REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe
Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

REKLAMA

REKLAMA

Po modyfikacjach dokonywanych w budynkach, w tym zmianach układu pomieszczeń i korytarzy, dodawaniu lub usuwanie tymczasowych ścianek, czy zmianie sposobu poruszania się osób po budynku, niezbędna jest ponowna ocena ryzyka pożarowego w tymże budynku. Dotyczy to również przekształcania w związku z wymogami związanymi z pandemią COVID-19.

Zniesienie części obostrzeń może spowodować nowe zagrożenia pożarowe w budynkach 

W związku z pandemią koronawirusa administratorzy wielu budynków całkiem zmienili ich przeznaczenie lub układ. W hotelach, restauracjach czy centrach handlowych wprowadzono jednokierunkowe alejki, plastikowe osłony czy strefy wyłączone z użytku, a przejścia zablokowano taśmami i barierkami. Zniesienie obostrzeń od 1 marca 2021 r. oznacza, że wnętrza czekają kolejne zmiany układu pomieszczeń i sposobu poruszania się. W sytuacji awaryjnej, gdy trzeba ewakuować budynek, może to wprowadzić dodatkowe zamieszanie, a nawet uniemożliwić szybkie dotarcie do wyjścia.

REKLAMA

Limity osób przestają obowiązywać, jednak wciąż konieczne będzie zachowanie dystansu społecznego. Dlatego w wielu przypadkach budynki jedynie częściowo zmienią układ. W efekcie może się okazać, że niektóre oznaczenia dróg ewakuacyjnych i oświetlenie awaryjne są w niewłaściwym miejscu i kierują ludzi w złą stronę, albo że po zmianach na drodze ewakuacyjnej nie ma gaśnic. Dodatkowe zagrożenie pożarowe stwarzają też przegrody ze sztucznych tworzyw, pozostawione np. przy kasie lub recepcji. Takie ścianki mogą zamienić się w tunel, który przekieruje dym tam, gdzie przebywają ludzie, ograniczają też drogę ewakuacji i mogą zmniejszyć skuteczność zraszaczy. Jeśli same się zapalą, jest duże ryzyko powstania gęstego, toksycznego dymu ostrzega Mariusz Skotnicki, product manager w Eaton, zajmującej się produkcją produktów z branż zarządzania energią.

Właściciele budynków mają obowiązek zadbać o ochronę przed pożarem

Przepisy budowlane jasno określają, że przy wszelkich zmianach dokonywanych w budynkach konieczna jest ponowna ocena ryzyka pożarowego. Dotyczy to nie tylko remontów, ale też zmiany układu pomieszczeń i korytarzy, dodawania lub usuwania tymczasowych ścianek, zmian sposobu poruszania się osób po budynku. Nie wszyscy właściciele i zarządcy o tym jednak pamiętają. W 2021 roku straż pożarna odnotowała ponad 38 tys. pożarów budynków, więc zagrożenie nie powinno być ignorowane.

– Właściciele obiektów muszą ponownie zbadać wszystkie zagrożenia, na jakie mogą być narażeni pracownicy i osoby przebywające w środku. Następnie powinni ocenić ryzyko i dostosować do niego systemy ewakuacji oraz przeciwpożarowe. Konieczne jest upewnienie się, czy w każdym nowym pomieszczeniu lub strefie są czujki pożarowe, czy ludzie będą słyszeć i widzieć alarmy lub komunikaty służb. Dobrze zaprojektowany system przeciwpożarowy powinien być elastyczny i uwzględniać nawet 20% dodatkowej rezerwy na rozbudowę, można więc w razie potrzeby go zmodernizować podkreśla Mariusz Skotnicki.

Obiekty, dla których nie przygotowano zaktualizowanych planów awaryjnych oraz odpowiednich systemów, zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Ich właściciele ryzykują też poważnymi konsekwencjami prawnymi, finansowymi i wizerunkowymi. A ponieważ stale zmienia się sposób, w jaki pracujemy i spędzamy wolny czas, prawdopodobnie także regularnie będzie zmieniane przeznaczenie i układ budynków. Ważne jest więc planowanie elastycznych i łatwych w modyfikacji systemów przeciwpożarowych również w nowych i remontowanych budynkach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  REKLAMA

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  REKLAMA

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  REKLAMA