REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
ulga mieszkaniowa podatek podatki NSA WSA
Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

Ulga mieszkaniowa to temat dość często poruszany w podatkowych artykułach dotyczących nieruchomości. Taka sytuacja niekoniecznie wróży jednak dobrze osobom zamierzającym skorzystać ze wspomnianej ulgi. Jej konstrukcja sprawia bowiem, że sądy muszą dość często rozstrzygać kolejne spory. Chodzi między innymi o wątpliwości dotyczące definicji własnych celów mieszkaniowych podatnika. Wokół tego tematu koncentruje się Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. (sygnatura akt: I SA/Łd 399/23). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się temu orzeczeniu łódzkiego sądu administracyjnego oraz innym niedawnym wyrokom, które odpowiadają na pytanie, czym są własne cele mieszkaniowe. Najpierw warto jednak przypomnieć ogólne zasady funkcjonowania ulgi mieszkaniowej. 

REKLAMA

Podatkowe oszczędności z ulgi mogą być bardzo duże

W uzasadnieniu do Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. możemy przeczytać, że: „kierunkowość wydatku określona wyrażeniem własne cele mieszkaniowe jest istotą instytucji ulgi mieszkaniowej”. Przypomnijmy, że ulga mieszkaniowa pozwala uniknąć opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Zwolniony z podatku PIT jest dochód, który można obliczyć przy pomocy następującego wzoru: 

  • kwota dochodu zwolnionego z opodatkowania = (dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego x wydatki na cele mieszkaniowe)/przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego 

Ulga mieszkaniowa pozwala na uniknięcie podatku osobom fizycznym, które zbyły prywatne lokum przed upływem 5 lat od nabycia, przy czym pięcioletni termin jest naliczany od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub wybudowanie domu. Z ulgi mieszkaniowej nie skorzystają osoby wielokrotnie nabywające lokale w celach typowo inwestycyjnych (zobacz: dwa wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 grudnia 2019 r. - sygn. akt: II FSK 91/18 oraz sygn. akt: II FSK 110/18). Warto dodać, że począwszy od 1 stycznia 2019 r. podatnik ma trzy lata zamiast dwóch na realizację ulgi, czyli wydatkowanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Ten termin nalicza się od końca roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego. 

Definicja własnego celu mieszkaniowego jest kluczowa 

Warto wiedzieć, że katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (zobacz: art. 21 ust. 25 tego aktu prawnego). Mimo pozornie jasnej sytuacji, wciąż pojawiają się nowe orzeczenia sądowe dotyczące praktycznego zastosowania ulgi mieszkaniowej. Zgodnie ze wspomnianym już Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. (sygn. akt: I SA/Łd 399/23): „nie jest wystarczające wykazanie, że konkretny wydatek mieści się w rodzajowym katalogu wydatków przewidzianych przez ustawodawcę, ale bezwzględnie konieczne jest jednoczesne wykazanie, że taki zakup był związany z realizacją przez podatnika jego własnego celu mieszkaniowego”. Ciężar dowodu spoczywa oczywiście na podatniku. 

Inne ważne orzeczenia dotyczące ulgi mieszkaniowej, które zapadły w ostatnich latach to między innymi: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2020 r. (sygn. akt: III SA/Wa 469/19) wskazujący, że celem mieszkaniowym jest spłata kredytu zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia i przeznaczonego na sfinansowanie zbywanej później nieruchomości (od 1 stycznia 2022 r. ta korzystna dla podatników zasada jest wprost wyrażona przez ustawę o PIT)

  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 lutego 2022 r. (sygn. akt: II FSK 1151/21), z którego wynika, że ulga mieszkaniowa przysługuje również przy sprzedaży drugiego mieszkania (przy czym w analizowanej sprawie sprzedaż drugiego mieszkania nie miała związku z działalnością inwestycyjną na większą skalę)

  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 sierpnia 2023 r. (sygn. akt: II FSK 603/23) informujący, że nabycie partycypacji w kosztach budowy mieszkania przez towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) nie uprawnia do skorzystania z ulgi mieszkaniowej 

Można przypuszczać, że z uwagi na charakter ulgi mieszkaniowej, orzecznictwo jej dotyczące nadal będzie się rozbudowywać. Znaczenie mają również interpretacje podatkowe, które czasem ulegają zmianom. Przykładem jest interpretacja indywidualna 0112-KDIL2-1.4011.79.2022.2.JK, która po korekcie dopuszcza spłatę byłego małżonka (powiązaną z mieszkaniem) jako własny cel mieszkaniowy. W związku z powyższym, osoby znajdujące się w bardziej skomplikowanej sytuacji prawnej, powinny skorzystać z pomocy eksperta podatkowego.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA