REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem? Skutki prawne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem?
Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Chciałbyś udostępnić na jakiś czas swoje mieszkanie lub dom uchodźcom z Ukrainy, ale wahasz się, czy zrobić to w formule prekarium, użyczenia czy może wynajmu? Jakie skutki niesie za sobą każda z nich?

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - co to jest prekarium i na czym polega

Nie wiadomo, jak długo potrwa wojna w Ukrainie. Dlatego udzielając schronienia uchodźcom, szczególnie matkom z dziećmi, trzeba założyć, że będzie im ono potrzebne przez dłuższy czas. Oczywiście w łeb mogą wziąć wszelkie ustalenia, np. dotyczące czasu trwania pomocy. I co wówczas?

REKLAMA

– Jeśli czujesz, że możesz przyjąć uchodźców pod swój dach na krótko, np. na tydzień czy miesiąc, najbezpieczniejsza wydaje się formuła prekarium – radzi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Wyjaśnia, że w tym przypadku właściciel domu lub mieszkania udostępnia je w całości lub w części całkowicie bezinteresownie. Kiedy udzielający takiej humanitarnej pomocy uzna, że np. ze względów finansowych nie może już dłużej utrzymywać gości, ci powinni przenieść się do innego lokum. Ba, łatwo powiedzieć, a co jeśli go nie znajdą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mecenas dr Piotr Pałka z Kancelarii Radców Prawnych Derc Pałka przyznaje, że żadna ustawa nie reguluje instytucji prekarium. Została ona natomiast potwierdzona w orzecznictwie sądowym. Innymi słowy, prekarium powstaje automatycznie z chwilą udzielenia gościny uchodźcom. Jednak najważniejsze z punktu widzenia właścicieli jest to, że gości nie obejmują przepisy chroniące przed eksmisją.

–  W przypadku prekarium raczej nie będzie ona konieczna. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uchodźcami dość szybko zaopiekuje się gmina lub któraś z organizacji pomocowych. W najgorszym razie trafią oni do ośrodka dla uchodźców – ocenia Marek Wielgo.

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - użyczenie lokalu

I dodaje, że na papierze bardziej ryzykowne może być użyczenie mieszkania lub domu. Wprawdzie także i w tym przypadku właściciel nie zarabia. Ale ponieważ użyczenie zwykle trwa dłużej niż miesiąc, to w odróżnieniu od prekarium, możliwe jest przerzucenie na uchodźców przynajmniej części kosztów związanych z utrzymanem lokum, np. za media. Niestety, równocześnie dużo większe jest wtedy ryzyko nieodzyskania mieszkania w krótkim czasie. Dlaczego? Bo w przypadku odmowy wyprowadzki z użyczonego mieszkania, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego w sądzie. Ponadto może się zdarzyć, że sąd zgodzi się na eksmisję, ale do innego lokum, które powinna zapewnić gmina. To może zaś trwać nawet kilka lat.

Ekspert GetHome.pl przypomina, że zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów przepisy eksmisyjne nie pozwalają na pozostawienie bez dachu nad głową m.in. kobiet w ciąży, osób ciężko chorych czy bezrobotnych. Oczywiście, o ile wymaga tego sytuacja materialna takich osób

Liczba eksmisji najemców z powodu zaległości w opłatach za czynsz

Liczba eksmisji najemców z powodu zaległości w opłatach za czynsz

Wykres obejmuje czas 2011 do 2020 r.

GetHome.pl

Piotr Pałka zwraca uwagę, że tego typu ryzyko teoretycznie ogranicza obowiązująca od 24 lutego 2022 r. ustawa „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”, zwana ustawą pomocową, bądź specustwą. Mianowicie z ochrony przed eksmisją nie mogą skorzystać uchodźcy, którym użyczono „budynek lub jego część w celu tymczasowego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych”. W praktyce trudno sobie jednak wyobrazić eksmisje na tzw. bruk. Zwłaszcza, że uchodźcami są na ogół kobiety z dziećmi. – Poza tym, czy ten przepis dotyczy wyłącznie budynków oraz ich części, czy obejmuje także mieszkania? – zastanawia się mec. Pałka.

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - umowa najmu okazjonalnego

Według niego, na tę pierwszą, węższą interpretację wskazuje inny przepis w ustawie pomocowej, który zakłada modyfikację formuły umowy najmu okazjonalnego lokali w odniesieniu do uchodźców. Właściciel mieszkania może zażądać podpisania oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym najemca będący uchodźcą poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia lokalu we wskazanym terminie. Uchodźca w przeciwieństwie do zwykłego najemcy nie musi natomiast wskazać rezerwowego adresu, pod który miałby się wyprowadzić w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu. Co to oznacza w praktyce?

– Ten przepis będzie całkowicie martwy. I tak większość właścicieli nie wierzy w skuteczność najmu okazjonalnego, który umożliwia im w miarę szybkie pozbycie się najemców zalegających z czynszem do wskazanego przez nich lokalu. W przypadku uchodźców nie ma na to nawet cienia szansy. Bo niby dokąd mieliby być oni eksmitowani?  – komentuje  Marek Wielgo. I dodaje, że w tej sytuacji nie można mieć pretensji do właścicieli mieszkań, którzy boją się wynajmować mieszkania uchodźcom.

Ekspert GetHome.pl przypuszcza, że wielu właścicieli mieszkań jest gotowych przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy na zasadzie użyczenia. Jednak ponieważ wiąże się to ze wzrostem obciążeń z tytułu opłat za wodę, energię czy wywóz śmieci konieczne jest utrzymanie dopłat (obecnie 40 zł dziennie) na każdego przyjętego uchodźcę przez okres dłuższy niż dwa miesiące. Co najmniej trzykrotnie wyższe dopłaty (z wykorzystaniem środków unijnych) mogłyby zmotywować cześć właścicieli obiektów turystycznych, czyli m.in. hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych czy ośrodków wczasowych. W tego typu obiektach jest łącznie ponad  770 tys. miejsc, w tym 70% całorocznych.

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od wybuchu wojny na Ukrainie

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od wybuchu wojny na Ukrainie

GetHome.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

REKLAMA

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

Lista roślin zakazanych w Polsce. Czy masz je w ogrodzie? Grożą wysokie kary

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Mało kto ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

REKLAMA