REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
ulga mieszkaniowa podatek podatki NSA WSA
Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

Ulga mieszkaniowa to temat dość często poruszany w podatkowych artykułach dotyczących nieruchomości. Taka sytuacja niekoniecznie wróży jednak dobrze osobom zamierzającym skorzystać ze wspomnianej ulgi. Jej konstrukcja sprawia bowiem, że sądy muszą dość często rozstrzygać kolejne spory. Chodzi między innymi o wątpliwości dotyczące definicji własnych celów mieszkaniowych podatnika. Wokół tego tematu koncentruje się Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. (sygnatura akt: I SA/Łd 399/23). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się temu orzeczeniu łódzkiego sądu administracyjnego oraz innym niedawnym wyrokom, które odpowiadają na pytanie, czym są własne cele mieszkaniowe. Najpierw warto jednak przypomnieć ogólne zasady funkcjonowania ulgi mieszkaniowej. 

REKLAMA

Podatkowe oszczędności z ulgi mogą być bardzo duże

W uzasadnieniu do Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. możemy przeczytać, że: „kierunkowość wydatku określona wyrażeniem własne cele mieszkaniowe jest istotą instytucji ulgi mieszkaniowej”. Przypomnijmy, że ulga mieszkaniowa pozwala uniknąć opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Zwolniony z podatku PIT jest dochód, który można obliczyć przy pomocy następującego wzoru: 

  • kwota dochodu zwolnionego z opodatkowania = (dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego x wydatki na cele mieszkaniowe)/przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego 

Ulga mieszkaniowa pozwala na uniknięcie podatku osobom fizycznym, które zbyły prywatne lokum przed upływem 5 lat od nabycia, przy czym pięcioletni termin jest naliczany od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub wybudowanie domu. Z ulgi mieszkaniowej nie skorzystają osoby wielokrotnie nabywające lokale w celach typowo inwestycyjnych (zobacz: dwa wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 grudnia 2019 r. - sygn. akt: II FSK 91/18 oraz sygn. akt: II FSK 110/18). Warto dodać, że począwszy od 1 stycznia 2019 r. podatnik ma trzy lata zamiast dwóch na realizację ulgi, czyli wydatkowanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Ten termin nalicza się od końca roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego. 

Definicja własnego celu mieszkaniowego jest kluczowa 

Warto wiedzieć, że katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (zobacz: art. 21 ust. 25 tego aktu prawnego). Mimo pozornie jasnej sytuacji, wciąż pojawiają się nowe orzeczenia sądowe dotyczące praktycznego zastosowania ulgi mieszkaniowej. Zgodnie ze wspomnianym już Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. (sygn. akt: I SA/Łd 399/23): „nie jest wystarczające wykazanie, że konkretny wydatek mieści się w rodzajowym katalogu wydatków przewidzianych przez ustawodawcę, ale bezwzględnie konieczne jest jednoczesne wykazanie, że taki zakup był związany z realizacją przez podatnika jego własnego celu mieszkaniowego”. Ciężar dowodu spoczywa oczywiście na podatniku. 

Inne ważne orzeczenia dotyczące ulgi mieszkaniowej, które zapadły w ostatnich latach to między innymi: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2020 r. (sygn. akt: III SA/Wa 469/19) wskazujący, że celem mieszkaniowym jest spłata kredytu zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia i przeznaczonego na sfinansowanie zbywanej później nieruchomości (od 1 stycznia 2022 r. ta korzystna dla podatników zasada jest wprost wyrażona przez ustawę o PIT)

  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 lutego 2022 r. (sygn. akt: II FSK 1151/21), z którego wynika, że ulga mieszkaniowa przysługuje również przy sprzedaży drugiego mieszkania (przy czym w analizowanej sprawie sprzedaż drugiego mieszkania nie miała związku z działalnością inwestycyjną na większą skalę)

  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 sierpnia 2023 r. (sygn. akt: II FSK 603/23) informujący, że nabycie partycypacji w kosztach budowy mieszkania przez towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) nie uprawnia do skorzystania z ulgi mieszkaniowej 

Można przypuszczać, że z uwagi na charakter ulgi mieszkaniowej, orzecznictwo jej dotyczące nadal będzie się rozbudowywać. Znaczenie mają również interpretacje podatkowe, które czasem ulegają zmianom. Przykładem jest interpretacja indywidualna 0112-KDIL2-1.4011.79.2022.2.JK, która po korekcie dopuszcza spłatę byłego małżonka (powiązaną z mieszkaniem) jako własny cel mieszkaniowy. W związku z powyższym, osoby znajdujące się w bardziej skomplikowanej sytuacji prawnej, powinny skorzystać z pomocy eksperta podatkowego.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA