REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prospekt – jako istotny elementem umowy timesharingu

Izabela Perczak
Prospektu stanowi istotny element umowy timesharingu.
Prospektu stanowi istotny element umowy timesharingu.

REKLAMA

REKLAMA

Zasadniczym obowiązkiem przedsiębiorcy oferującego zawarcie umowy timesharingu jest doręczenie osobie zainteresowanej nabyciem prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku prospektu, który stanowi istotny element tej umowy.

Prospekt zasadniczym elementem timesharingu

Sporządzenie prospektu w formie pisemnej dotyczącego zarówno pomieszczeń mieszkalnych i budynku na etapie projektu lub budowy związane jest z umieszczeniem w nim dodatkowych informacji. W takim projekcie należy wskazać na jakim etapie zaawansowania są prace budowlane, numer pozwolenia na budowę, termin ukończenia budowy i kwestie związane ze zwrotem określonej kwoty za nie ukończenie prac we wskazanym terminie, sposób zabezpieczenia zakończenia prac budowlanych.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

Prospekt w formie pisemnej

Przedsiębiorca oferujący zawarcie umowy timesharingu zobowiązany jest doręczyć osobie zainteresowanej nabyciem prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku prospektu w formie pisemnej. W prospekcie powinny zostać zawarte następujące informacje:

 1. informacje dotyczące przedsiębiorcy wraz z określeniem formy prawnej prowadzonej działalności oraz numeru wpisania przedsiębiorcy do odpowiedniego rejestru,
 2. określenie treści dotyczącej prawa do korzystania z budynku lub lokalu mieszkalnego ze wskazaniem czasu korzystania w każdym roku,
 3. informacje dotyczące tego, czy nabywca posiada uprawnienie do zmiany lub przeniesienia uprawnień do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku na inny podmiot,
 4. wskazanie warunków do możliwości wykonywania praw wymaganymi przepisami państwa, w którym znajduje się lokal mieszkalny lub budynek wraz podaniem czy przesłanki te zostały spełnione,
 5. informacje dotyczące tego, czy nabywca posiada uprawnienie do zbycia prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku wraz ze wskazaniem kosztów z tym związanych,
 6. informacje dotyczące właściciela lokalu mieszkalnego lub budynku oraz podstawy prawnej do dysponowania przez przedsiębiorcę budynkiem lub lokalem mieszkalnym, w przypadku gdy przedsiębiorcą nie jest właściciel,
 7. wskazanie wszelkich usług dotyczących korzystania z budynku lub lokalu mieszkalnego wraz z określeniem zasad związanymi z dostarczaniem wody, energii elektrycznej, gazu oraz wywozu zanieczyszczeń i in.,
 8. wskazanie wysokości ryczałtowego wynagrodzenia za nabycie prawa korzystania z budynku lub lokalu mieszkalnego wraz z określeniem podstaw ich wyliczania,
 9. dane o kosztach ponoszonych przez przedsiębiorcę w związku z zawarciem i odstąpieniem od umowy, które będą podlegały zwrotowi przez nabywcę w przypadku skorzystania przez niego z prawa odstąpienia od umowy.
 10. określenie zasad związanych z zarządzaniem lokalu mieszkalnego lub budynku wraz ze wskazaniem kosztów z jego utrzymaniem oraz kosztów za naprawy,
 11. wskazanie informacji o prawie odstąpienia od umowy i określenie zasad odstąpienia od umowy i wymaganej formy.

Zobacz także serwis: Deweloper

Podstawa Prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/122/WE z 14 stycznia 2009 r. w sprawie ochrony konsumentów w odniesieniu do niektórych aspektów umów timeshare, umów o długoterminowe produkty wakacyjne, umów odsprzedaży oraz wymiany (Dz.Urz. WE L 33 z 3 lutego 2009 r., s. 10-30).

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA