REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

Subskrybuj nas na Youtube
Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe
Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

REKLAMA

REKLAMA

Po modyfikacjach dokonywanych w budynkach, w tym zmianach układu pomieszczeń i korytarzy, dodawaniu lub usuwanie tymczasowych ścianek, czy zmianie sposobu poruszania się osób po budynku, niezbędna jest ponowna ocena ryzyka pożarowego w tymże budynku. Dotyczy to również przekształcania w związku z wymogami związanymi z pandemią COVID-19.

Zniesienie części obostrzeń może spowodować nowe zagrożenia pożarowe w budynkach 

W związku z pandemią koronawirusa administratorzy wielu budynków całkiem zmienili ich przeznaczenie lub układ. W hotelach, restauracjach czy centrach handlowych wprowadzono jednokierunkowe alejki, plastikowe osłony czy strefy wyłączone z użytku, a przejścia zablokowano taśmami i barierkami. Zniesienie obostrzeń od 1 marca 2021 r. oznacza, że wnętrza czekają kolejne zmiany układu pomieszczeń i sposobu poruszania się. W sytuacji awaryjnej, gdy trzeba ewakuować budynek, może to wprowadzić dodatkowe zamieszanie, a nawet uniemożliwić szybkie dotarcie do wyjścia.

REKLAMA

Limity osób przestają obowiązywać, jednak wciąż konieczne będzie zachowanie dystansu społecznego. Dlatego w wielu przypadkach budynki jedynie częściowo zmienią układ. W efekcie może się okazać, że niektóre oznaczenia dróg ewakuacyjnych i oświetlenie awaryjne są w niewłaściwym miejscu i kierują ludzi w złą stronę, albo że po zmianach na drodze ewakuacyjnej nie ma gaśnic. Dodatkowe zagrożenie pożarowe stwarzają też przegrody ze sztucznych tworzyw, pozostawione np. przy kasie lub recepcji. Takie ścianki mogą zamienić się w tunel, który przekieruje dym tam, gdzie przebywają ludzie, ograniczają też drogę ewakuacji i mogą zmniejszyć skuteczność zraszaczy. Jeśli same się zapalą, jest duże ryzyko powstania gęstego, toksycznego dymu ostrzega Mariusz Skotnicki, product manager w Eaton, zajmującej się produkcją produktów z branż zarządzania energią.

Właściciele budynków mają obowiązek zadbać o ochronę przed pożarem

Przepisy budowlane jasno określają, że przy wszelkich zmianach dokonywanych w budynkach konieczna jest ponowna ocena ryzyka pożarowego. Dotyczy to nie tylko remontów, ale też zmiany układu pomieszczeń i korytarzy, dodawania lub usuwania tymczasowych ścianek, zmian sposobu poruszania się osób po budynku. Nie wszyscy właściciele i zarządcy o tym jednak pamiętają. W 2021 roku straż pożarna odnotowała ponad 38 tys. pożarów budynków, więc zagrożenie nie powinno być ignorowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Właściciele obiektów muszą ponownie zbadać wszystkie zagrożenia, na jakie mogą być narażeni pracownicy i osoby przebywające w środku. Następnie powinni ocenić ryzyko i dostosować do niego systemy ewakuacji oraz przeciwpożarowe. Konieczne jest upewnienie się, czy w każdym nowym pomieszczeniu lub strefie są czujki pożarowe, czy ludzie będą słyszeć i widzieć alarmy lub komunikaty służb. Dobrze zaprojektowany system przeciwpożarowy powinien być elastyczny i uwzględniać nawet 20% dodatkowej rezerwy na rozbudowę, można więc w razie potrzeby go zmodernizować podkreśla Mariusz Skotnicki.

Obiekty, dla których nie przygotowano zaktualizowanych planów awaryjnych oraz odpowiednich systemów, zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Ich właściciele ryzykują też poważnymi konsekwencjami prawnymi, finansowymi i wizerunkowymi. A ponieważ stale zmienia się sposób, w jaki pracujemy i spędzamy wolny czas, prawdopodobnie także regularnie będzie zmieniane przeznaczenie i układ budynków. Ważne jest więc planowanie elastycznych i łatwych w modyfikacji systemów przeciwpożarowych również w nowych i remontowanych budynkach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA