REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
ulga mieszkaniowa podatek podatki NSA WSA
Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

Ulga mieszkaniowa to temat dość często poruszany w podatkowych artykułach dotyczących nieruchomości. Taka sytuacja niekoniecznie wróży jednak dobrze osobom zamierzającym skorzystać ze wspomnianej ulgi. Jej konstrukcja sprawia bowiem, że sądy muszą dość często rozstrzygać kolejne spory. Chodzi między innymi o wątpliwości dotyczące definicji własnych celów mieszkaniowych podatnika. Wokół tego tematu koncentruje się Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. (sygnatura akt: I SA/Łd 399/23). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się temu orzeczeniu łódzkiego sądu administracyjnego oraz innym niedawnym wyrokom, które odpowiadają na pytanie, czym są własne cele mieszkaniowe. Najpierw warto jednak przypomnieć ogólne zasady funkcjonowania ulgi mieszkaniowej. 

REKLAMA

Podatkowe oszczędności z ulgi mogą być bardzo duże

W uzasadnieniu do Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. możemy przeczytać, że: „kierunkowość wydatku określona wyrażeniem własne cele mieszkaniowe jest istotą instytucji ulgi mieszkaniowej”. Przypomnijmy, że ulga mieszkaniowa pozwala uniknąć opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Zwolniony z podatku PIT jest dochód, który można obliczyć przy pomocy następującego wzoru: 

  • kwota dochodu zwolnionego z opodatkowania = (dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego x wydatki na cele mieszkaniowe)/przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego 

Ulga mieszkaniowa pozwala na uniknięcie podatku osobom fizycznym, które zbyły prywatne lokum przed upływem 5 lat od nabycia, przy czym pięcioletni termin jest naliczany od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub wybudowanie domu. Z ulgi mieszkaniowej nie skorzystają osoby wielokrotnie nabywające lokale w celach typowo inwestycyjnych (zobacz: dwa wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 grudnia 2019 r. - sygn. akt: II FSK 91/18 oraz sygn. akt: II FSK 110/18). Warto dodać, że począwszy od 1 stycznia 2019 r. podatnik ma trzy lata zamiast dwóch na realizację ulgi, czyli wydatkowanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Ten termin nalicza się od końca roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego. 

Definicja własnego celu mieszkaniowego jest kluczowa 

Warto wiedzieć, że katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (zobacz: art. 21 ust. 25 tego aktu prawnego). Mimo pozornie jasnej sytuacji, wciąż pojawiają się nowe orzeczenia sądowe dotyczące praktycznego zastosowania ulgi mieszkaniowej. Zgodnie ze wspomnianym już Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2023 r. (sygn. akt: I SA/Łd 399/23): „nie jest wystarczające wykazanie, że konkretny wydatek mieści się w rodzajowym katalogu wydatków przewidzianych przez ustawodawcę, ale bezwzględnie konieczne jest jednoczesne wykazanie, że taki zakup był związany z realizacją przez podatnika jego własnego celu mieszkaniowego”. Ciężar dowodu spoczywa oczywiście na podatniku. 

Inne ważne orzeczenia dotyczące ulgi mieszkaniowej, które zapadły w ostatnich latach to między innymi: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2020 r. (sygn. akt: III SA/Wa 469/19) wskazujący, że celem mieszkaniowym jest spłata kredytu zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia i przeznaczonego na sfinansowanie zbywanej później nieruchomości (od 1 stycznia 2022 r. ta korzystna dla podatników zasada jest wprost wyrażona przez ustawę o PIT)

  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 lutego 2022 r. (sygn. akt: II FSK 1151/21), z którego wynika, że ulga mieszkaniowa przysługuje również przy sprzedaży drugiego mieszkania (przy czym w analizowanej sprawie sprzedaż drugiego mieszkania nie miała związku z działalnością inwestycyjną na większą skalę)

  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 sierpnia 2023 r. (sygn. akt: II FSK 603/23) informujący, że nabycie partycypacji w kosztach budowy mieszkania przez towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) nie uprawnia do skorzystania z ulgi mieszkaniowej 

Można przypuszczać, że z uwagi na charakter ulgi mieszkaniowej, orzecznictwo jej dotyczące nadal będzie się rozbudowywać. Znaczenie mają również interpretacje podatkowe, które czasem ulegają zmianom. Przykładem jest interpretacja indywidualna 0112-KDIL2-1.4011.79.2022.2.JK, która po korekcie dopuszcza spłatę byłego małżonka (powiązaną z mieszkaniem) jako własny cel mieszkaniowy. W związku z powyższym, osoby znajdujące się w bardziej skomplikowanej sytuacji prawnej, powinny skorzystać z pomocy eksperta podatkowego.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA