REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na używanie mieszkania z Ukraińskimi uchodźcami

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Michał Modro
Radca Prawny. wykładowca akademicki Akademii Leona Koźmińskiego i Collegium Humanum. Przedstawiciel pracodawców w Zespole Trójstronnym przy Ministrze Zdrowia. Autor wielu publikacji.
Umowa na używanie mieszkania z Ukraińskimi uchodźcami
Umowa na używanie mieszkania z Ukraińskimi uchodźcami
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielu Polaków gości ukraińskich uchodźców lub użycza im swoje mieszkania. Część z nich chciałoby ubrać to w jakieś ramy prawne. Jakie możliwość przewiduje prawo?

Ramy prawne przekazania mieszkania do używania obywatelowi Ukrainy uciekającemu przed wojną w swoim kraju

REKLAMA

Każdy Polak, który chce udostępnić mieszkanie ukraińskiemu uchodźcy ma trzy możliwości:

 1. umowa najmu lokalu mieszkalnego lub umowa najmu okazjonalnego lokalu,
 2. umowa użyczenia lokalu mieszkalnego,
 3. instytucja prekarium.

Na czym polega umowa najmu lokalu - plusy i minusy?

Umowa najmu mieszkania polega na tym, że wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy lokal do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz na najem.

Plusem dla obydwu stron jest poczucie pewności sytuacji prawnej.

REKLAMA

Dla wynajmującego wartością dodatnią jest również czynsz płatny przez najemcę. Minusem dla niego jest zaś ryzyko długotrwałej eksmisji ewentualnych lokatorów. Podlegają oni ochronie z ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie.

Poza tradycyjną umową najmu, właściciel może również zawrzeć z najemcą lokalu umowę najmu okazjonalnego. Jest ona regulowana ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Jednak możliwość jej podpisania niesie za sobą konieczność spełnienia kilku warunków:

 1. Umowę najmu okazjonalnego lokalu może zawrzeć tylko właściciel będący osobą fizyczną, który nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.
 2. Umowa ta może być zawarta tylko na czas oznaczony, przy czym nie może on być dłuższy niż 10 lat.
 3. Do umowy musi zostać dołączone m.in. oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego oraz wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Ważne! W przypadku zawarcia umowy najmu okazjonalnego z obywatelem Ukrainy uciekającym przed wojną najemca został zwolniony z obowiązku składania oświadczenia o wskazaniu innego lokalu. Wystarczy zawarcie umowy najmu w zwykłej formie pisemnej oraz podpisanie u notariusza aktu poddania się egzekucji.

Umowa użyczenia lokalu mieszkalnego – na czym polega? Jakie ma plusy i minusy?

Umowa użyczenia jest zezwoleniem na bezpłatne używanie przekazanego mieszkania, czy też domu. Czas jej zawarcia może być oznaczony, bądź nieoznaczony.  

Jej plusem, podobnie jak przy najmie tradycyjnym, jest poczucie pewności sytuacji prawnej dla obydwu stron.

Minusem dla właściciela jest narażanie się na ryzyko długotrwałej eksmisji ewentualnych lokatorów, przypadku, gdy po rozwiązaniu  umowy użyczenia osoby zamieszkujące nieruchomość nie będą chciały dobrowolnie się z niej wyprowadzić. Podlegają one bowiem ochronie z mocy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Na czym polega instytucja prekarium – jej wady i zalety

REKLAMA

Prekarium polega na tym, że jedna osoba, chcąc wyświadczyć przysługę drugiej osobie, goszcząc ją w swoim lokalu. Powody mogą być grzecznościowe, bądź humanitarne. Właściciel lokalu może w każdym momencie wyprosić gości z domu, a gościom nie przysługuje ochrona prawna. Jednocześnie ten stosunek faktyczny ma co do zasady charakter nieodpłatny.

W prawie rzymskim była to umowa przekazania drugiej osobie np. prawa użytkowania ziemi z zastrzeżeniem zwrotu na każde wezwanie, ponieważ przekazanie takie następowało najczęściej na prośbę przyjmującego. Obecnie prekarium to relacja czysto faktyczna, a nie umowa, czy szerzej stosunek prawny.

Zdaniem większości prawników, gdy chcemy udzielić krótkotrwałej i nieodpłatnej pomocy uchodźcom polegającej na zapewnienie im schronienia na kilka tygodni, jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli chcemy jednak udzielić uchodźcom schronienia przez dłuższy czas, warto zawrzeć z nimi umowę najmu lub użyczenia.

Umowa najmu i umowa użyczenia lokalu, a ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Część problemów związanych z umową najmu i umową użyczeniem lokalu pozwala rozwiązać ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jednak należy podkreśli, że dotyczy ona tylko obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Polski.

Nowe regulacje związane z najmem mieszkań uchodźcom z Ukrainy zawarte w tzw. specustawie

Zgodnie z art. 69 ww. ustawy do zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu przez najemcę będącego obywatelem Ukrainy, o którym mowa powyżej, nie wymaga się:

 1. Wskazania przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
 2. Oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

Niewątpliwie przepisy ułatwiają zawarcie umowy najmu okazjonalnego, nadal jednak niezbędna jest przy tej umowie pomoc notariusza. Wymaga się cały czas oświadczenia najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca podda się egzekucji i zobowiąże się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu. Dokument ten można podpisać tylko w kancelarii notarialnej.

Kolejną zmianą związaną ze specustawą jest przywrócenie możliwości eksmisji lokatorów – ale tylko wskazanych w ustawie.  Zgodnie z art. 69 ww. ustawy w przypadku użyczenia obywatelowi Ukrainy, o którym mowa powyżej, budynku lub jego części w celu tymczasowego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, w zakresie tego użyczenia nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz art. 15zzu ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych tj. Ukraińcom biorącym lokal w używanie przysługuje mniejsza ochrona przed eksmisją.

W obecnym stanie prawnym, w przypadku chęci długotrwałej pomocy uchodźcom  Ukrainy, najlepszym rozwiązaniem wydaje się umowa użyczenia, z zastrzeżeniem, że co prawda ewentualna eksmisja powinna być szybka, ale będzie i tak dłużej trwała niż eksmisja w przypadku najmu okazjonalnego.

Każdy właściciel lokalu musi zważyć jak bardzo chce pomóc i jakie ryzyko prawne jest gotów ponieść. W obecnej sytuacji wielu radców prawnych lub adwokatów chętnie pomaga pro bono sformułować tego rodzaju umowy, zabezpieczające interesy obydwu stron. Dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów, zwłaszcza władających jednocześnie językiem ukraińskim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ewa
  2022-04-28 14:32:16
  Jeśli chodzi o kancelarię notarialną to na pewno warto zwrócić się pani Cejrowskiej z Tczewa, wiele mi wyjaśniła w ramach porady.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

REKLAMA

Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

REKLAMA

Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

Kiedy przycinać róże?

Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

REKLAMA