REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty mieszkaniowe – kredytobiorcy chcą zdążyć z ich zaciągnięciem przed zaostrzeniem kryteriów i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych NBP

Kredyty mieszkaniowe – kredytobiorcy chcą zdążyć z ich zaciągnięciem przez zaostrzeniem kryteriów i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych NBP
Kredyty mieszkaniowe – kredytobiorcy chcą zdążyć z ich zaciągnięciem przez zaostrzeniem kryteriów i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych NBP

REKLAMA

REKLAMA

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że liczba składanych wniosków o kredyty hipoteczne w polskich bankach wyraźnie się zmniejszyła. Jednak po tygodniowym dołku wraca ona do punktu wyjścia, i to z nawiązką. Eksperci nie mają wątpliwości: kredytobiorcy chcą zdążyć przed wejściem w życie rekomendacji KNF i kolejną podwyżką stóp procentowych.

Sytuacja światowa odbija się na rynku kredytów mieszkaniowych

Jeszcze rok temu kredyty hipoteczne były tanie, a zainteresowanie nimi – wysokie. Sytuacja zaczęła się zmieniać w IV kwartale 2021 r., który przyniósł serię podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niektórzy próbowali dostać kredyt na ostatnią chwilę, co przełożyło się na większy napływ wniosków w listopadzie, ale na przełomie roku ich liczba znacznie spadła. Luty okazał się trochę lepszy i banki miały nadzieję, że mimo wzrostu kosztów, klienci ostrożnie wrócą do zaciągania hipotek.

REKLAMA

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny obejmuje czas od 1 stycznia 2021 r. i jest podzielona na miesiące.

ArchiDoc

Wybuch wojny w Ukrainie drastycznie zmienił te rachuby. 7 marca Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom zaostrzenie polityki kredytowej w obszarze hipotek, a dzień później Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe i to więcej niż spodziewał się rynek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdążyć przez nowymi warunkami udzielania kredytów - zwiększona liczba wniosków o kredyt hipoteczny

- W naszym Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych na początku marca obserwowaliśmy spadek liczby dokumentów związanych z nowymi wnioskami. To efekt szoku wywołanego przez wybuch wojny. Potem przyszło ustabilizowanie sytuacji i po decyzjach KNF i RPP znowu dołek. Teraz klienci wysyłają wnioski zanim banki w pełni wdrożą decyzje regulatorów i nastąpi dalsze zmniejszenie zdolności kredytowej – mówi Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc z Grupy OASIS.

Ze względu na rodzaj świadczonych usług ArchiDoc ma dobry wgląd w sytuację na rynku bankowym. Spółka świadczy zaawansowane usługi dla biznesu oraz wspiera operacyjnie kluczowe podmioty rodzimego sektora finansowego, w tym 9 z 10 największych banków w Polsce. W Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych ArchiDoc analitycy finansowi przygotowują dokumenty i przeprowadzają weryfikację kredytową na potrzeby decyzji ekspertów z polskich banków.

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny od dnia wybuchu wojny na Ukrainie z podziałem na poszczególne dni

ArchiDoc

Ukraińcy wycofują wnioski o przyznanie kredytu mieszkaniowego. Banki podchodzą ostrożne wobec Rosjan i Białorusinów

Analitycy ArchiDoc już od pewnego czasu obserwują zmiany, jeśli chodzi o trendy we wnioskach o hipoteki. Od ostatniego kwartału 2021 r. Polacy składają ich mniej, ale na większe kwoty. Teraz Ukraińcy coraz częściej wycofują złożone dokumenty. Za to banki ostrożnie podchodzą do potencjalnych kredytobiorców z Rosji lub Ukrainy ze względu na ryzyko makroekonomiczne.

- Ostatnie miesiące były okresem dużej zmienności, jeśli chodzi o liczbę wniosków kredytowych i związaną z tym wymaganą obsadą analityków w naszym Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych. Elastyczna formuła, w jakiej działamy, pozwala nam w ciągu kilku dni dostosować zasoby do potrzeb instytucji finansowych. To ważne, bo spodziewam się dalszych zawirowań na rynku, wynikających z gwałtownych zmian warunków gospodarczych. Niewykluczone, że wkrótce pojawią się trudności w regulowaniu spłat przez tych, którzy zaciągali kredyty w o wiele bardziej sprzyjających okolicznościach – tłumaczy Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA