REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nabycie nieruchomości na terenie Polski w drodze dziedziczenia przez cudzoziemca

Izabela Perczak
Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość na terenie Polski w drodze dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego.
Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość na terenie Polski w drodze dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego.

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość w drodze dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego.

Nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego

REKLAMA

REKLAMA

Obcokrajowiec posiada uprawnienie do nabycia nieruchomość w ramach dziedziczenia zarówno ustawowego, jak i testamentowego. Na mocy ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców – obcokrajowiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia wówczas, gdy w momencie nabycia nieruchomości jest on uprawniony do dziedziczenia ustawowego po zbywcy nieruchomości. Jednakże należy mieć na uwadze także fakt, że zbywca nieruchomości będzie właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości przez co najmniej pięć lat. Należy przy tym wskazać, że prawem właściwym w sprawach spadkowych jest prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci. Może być także tak, że są trudności z ustaleniem obywatelstwa spadkodawcy. Wówczas jednak prawem właściwym jest prawo państwa, w którym znajduje się miejsce zamieszkania spadkodawcy w momencie jego śmierci.

Wówczas, gdy wystąpi norma kolizyjna (między prawem ojczystym a innym prawem niż prawo ojczyste) to prawem właściwy dla sprawy spadkowej za pośrednictwem swych norm kolizyjnych będzie prawo polskie.

Nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia testamentowego

Nabycie nieruchomości może nastąpić nie tylko w drodze dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, że istnieje także możliwość nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w drodze dziedziczenia testamentowego. Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca to przede wszystkim jednostronne zdarzenie prawne, które jest ściśle związane ze sporządzeniem testamentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą

Obcokrajowiec nabywający nieruchomości na terenie Polski w drodze dziedziczenia testamentowego zobowiązany jest uzyskania stosownego zezwolenia właściwego organu. Warto wskazać, że o pozwolenie na nabycie nieruchomości nie musi ubiegać się powołany na spadkobiercę testamentowego obcokrajowiec zamieszkujący w Polsce, co najmniej pięć lat od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się.

W przypadku obcokrajowców testator może w testamencie powołać do dziedziczenia cudzoziemców.

Reasumując należy wskazać, że z obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są także powołane do dziedziczenia z testamentu, tj. osoby prawne wówczas, gdy do spadku należą nieruchomości mające służyć celom statutowym osoby prawnej powołanej do dziedziczenia.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA