REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty mieszkaniowe – kredytobiorcy chcą zdążyć z ich zaciągnięciem przed zaostrzeniem kryteriów i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych NBP

Kredyty mieszkaniowe – kredytobiorcy chcą zdążyć z ich zaciągnięciem przez zaostrzeniem kryteriów i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych NBP
Kredyty mieszkaniowe – kredytobiorcy chcą zdążyć z ich zaciągnięciem przez zaostrzeniem kryteriów i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych NBP

REKLAMA

REKLAMA

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że liczba składanych wniosków o kredyty hipoteczne w polskich bankach wyraźnie się zmniejszyła. Jednak po tygodniowym dołku wraca ona do punktu wyjścia, i to z nawiązką. Eksperci nie mają wątpliwości: kredytobiorcy chcą zdążyć przed wejściem w życie rekomendacji KNF i kolejną podwyżką stóp procentowych.

Sytuacja światowa odbija się na rynku kredytów mieszkaniowych

Jeszcze rok temu kredyty hipoteczne były tanie, a zainteresowanie nimi – wysokie. Sytuacja zaczęła się zmieniać w IV kwartale 2021 r., który przyniósł serię podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niektórzy próbowali dostać kredyt na ostatnią chwilę, co przełożyło się na większy napływ wniosków w listopadzie, ale na przełomie roku ich liczba znacznie spadła. Luty okazał się trochę lepszy i banki miały nadzieję, że mimo wzrostu kosztów, klienci ostrożnie wrócą do zaciągania hipotek.

REKLAMA

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny obejmuje czas od 1 stycznia 2021 r. i jest podzielona na miesiące.

ArchiDoc

Wybuch wojny w Ukrainie drastycznie zmienił te rachuby. 7 marca Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom zaostrzenie polityki kredytowej w obszarze hipotek, a dzień później Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe i to więcej niż spodziewał się rynek.

Zdążyć przez nowymi warunkami udzielania kredytów - zwiększona liczba wniosków o kredyt hipoteczny

- W naszym Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych na początku marca obserwowaliśmy spadek liczby dokumentów związanych z nowymi wnioskami. To efekt szoku wywołanego przez wybuch wojny. Potem przyszło ustabilizowanie sytuacji i po decyzjach KNF i RPP znowu dołek. Teraz klienci wysyłają wnioski zanim banki w pełni wdrożą decyzje regulatorów i nastąpi dalsze zmniejszenie zdolności kredytowej – mówi Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc z Grupy OASIS.

Ze względu na rodzaj świadczonych usług ArchiDoc ma dobry wgląd w sytuację na rynku bankowym. Spółka świadczy zaawansowane usługi dla biznesu oraz wspiera operacyjnie kluczowe podmioty rodzimego sektora finansowego, w tym 9 z 10 największych banków w Polsce. W Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych ArchiDoc analitycy finansowi przygotowują dokumenty i przeprowadzają weryfikację kredytową na potrzeby decyzji ekspertów z polskich banków.

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny od dnia wybuchu wojny na Ukrainie z podziałem na poszczególne dni

ArchiDoc

Ukraińcy wycofują wnioski o przyznanie kredytu mieszkaniowego. Banki podchodzą ostrożne wobec Rosjan i Białorusinów

Analitycy ArchiDoc już od pewnego czasu obserwują zmiany, jeśli chodzi o trendy we wnioskach o hipoteki. Od ostatniego kwartału 2021 r. Polacy składają ich mniej, ale na większe kwoty. Teraz Ukraińcy coraz częściej wycofują złożone dokumenty. Za to banki ostrożnie podchodzą do potencjalnych kredytobiorców z Rosji lub Ukrainy ze względu na ryzyko makroekonomiczne.

- Ostatnie miesiące były okresem dużej zmienności, jeśli chodzi o liczbę wniosków kredytowych i związaną z tym wymaganą obsadą analityków w naszym Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych. Elastyczna formuła, w jakiej działamy, pozwala nam w ciągu kilku dni dostosować zasoby do potrzeb instytucji finansowych. To ważne, bo spodziewam się dalszych zawirowań na rynku, wynikających z gwałtownych zmian warunków gospodarczych. Niewykluczone, że wkrótce pojawią się trudności w regulowaniu spłat przez tych, którzy zaciągali kredyty w o wiele bardziej sprzyjających okolicznościach – tłumaczy Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  REKLAMA

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA