REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka, czy zadatek przy kupnie mieszkania. Co wybrać?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Zaliczka, czy zadatek przy kupnie mieszkania. Co wybrać?
Zaliczka, czy zadatek przy kupnie mieszkania. Co wybrać?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przymierzając się do zakupu mieszkania warto zapoznać się ze wszystkimi „meandrami” dotyczącymi transakcji, które mogą uchronić nas przed kosztownymi błędami. Są nimi między innymi zadatek i zaliczka.

Po co zaliczka i zadatek przy zakupie nieruchomości?

Decydując się na zakup mieszkania mamy możliwość ze skorzystania z zaliczki bądź zadatku. Są to instrumenty, które umożliwiają dodatkowe zabezpieczenia przed dokonaniem transakcji. Mogą zostać zastrzeżone w umowie rezerwacyjnej, którą często podpisujemy z deweloperem, bądź w umowie przedwstępnej, zawieranej przy zakupie mieszkania z drugiej ręki. Oba jednak nie są tożsame i niosą inne skutki prawne.  

REKLAMA

Zaliczka jest prostszą formą od zadatku. Nie jest też wprost uregulowana przepisami prawa. Nie zabezpiecza również tak szerokich praw jak zadatek.

Co wybrać? Zaliczkę, czy zadatek?

Strony transakcji sprzedaży nieruchomości zwykle zawierają w umowie zadatek. Stanowi on bowiem dodatkowe zabezpieczenie, mające na celu zdyscyplinować obie strony do zawarcia umowy końcowej. Formę zadatku definiuje Kodeks cywilny.

Co więc wyróżnia zadatek od zaliczki? Możliwości jakie dają w przypadku niewykonania końcowej umowy sprzedaży. W myśl art. 394 Kodeksu cywilnego „zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Co to oznacza?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład:

Małżeństwo Kowalskich zawarło przedwstępną umowę sprzedaży z Janek Krawczykiem, który jest właścicielem mieszkania. Wykonanie umowy końcowej zabezpieczyli zadatkiem w wysokości 50 tys. zł, który przekazali w gotówce w trakcie jej podpisywania. I teraz jeśli Pastwo Kowalscy znaleźli sobie inne mieszkanie, które chcą kupić, w związku z czym nie przystępują do podpisania umowy końcowej. W takim przypadku Jak Krawczyk ma prawa zatrzymać dla siebie całą kwotę wpłaconą na poczet zadatku, czyli 50 tys. zł. Jeśli natomiast to Jan Krawczyk znajdzie innych kupujących i to im jednak będzie chciał sprzedać swoje mieszkanie, to wówczas państwo Kowalscy mają prawo domagać się zapłaty przez pana Krawczyka dwukrotności wpłaconego przez siebie zadatku, czyli łącznie 100 tys. zł.

Nie ma przeszkód prawnych, aby w umowie zawrzeć i zaliczkę i zadatek. Część wpłaconej kwoty może zostać ujęta jednym zapisem, a pozostała część drugim. Nie ma uregulowanej w przepisie prawa obowiązkowej wysokości zaliczki i zadatku. Zwyczajowo wynosi ona 10 proc.

Niewykonanie umowy nie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy

Umowa przedwstępna może być w każdym czasie za zgodą obydwu stron rozwiązana. Wówczas zadatek w całości podlega zwrotowi, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada.

Analogicznie zadatek podlega zwrotowi oraz wyłącza obowiązek zapłaty jego dwukrotności, gdy do niewykonania umowy doszło na skutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, albo gdy ponoszą je obie strony.

W umowie przedwstępnej można zastrzec, że jednej ze stron przysługiwać będzie prawo odstąpienia od umowy w ciągu określonego terminu.

Zaliczka, a zadatek – co przepada, a co zostaje?

Zaliczka, w przeciwieństwie do zadatku zawsze podlega zwrotowi. W każdym przypadku niedojścia do zawarcia umowy przyrzeczonej. Strona, która otrzymała zaliczkę powinna ją zwrócić w każdym przypadku.

W przypadku zaliczki nie istnieje prawo domagania się zapłaty jej dwukrotności, gdy do umowy nie dojdzie.

Co istotne, w przypadku zawarcia umowy końcowej, czyli zakupu mieszkania, zarówno zaliczka i zadatek zostają zaliczone na poczet części zapłaty ceny za nieruchomość.

Skutki prawne zaliczki i zadatki

Skutki prawne zaliczki i zadatki

Infor

Czy zadatek i zaliczka podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zadatek lub zaliczka nie stanowią przychodu aż do momentu zawarcia umowy końcowej. W związku z tym otrzymana zaliczka (przedpłata) będzie obojętna dla podatku dochodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA