REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka, czy zadatek przy kupnie mieszkania. Co wybrać?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Zaliczka, czy zadatek przy kupnie mieszkania. Co wybrać?
Zaliczka, czy zadatek przy kupnie mieszkania. Co wybrać?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przymierzając się do zakupu mieszkania warto zapoznać się ze wszystkimi „meandrami” dotyczącymi transakcji, które mogą uchronić nas przed kosztownymi błędami. Są nimi między innymi zadatek i zaliczka.

Po co zaliczka i zadatek przy zakupie nieruchomości?

Decydując się na zakup mieszkania mamy możliwość ze skorzystania z zaliczki bądź zadatku. Są to instrumenty, które umożliwiają dodatkowe zabezpieczenia przed dokonaniem transakcji. Mogą zostać zastrzeżone w umowie rezerwacyjnej, którą często podpisujemy z deweloperem, bądź w umowie przedwstępnej, zawieranej przy zakupie mieszkania z drugiej ręki. Oba jednak nie są tożsame i niosą inne skutki prawne.  

REKLAMA

Zaliczka jest prostszą formą od zadatku. Nie jest też wprost uregulowana przepisami prawa. Nie zabezpiecza również tak szerokich praw jak zadatek.

Co wybrać? Zaliczkę, czy zadatek?

Strony transakcji sprzedaży nieruchomości zwykle zawierają w umowie zadatek. Stanowi on bowiem dodatkowe zabezpieczenie, mające na celu zdyscyplinować obie strony do zawarcia umowy końcowej. Formę zadatku definiuje Kodeks cywilny.

Co więc wyróżnia zadatek od zaliczki? Możliwości jakie dają w przypadku niewykonania końcowej umowy sprzedaży. W myśl art. 394 Kodeksu cywilnego „zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Co to oznacza?

Przykład:

Małżeństwo Kowalskich zawarło przedwstępną umowę sprzedaży z Janek Krawczykiem, który jest właścicielem mieszkania. Wykonanie umowy końcowej zabezpieczyli zadatkiem w wysokości 50 tys. zł, który przekazali w gotówce w trakcie jej podpisywania. I teraz jeśli Pastwo Kowalscy znaleźli sobie inne mieszkanie, które chcą kupić, w związku z czym nie przystępują do podpisania umowy końcowej. W takim przypadku Jak Krawczyk ma prawa zatrzymać dla siebie całą kwotę wpłaconą na poczet zadatku, czyli 50 tys. zł. Jeśli natomiast to Jan Krawczyk znajdzie innych kupujących i to im jednak będzie chciał sprzedać swoje mieszkanie, to wówczas państwo Kowalscy mają prawo domagać się zapłaty przez pana Krawczyka dwukrotności wpłaconego przez siebie zadatku, czyli łącznie 100 tys. zł.

Nie ma przeszkód prawnych, aby w umowie zawrzeć i zaliczkę i zadatek. Część wpłaconej kwoty może zostać ujęta jednym zapisem, a pozostała część drugim. Nie ma uregulowanej w przepisie prawa obowiązkowej wysokości zaliczki i zadatku. Zwyczajowo wynosi ona 10 proc.

Niewykonanie umowy nie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy

Umowa przedwstępna może być w każdym czasie za zgodą obydwu stron rozwiązana. Wówczas zadatek w całości podlega zwrotowi, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada.

Analogicznie zadatek podlega zwrotowi oraz wyłącza obowiązek zapłaty jego dwukrotności, gdy do niewykonania umowy doszło na skutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, albo gdy ponoszą je obie strony.

W umowie przedwstępnej można zastrzec, że jednej ze stron przysługiwać będzie prawo odstąpienia od umowy w ciągu określonego terminu.

Zaliczka, a zadatek – co przepada, a co zostaje?

Zaliczka, w przeciwieństwie do zadatku zawsze podlega zwrotowi. W każdym przypadku niedojścia do zawarcia umowy przyrzeczonej. Strona, która otrzymała zaliczkę powinna ją zwrócić w każdym przypadku.

W przypadku zaliczki nie istnieje prawo domagania się zapłaty jej dwukrotności, gdy do umowy nie dojdzie.

Co istotne, w przypadku zawarcia umowy końcowej, czyli zakupu mieszkania, zarówno zaliczka i zadatek zostają zaliczone na poczet części zapłaty ceny za nieruchomość.

Skutki prawne zaliczki i zadatki

Skutki prawne zaliczki i zadatki

Infor

Czy zadatek i zaliczka podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zadatek lub zaliczka nie stanowią przychodu aż do momentu zawarcia umowy końcowej. W związku z tym otrzymana zaliczka (przedpłata) będzie obojętna dla podatku dochodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny - co wybrać, co się bardziej opłaca?

  Wynajem mieszkania czy może kredyt hipoteczny na własną nieruchomość. Jakie rozwiązania wybierają obecnie Polacy? Co się bardziej opłaca?

  Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?

  Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

  Schron przy domu i mikroinstalacja wiatrowa bez pozwolenia na budowę. Będą zmiany w prawie budowlanym

  W II. kwartale 2024 roku Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu zmiany w Prawie budowlanym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD22.

  Efektywna redukcja emisji w nieruchomościach. Na czym bazuje?

  Modernizacja budynków to kluczowy krok w walce z emisją CO2. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38% tych emisji. Dlatego warto inwestować w termomodernizację i zmianę przeznaczenia obiektów. 

  REKLAMA

  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  REKLAMA

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  REKLAMA