Remont i przebudowa budynków na obszarze wpisanym do rejestru zabytków
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą Prawo budowlane remont polega na wykonywaniu robót budowlanych w istniejących obiektach budowlanych polegających na odtwarzaniu stanu pierwotnego, natomiast przebudowa polega na wykonywaniu robót budowlanych, w wyniku których zmieniają się parametry użytkowe lub techniczne obiektu budowlanego, tj. powierzchnia zabudowy, wysokość, szerokość bądź liczb kondygnacji. Zarówno remont jak i przebudowa stanowią roboty budowlane.
REKLAMA
Remont istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych wpisanych do rejestru zabytków wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga wydania pozwolenia na prowadzenia robót przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Ponadto, jeżeli zamierzamy realizować:
REKLAMA
• roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru lub objętym ochroną konserwatorską na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub znajdującym się w ewidencji wojewódzkiego konserwatora zabytków,
• roboty ziemne lub dokonać zmiany charakteru dotychczasowej działalności na terenie, na którym znajdują się zabytki archeologiczne, co doprowadzić może do przekształcenia lub zniszczenia zabytku archeologicznego musimy pokryć koszty badań archeologicznych oraz ich dokumentacji, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest niezbędne w celu ochrony tych zabytków.
Zakres i rodzaj badań archeologicznych ustala wojewódzki konserwator zabytków w drodze decyzji, wyłącznie w takim zakresie, w jakim roboty budowlane albo roboty ziemne lub zmiana charakteru dotychczasowej działalności na terenie, na którym znajdują się zabytki archeologiczne, zniszczą lub uszkodzą zabytek archeologiczny. Dokumentację musimy nieodpłatnie przekazać wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.
Zobacz: Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?
Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga ponadto:
• prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru;
• wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku.
Uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na podjęcie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru nie zwalnia nas z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, w przypadkach określonych przepisami Prawa budowlanego.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
Prowadzenie robót budowanych przy zabytku bez uzyskania wymaganego pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków może spowodować ich wstrzymanie. Konserwator może nakazać przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu na koszt osoby, która naruszyła zakaz. Osoba, która naruszyła warunki pozwolenia, podlega karze grzywny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.