Kiedy budowa stacji ładowania będzie wymagała tylko zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy budowa stacji ładowania będzie wymagała wyłącznie zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej?
- O jakich parametrach stacji ładowania jest mowa w art. 29 ust. 1 pkt 25 pr. bud.?
- Praktyczne wyjaśnienie
Kiedy budowa stacji ładowania będzie wymagała wyłącznie zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej?
Warto jest zwrócić uwagę na konstrukcję art. 29 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.” – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., budowa stacji ładowania, w rozumieniu art. 2 pkt 27 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1083, 1260 i 2687), z wyłączeniem infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 3 tej ustawy (wyjaśnienie – jest to punkt ładowania wraz z niezbędną dla ich funkcjonowania infrastrukturą towarzyszącą oraz stacje wodoru, przeznaczone do ładowania lub tankowania pojazdów samochodowych wykorzystywanych w transporcie publicznym, w szczególności autobusów zeroemisyjnych).
REKLAMA
O jakich parametrach stacji ładowania jest mowa w art. 29 ust. 1 pkt 25 pr. bud.?
Stacją ładowania jest zgodnie z art. 2 pkt 27 ustawy z dnia z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 875) - stacja ładowania rozumiana jako:
a) urządzenie budowlane obejmujące co najmniej jeden punkt ładowania o normalnej mocy lub punkt ładowania o dużej mocy, związane z obiektem budowlanym, lub
b) wolnostojący obiekt budowlany z zainstalowanym co najmniej jednym punktem ładowania o normalnej mocy lub punktem ładowania o dużej mocy,
– wyposażone w oprogramowanie wykorzystywane do świadczenia usługi ładowania, wraz ze stanowiskami postojowymi, których liczba odpowiada liczbie punktów ładowania umożliwiających jednoczesne świadczenie tej usługi, oraz w przypadku, gdy stacja ładowania jest podłączona do sieci dystrybucyjnej w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, instalacją prowadzącą od punktu ładowania do przyłącza elektroenergetycznego.
Praktyczne wyjaśnienie
Warto jest wskazać, że tylko taka stacja ładowania, która wprost wypełnia kryteria określone w powyższych przepisach będzie kwalifikowała się do procedowania w oparciu o uproszczoną procedurę – tzn. na zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej. W przypadku braku spełnienia powyższych warunków, niezbędne do budowy takiej stacji ładowania będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 875);
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.