Nabycie nieruchomości na terenie Polski w drodze dziedziczenia przez cudzoziemca
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego
REKLAMA
REKLAMA
Obcokrajowiec posiada uprawnienie do nabycia nieruchomość w ramach dziedziczenia zarówno ustawowego, jak i testamentowego. Na mocy ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców – obcokrajowiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia wówczas, gdy w momencie nabycia nieruchomości jest on uprawniony do dziedziczenia ustawowego po zbywcy nieruchomości. Jednakże należy mieć na uwadze także fakt, że zbywca nieruchomości będzie właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości przez co najmniej pięć lat. Należy przy tym wskazać, że prawem właściwym w sprawach spadkowych jest prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci. Może być także tak, że są trudności z ustaleniem obywatelstwa spadkodawcy. Wówczas jednak prawem właściwym jest prawo państwa, w którym znajduje się miejsce zamieszkania spadkodawcy w momencie jego śmierci.
Wówczas, gdy wystąpi norma kolizyjna (między prawem ojczystym a innym prawem niż prawo ojczyste) to prawem właściwy dla sprawy spadkowej za pośrednictwem swych norm kolizyjnych będzie prawo polskie.
Nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia testamentowego
Nabycie nieruchomości może nastąpić nie tylko w drodze dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, że istnieje także możliwość nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w drodze dziedziczenia testamentowego. Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca to przede wszystkim jednostronne zdarzenie prawne, które jest ściśle związane ze sporządzeniem testamentu.
Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą
Obcokrajowiec nabywający nieruchomości na terenie Polski w drodze dziedziczenia testamentowego zobowiązany jest uzyskania stosownego zezwolenia właściwego organu. Warto wskazać, że o pozwolenie na nabycie nieruchomości nie musi ubiegać się powołany na spadkobiercę testamentowego obcokrajowiec zamieszkujący w Polsce, co najmniej pięć lat od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się.
W przypadku obcokrajowców testator może w testamencie powołać do dziedziczenia cudzoziemców.
Reasumując należy wskazać, że z obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są także powołane do dziedziczenia z testamentu, tj. osoby prawne wówczas, gdy do spadku należą nieruchomości mające służyć celom statutowym osoby prawnej powołanej do dziedziczenia.
Zobacz także serwis: Budowa i remont
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.