Jakie zabezpieczenia może stosować bank przy zakupie nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Hipoteka – jako forma zabezpieczenia dla banku przy zakupie nieruchomości
REKLAMA
Na wstępie należy wskazać, że hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym. Hipoteka jest ustanawiana w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającego z określonego stosunku prawnego: na nieruchomości, użytkowaniu wieczystym, wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Na podstawie hipoteki wierzyciel hipoteczny (wierzyciel na rzecz którego ustanowiono hipotekę) posiada uprawnienie do tego, aby dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością. A jeżeli dotyczy obciążenia hipoteką prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – wierzyciel hipoteczny dochodzi zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, komu aktualnie przysługują prawa.
Zobacz serwis: Kupno- sprzedaż nieruchomości
Przed dokonaniem zbycia nieruchomości – kredytobiorca jest jednocześnie dłużnikiem osobistym banku (odpowiada osobiście całym majątkiem za spłatę długu) oraz dłużnikiem rzeczowym (odpowiada rzeczowo: za nieruchomość).
Inne formy zabezpieczenia
Oprócz powyżej opisanej hipoteki, banki wykorzystują także inne formy zabezpieczenia. Do takich zabezpieczeń należą:
- Poręczenie jest to zobowiązanie osoby trzeciej do finansowej odpowiedzialności za zobowiązania osoby zakupującej nieruchomość wobec banku.
- Weksel in blanco - jest to papier wartościowy, który zawiera zobowiązanie wystawcy weksla (osoby, która zakupuje nieruchomość) do zapłaty kwoty, która w nim jest wpisana konkretnej osobie (bank).
Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka
- Cesja, czyli przeniesienie praw polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku. Kredytobiorca ubezpiecza się od zdarzeń, które mogą mu utrudnić lub uniemożliwić spłatę kredytu. Cesję stosuje się przede wszystkim w przypadkach utraty pracy, choroby, śmierci.
Głównym zabezpieczeniem jest jak najbardziej hipoteka. Hipotekę – wpisuje się do ksiąg wieczystych. Jednakże zapis ten usuwa się w momencie spłaty kredytu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.