Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Niemożność opodatkowania ryczałtem
REKLAMA
Jeżeli podatnik prowadzi najem nieruchomości w zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej to nie może on uzyskiwanych przychodów opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zatem może o tylko skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych lub opodatkowania w formie podatku liniowego. Mając powyższe na uwadze można wywnioskować, iż z pewnością ryczałtem nie może być opodatkowany najem nieruchomości, ale może nim być opodatkowany najem rzeczowych składników majątku. Ryczałt od przychodów określa się na podstawie stawek odpowiednich dla przychodów z różnych rodzajów prowadzonych działalności.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Ryczałt z tytułu umowy najmu
Zryczałtowana forma opodatkowania dotyczy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawmy lub innych umów o podobnym charakterze – jeżeli stanowią one odrębne źródło przychodu. Zatem przychody z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych poza działalnością gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy uiszczą ryczałt według stawki 8,5 proc. - niezależnie od wysokość tych przychodów.
Zobacz także serwis: Finanse
Podstawa prawna:
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.