Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pandemia, a eksmisja z wynajętego mieszkania obywatela Ukrainy - specustawa

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Pandemia, a eksmisja z wynajętego mieszkania obywatela Ukrainy - specustawa
Pandemia, a eksmisja z wynajętego mieszkania obywatela Ukrainy - specustawa
Fotolia
Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną w ich kraju otrzymuje niezbędną pomoc. Ci, których będzie na to stać, na pewno skorzystają z rynkowych ofert najmu mieszkania. Jak właściciel nieruchomości może zabezpieczyć swoje mienie na wypadek trafienia na nieuczciwego najemcę?

Eksmisja najemcy z wynajętego mieszkania – kiedy jest możliwa

Polskie przepisy prawa umożliwiają właścicielowi mieszkania eksmisję najemcy, z którym podpisał umowę najmu. Powodem wykonania eksmisji zazwyczaj jest nieopuszczenie lokalu, pomimo ustania prawa do korzystania z niego. Może do tego dojść w wyniku upłynięcia terminu zawartego w umowie najmu na czas określony, bądź w wyniku otrzymania wypowiedzenia umowy najmu.

Z jakich powodów właściciel nieruchomości może wypowiedzieć umowę najmu?

Powody wypowiedzenia umowy najmu, ściśle określne Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, mogą być następujące:

1. Najemca, pomimo pisemnego upomnienia, nadal używa lokalu w sposób sprzeczny
z umową, niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki,
dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do
wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,

2. Przez co najmniej 2 miesiące zaległa z płatnością czynszu za najem lokalu, lub przez 3 miesiące z pokryciem dodatkowych opłat, m.in. za media,

3.  Wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela,

4. Używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

Eksmisja lokatora z mieszkania - procedura

Jeśli najemca nie wyprowadza się z wynajętego lokalu, pomimo upłynięcia okresu wypowiedzenia, a związany jest z właścicielem nieruchomości tradycyjną umową najmu, wynajmujący może udać się do sądu, w celu rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego.  

Pozew o opróżnienie, opuszczenie i wydanie lokalu właściciel nieruchomości składa w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego.

Sąd każdorazowo prowadzi najpierw postępowanie w celu ustalenia dotychczasowego sposobu korzystania przez niego z lokalu, a także o zbadaniu zasadności przyznania mu uprawnienia do zawarciu umowy najmu socjalnego.

Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu wobec:
1) kobiety w ciąży,
2) małoletniego, osoby niepełnosprawnej oraz osoby sprawującej nad nim opiekę i wspólnie z nim zamieszkałej,
3) obłożnie chorego,
4) emeryta lub rencisty spełniającego kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
5) osoby posiadającej status bezrobotnego,
6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały
- chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany lub
ich sytuacja materialna pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych we
własnym zakresie.

W kolejnym kroku, po wydaniu przez sąd prawomocnego wyroku o nakazie opróżnienia lokalu, do działania przystępuje komornik. Ten w pierwszej kolejności wzywa lokatora do opuszczenia lokalu we wskazanym terminie. Jeśli najemca nadal nie opuszcza zajmowanego przez siebie lokalu bez uprawnień, komornik przystępuje do eksmisji. Opróżnia lokal z osób i ich rzeczy.

Jednak sytuacja się komplikuje w przypadku, kiedy sąd przyzna lokal socjalny, a gmina nie dysponuje takim i nie jest w stanie go zapewnić. Wówczas komornik nie może dokonać eksmisji z nieruchomości, do czasu, aż gmina zapewni najemcy zastępczy lokal socjalny. Niestety gminy mają deficyt takich mieszkań, w związku z czym czas oczekiwania może trwać latami.

Ponadto wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie.

Przykład: Jeśli kobieta w ciąży, bądź matka z nieletnim dzieckiem, bezrobotny, bądź jedna z powyżej wymienionych osób, nie dysponują własnym lokalem, do którego mogłyby się przeprowadzić, a także jego sytuacja materialna nie pozwala mu na przeprowadzkę do innego lokalu, wówczas sąd musi przydzielić mu konieczność zapewnienia lokalu socjalnego przez gminę. Jeśli gmina nie jest w stanie zapewnić tego lokalu, nie ma możliwości dokonania eksmisji.

Sytuacja jest łatwiejsza jeśli najemca, którzy nie chce opuścić wynajmowanego lokalu, w wyniku utracenia do tego prawa, związany jest z właścicielem nieruchomości umową najmu okazjonalnego. Wówczas właściciel nie musi składać do sądu wniosku o wszczęcie postępowania, a występuje tylko o nadanie klauzuli wykonalności na podstawie oświadczenia o poddaniu się egzekucji, podpisanego przez najemcę u notariusza. To znacznie skraca procedurę, gdyż nie ma konieczności zapewnienia lokalu socjalnego, w związku  z czym komornik ma prawo do niezwłocznego dokonania eksmisji lokatora.

Wyłączenie prawa eksmisji lokatora w trakcie trwania pandemii COVID-19

Zgodnie z treścią art. 15zzu ust. 1 ustawy antycovidowej „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego”. Zakaz ten dotyczy zarówno lokatorów mieszkających w nieruchomościach na podstawie zwykłej umowy najmu, jak i najmu okazjonalnego.

Eksmisja obywatela Ukrainy z wynajętego mieszkania w czasie pandemii COVID-19

Obywatel Ukrainy, który przybył do Polski uciekając przed wojną Ukrainy i przebywa w niej legalnie na podstawie Ustawy z dnia 9 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, tzw. specustawy, może zostać eksmitowany z wynajmowanego przez siebie lokalu na terenie Polski. Jednak tylko w przypadkach, o których mowa powyżej, bowiem przysługują mu dokładnie takie sama prawa jak każdemu najemy, który jest chroniony Ustawą o ochronie praw lokatorów. Jak to rozumieć? Otóż jest on traktowany jak każdy najemca w kraju przed wybuchem pandemii. Rozwiązanie to ma zachęcić właścicieli nieruchomości do wynajmowania mieszkań obywatelom Ukrainy, którzy legalnie przebywają na terenie Polski,  a którzy opuścili swój kraj w wyniku wojny.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • bez komentarza
    2022-12-15 14:26:01
    "Rozwiązanie to ma zachęcić właścicieli nieruchomości do wynajmowania mieszkań obywatelom Ukrainy"
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

Świadectwa charakterystyki energetycznej – centra handlowe mają nowe obowiązki

Firmy, które nie przekażą świadectwa mogą się narazić na grzywny w wysokości 5.000 złotych

Czy zabraknie mieszkań na „Bezpieczny Kredyt 2%”?

Podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku rynek nieruchomości mierzył się z kryzysem, a firmy deweloperskie niejednokrotnie były zmuszone obniżać ceny, by pozyskać klientów. Od kilku tygodni nowe mieszkania wyprzedają się.

Grzywny za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Ile? Dla kogo?

28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Dotychczas obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczył właścicieli nowo wybudowanych budynków i ich części przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten obejmuje teraz wszystkie obiekty - również te, które powstały wcześniej.

Podwyżka czynszu za mieszkanie. Kiedy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?

Wynajmujesz mieszkanie i wynajmujący podniósł Ci czynsz? Sprawdź kiedy można i kiedy warto pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz.

Koszenie trawnika – jak często, czym, kiedy, jak

Przy większości domów mamy trawniki. Jak często, w jaki sposób i czym powinniśmy je kosić? Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy wiosną, a kiedy ostatni raz przed zimą? Dlaczego nie warto kosić mokrego trawnika?

Świdośliwa olcholistna – uprawa, owoce, wartości odżywcze, witaminy, mikroelementy

Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie smaczne i bardzo zdrowe owoce a jednocześnie nie mamy wiele czasu zajmować się tym ogrodem - warto zainteresować się świdośliwą olcholistną.

Uprawa bzu (lilaka) i jego najpiękniejsze odmiany

Lilak pospolity, zwany w Polsce potocznie bzem, jest pięknie kwitnącym krzewem o słodko pachnących kwiatach. W maju to od lat jedna z najpiękniejszych ozdób polskich ogrodów. Jak uprawiać bez by co roku cieszyć się jego urokiem jego kwiatów? Czy bez można stosować w ziołolecznictwie? Czy kwiaty bzu są jadalne? Czy lilak i bez to to samo?

Korzyści ze stosowania robota tynkarsko-murarskiego

Korzyści płynące ze stosowania robotów tynkarsko-murarskich w branży budowlanej są nieocenione. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, roboty te są w stanie skutecznie zastąpić pracę ludzką i przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów oraz zwiększenia efektywności prac budowlanych. To niezwykle istotne w obliczu pogłębiającego się deficytu wykwalifikowanych pracowników w sektorze budowlanym. 

Projekt domu. Jak wybrać okna?

Przygotowując projekt domu, należy uwzględnić wiele aspektów, od funkcjonalności i estetyki, po ergonomię, koszty i wymagania prawne.