
Zobacz także:
Krok 1: sprawdź czy ryczałt się opłaca
Opodatkowanie ryczałtowe, mimo że nieskomplikowane i stosunkowo niskie, nie zawsze jest najlepszym sposobem opodatkowania – por. Jak wybrać formę opodatkowania najmu mieszkania?
Przeprowadź rachunek ekonomiczny.
Krok 2: minimalizujemy podatek
W umowie najmu przerzućmy jak najwięcej opłat na najemcę. Zobowiążmy go do bezpośredniego opłacania rachunków, oraz opłat komunalnych. Dzięki temu będzie nam przekazywał mniej pieniędzy- od których zapłacimy mniejszy podatek
Dlaczego?
Przy rozliczeniu ryczałtowym, podatek płacimy od wszystkiego co dostaniemy od najemcy. Jeśli więc w czynsz wliczymy opłaty – od całego czynszu zapłacimy podatek. (nawet od tego co ewidentnie stanowi koszt wynajmu). Jeśli zobowiążemy najemcę do opłacania rachunków, podatek zapłacimy tylko od zysku za wynajem.
Pamiętaj o kontroli rachunków i pokwitowaniach wpłat dokonywanych przez najemcę/dzierżawcę.
Krok 3: ewidencja czy nie?
Jeśli w pisemnej umowie określono wysokość czynszu ( co jest raczej oczywiste) - prowadzenie ewidencji nie jest konieczne. Może ona jednak być pomocna w przypadku zalegania z opłatami przez najemcę - stanowi wtedy podstawę do określenia, że w danym miesiącu nie osiągnęliśmy przychodu.
Prowadzenie ewidencji jest dobrowolne.
Krok 4: zawiadamiamy Urząd Skarbowy
O wyborze formy opodatkowania należy powiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.
Zobacz także: Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje
W treści należy wskazać, iż w bieżącym roku będzie się uzyskiwać przychód z najmu lokalu, w związku z czym wybiera się opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zobacz także: Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe
UWAGA: Pamiętajmy o podaniu numeru NIP
Karol Kozłowski mieszkaniec Białegostoku od początku 2007 roku zaczął wynajmować należące do niego mieszkanie. 22 stycznia 2007 r. złożył w urzędzie skarbowym poniższe pisemne oświadczenie, że wybiera opodatkowanie ryczałtem w tym roku.
Białystok, dnia 22 stycznia 2007 r. Karol Kozłowski ul. Świętojańska 4 Białystok NIP 542-123-45-67 Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Białymstoku Oświadczenie Ja, Karol Kozłowski, oświadczam, że jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej od 1 stycznia 2007 roku będę osiągał przychody z tytułu najmu. W związku z tym wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Karol Kozłowski |
Do kiedy należy składać wniosek:
- do 20 stycznia (jeśli rozpoczynamy najem od początku roku, lub chcemy zmienić wcześniejszą formę opodatkowania).
- jeżeli najem rozpoczął się w trakcie roku podatkowego- nie później niż do otrzymania pierwszej wpłaty czynszu
Jeżeli kontynuujemy opodatkowanie ryczałtowe w kolejnym roku podatkowym, nie musimy tego zgłaszać urzędowi skarbowemu. Musimy dokonać zgłoszenia jeśli chcemy zmienić formę z ryczałtowej na inną.
Zobacz także: Pomoc w spłacie kredytu a podatki
Krok 5: wyliczamy zaliczki
Musimy sami wyliczyć zaliczkę na poczet podatku i odprowadzić ją do US. Obecnie ryczałtowe opodatkowanie najmu posiada sztywną stawkę 8,5% niezależnie od osiąganego dochodu (dawniej powyżej 4000 euro obowiązywała wyższa stawka)- tak wiec wyliczenie nie powinno nastręczać większych problemów.
Zobacz także: Pomoc dziecku w zakupie mieszkania a podatek
Jeśli nie posiadamy innych źródeł dochodu opodatkowanych na zasadach ogólnych, możemy przychód obniżyć o zwolnienia przysługujące nam w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nie możemy skorzystać z odpisów jeśli wykorzystaliśmy je przy innych rozliczeniach.
Krok 6: wpłacamy zaliczki
Zaliczki na poczet podatku ryczałtowego należy wpłacać co miesiąc.
Zaliczki uiszcza się „z dołu” za każdy miesiąc, do 20 dnia kolejnego miesiąca.
Przykład: Najemca uiszcza czynsz 15 dnia każdego miesiąca. Rozliczenie wpłaty dokonanej np. 15 marca, dokonuje się do 20 kwietnia.
Uiszczenie zaliczki za grudzień następuje do dnia złożenia rozliczenia rocznego.
Krok 7: rozliczenie roczne
Szczegółowy opis wypełnienia rozliczenia rocznego z tytułu najmu lokalu – ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit
Zobacz także: Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA