REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem? Skutki prawne

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem?
Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Chciałbyś udostępnić na jakiś czas swoje mieszkanie lub dom uchodźcom z Ukrainy, ale wahasz się, czy zrobić to w formule prekarium, użyczenia czy może wynajmu? Jakie skutki niesie za sobą każda z nich?

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - co to jest prekarium i na czym polega

Nie wiadomo, jak długo potrwa wojna w Ukrainie. Dlatego udzielając schronienia uchodźcom, szczególnie matkom z dziećmi, trzeba założyć, że będzie im ono potrzebne przez dłuższy czas. Oczywiście w łeb mogą wziąć wszelkie ustalenia, np. dotyczące czasu trwania pomocy. I co wówczas?

REKLAMA

– Jeśli czujesz, że możesz przyjąć uchodźców pod swój dach na krótko, np. na tydzień czy miesiąc, najbezpieczniejsza wydaje się formuła prekarium – radzi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Wyjaśnia, że w tym przypadku właściciel domu lub mieszkania udostępnia je w całości lub w części całkowicie bezinteresownie. Kiedy udzielający takiej humanitarnej pomocy uzna, że np. ze względów finansowych nie może już dłużej utrzymywać gości, ci powinni przenieść się do innego lokum. Ba, łatwo powiedzieć, a co jeśli go nie znajdą?

Mecenas dr Piotr Pałka z Kancelarii Radców Prawnych Derc Pałka przyznaje, że żadna ustawa nie reguluje instytucji prekarium. Została ona natomiast potwierdzona w orzecznictwie sądowym. Innymi słowy, prekarium powstaje automatycznie z chwilą udzielenia gościny uchodźcom. Jednak najważniejsze z punktu widzenia właścicieli jest to, że gości nie obejmują przepisy chroniące przed eksmisją.

–  W przypadku prekarium raczej nie będzie ona konieczna. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uchodźcami dość szybko zaopiekuje się gmina lub któraś z organizacji pomocowych. W najgorszym razie trafią oni do ośrodka dla uchodźców – ocenia Marek Wielgo.

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - użyczenie lokalu

I dodaje, że na papierze bardziej ryzykowne może być użyczenie mieszkania lub domu. Wprawdzie także i w tym przypadku właściciel nie zarabia. Ale ponieważ użyczenie zwykle trwa dłużej niż miesiąc, to w odróżnieniu od prekarium, możliwe jest przerzucenie na uchodźców przynajmniej części kosztów związanych z utrzymanem lokum, np. za media. Niestety, równocześnie dużo większe jest wtedy ryzyko nieodzyskania mieszkania w krótkim czasie. Dlaczego? Bo w przypadku odmowy wyprowadzki z użyczonego mieszkania, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego w sądzie. Ponadto może się zdarzyć, że sąd zgodzi się na eksmisję, ale do innego lokum, które powinna zapewnić gmina. To może zaś trwać nawet kilka lat.

Ekspert GetHome.pl przypomina, że zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów przepisy eksmisyjne nie pozwalają na pozostawienie bez dachu nad głową m.in. kobiet w ciąży, osób ciężko chorych czy bezrobotnych. Oczywiście, o ile wymaga tego sytuacja materialna takich osób

Liczba eksmisji najemców z powodu zaległości w opłatach za czynsz

Liczba eksmisji najemców z powodu zaległości w opłatach za czynsz

Wykres obejmuje czas 2011 do 2020 r.

GetHome.pl

Piotr Pałka zwraca uwagę, że tego typu ryzyko teoretycznie ogranicza obowiązująca od 24 lutego 2022 r. ustawa „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”, zwana ustawą pomocową, bądź specustwą. Mianowicie z ochrony przed eksmisją nie mogą skorzystać uchodźcy, którym użyczono „budynek lub jego część w celu tymczasowego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych”. W praktyce trudno sobie jednak wyobrazić eksmisje na tzw. bruk. Zwłaszcza, że uchodźcami są na ogół kobiety z dziećmi. – Poza tym, czy ten przepis dotyczy wyłącznie budynków oraz ich części, czy obejmuje także mieszkania? – zastanawia się mec. Pałka.

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - umowa najmu okazjonalnego

Według niego, na tę pierwszą, węższą interpretację wskazuje inny przepis w ustawie pomocowej, który zakłada modyfikację formuły umowy najmu okazjonalnego lokali w odniesieniu do uchodźców. Właściciel mieszkania może zażądać podpisania oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym najemca będący uchodźcą poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia lokalu we wskazanym terminie. Uchodźca w przeciwieństwie do zwykłego najemcy nie musi natomiast wskazać rezerwowego adresu, pod który miałby się wyprowadzić w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu. Co to oznacza w praktyce?

– Ten przepis będzie całkowicie martwy. I tak większość właścicieli nie wierzy w skuteczność najmu okazjonalnego, który umożliwia im w miarę szybkie pozbycie się najemców zalegających z czynszem do wskazanego przez nich lokalu. W przypadku uchodźców nie ma na to nawet cienia szansy. Bo niby dokąd mieliby być oni eksmitowani?  – komentuje  Marek Wielgo. I dodaje, że w tej sytuacji nie można mieć pretensji do właścicieli mieszkań, którzy boją się wynajmować mieszkania uchodźcom.

Ekspert GetHome.pl przypuszcza, że wielu właścicieli mieszkań jest gotowych przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy na zasadzie użyczenia. Jednak ponieważ wiąże się to ze wzrostem obciążeń z tytułu opłat za wodę, energię czy wywóz śmieci konieczne jest utrzymanie dopłat (obecnie 40 zł dziennie) na każdego przyjętego uchodźcę przez okres dłuższy niż dwa miesiące. Co najmniej trzykrotnie wyższe dopłaty (z wykorzystaniem środków unijnych) mogłyby zmotywować cześć właścicieli obiektów turystycznych, czyli m.in. hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych czy ośrodków wczasowych. W tego typu obiektach jest łącznie ponad  770 tys. miejsc, w tym 70% całorocznych.

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od wybuchu wojny na Ukrainie

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od wybuchu wojny na Ukrainie

GetHome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    REKLAMA

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

    Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

    REKLAMA

    Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

    Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

    Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

    REKLAMA