REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszkodzenia na gruncie wywołane przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego podczas prac remontowych, konserwacyjnych etc. Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie z tego tytułu – wskazówki praktyczne?

przedsiębiorstwo energetyczne
przedsiębiorstwo energetyczne
Uszkodzenia na gruncie wywołane przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego podczas prac remontowych, konserwacyjnych etc. Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie z tego tytułu – wskazówki praktyczne?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce prace remontowe lub konserwacyjne w odniesieniu do słupów oraz linii energetycznych, występują dość często. Warto jest wiedzieć, co należy zrobić, aby skutecznie dochodzić odszkodowania za zniszczenia na gruncie, który jest naszą własnością. Poniżej przedstawimy wskazówki praktyczne i podpowiemy jaka dokumentacja jest niezbędna do skutecznego dochodzenia swoich roszczeń bez konieczności występowania na drogę sądową.

Spory walor dowodowy dokumentacji zdjęciowej stanu poprzedniego i stanu aktualnego

W tym miejscu należy wyjaśnić, że dokumentacja zdjęciowa stanowi bardzo ważny dowód na określenie różnic pomiędzy stanami faktycznymi związanymi z uszkodzeniami na danym gruncie. W pierwszej kolejności należy zadbać o posiadanie dokumentacji zdjęciowej stanu sprzed wykonania prac remontowych lub konserwacyjnych przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego. Następnie warto jest posiadać zdjęcia przedstawiające wykonywanie przez tych pracowników prac na naszym gruncie. Na zakończenie należy sfotografować stan po finalnym wykonaniu wszystkich robót przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego. Powyższe posłuży jako bezsporny dowód na związek przyczynowy pomiędzy działalnością pracowników przedsiębiorstwa oraz realnymi szkodami.

REKLAMA

Pamiętajmy o sporządzeniu i podpisaniu protokołu szkód wywołanych na gruncie

Ważnym dokumentem jest również sam protokół uszkodzeń na gruncie. Takim dokumentem powinni dysponować pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego. Jeżeli jednak pracownicy nie posiadają takiego dokumentu, warto jest samodzielnie taki opracować.

Jakie informacje powinny być zawarte w protokole szkód na gruncie?

Wyjaśnić należy, że do takich informacji zaliczamy m.in.:

 1. precyzyjne określenie nieruchomości, na której wykonywane zostały prace remontowe, konserwacyjne etc.;

 2. data i godzina prowadzenia prac remontowych, konserwacyjnych etc.;

 3. określenie nazwy przedsiębiorstwa, którego pracownicy wykonali prace remontowe, konserwacyjne etc.;

 4. określenie rodzaju uszkodzeń, obszaru uszkodzeń, nazw roślin, krzewów, upraw etc., które zostały uszkodzone (w tym np. wiek krzewów);

 5. określenie danych kontaktowych do właściciela nieruchomości (gruntu);

 6. określenie oczekiwanej formy naprawy szkody (doprowadzenie do stanu poprzedniego lub wypłata odszkodowania – również można wskazać propozycję właściciela odnośnie wysokości odszkodowania za zniszczenia na gruncie);

 7. dołączenie dokumentacji zdjęciowej lub oświadczenie, że przekazane zostaną one w późniejszym czasie;

 8. podpis właściciela nieruchomości (gruntu) lub jego pełnomocnika oraz podpis pracownika przedsiębiorstwa energetycznego;

Ważne jest, aby zostały sporządzone dwa jednobrzmiące protokoły (jeden dla przedsiębiorstwa energetycznego, drugi dla właściciela nieruchomości).

Rachunki i inne dokumenty potwierdzające wartość np. krzewów, roślin, upraw, które zostały zniszczone przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego

Jeżeli dysponujemy rachunkami lub innymi dokumentami, które potwierdzają wartość szkód – wówczas zasadnym jest przedłożenie ich do protokołu uszkodzeń bądź późniejsze ich przekazanie do przedsiębiorstwa energetycznego.

Czasem warto jest skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego i sporządzić operat szacunkowy w zakresie poniesionych szkód na gruncie

W pewnych sytuacjach (szczególnie, gdy przedsiębiorstwo energetyczne nie chce wypłacić nam stosownego odszkodowania), warto jest skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzi operat szacunkowy w trybie art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344). Można również wezwać przedsiębiorstwo energetyczne do zlecenia wykonania takiego operatu w zakresie szkód, które spowodowali jego pracownicy.

Podstawa prawna

 • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA