REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kształtują się ceny najmu mieszkań w Polsce?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Większa liczba zainteresowanych najmem skłania właścicieli mieszkań do podnoszenia cen.
Większa liczba zainteresowanych najmem skłania właścicieli mieszkań do podnoszenia cen.

REKLAMA

REKLAMA

W lutym w Warszawie średnia cena najmu wynosiła 37,9 zł/mkw. To spadek o 2,2% względem ceny wyjściowej. Natomiast w Krakowie najemcy mogli negocjować stawki na poziomie 1,3%. Dzięki temu stawka rynkowa wyniosła 30,2 zł/mkw.

Jakie są prognozy?

REKLAMA

Należy podkreślić, że na rynku najmu w największych miastach występują wyraźne wahania sezonowe. Ogólnie rzecz biorąc dla osób oferujących lokale na wynajem najlepszy jest III kwartał, zwłaszcza miesiące sierpień – wrzesień, kiedy to zawieranych jest najwięcej transakcji, a stawki osiągają najwyższe roczne poziomy. Na taki rozwój wypadków wpływ ma przede wszystkim duża liczba studentów, którzy właśnie w tym okresie intensywnie poszukują mieszkań na nadchodzący rok akademicki. Większa liczba zainteresowanych najmem skłania właścicieli mieszkań do podnoszenia cen. Tymczasem ostatnie trzy miesiące roku to w pewnym stopniu okres „posuchy” na rynku. Wynika to z faktu, że pod koniec roku liczba osób poszukujących lokali znacznie się obniża, co wpływa też na spadek wymaganych miesięcznych zobowiązań z tytułu najmu. W pierwszym kwartale z kolei sytuacja ulega stabilizacji, a przeciętne stawki nieznacznie wzrastają kształtując się mniej więcej na poziomie średnich rocznych wielkości. Właśnie z takim procesem mamy do czynienia obecnie. Warto również dodać, że przedstawione w tabeli stawki za ubiegły miesiąc oscylują wokół wartości z tego samego okresu poprzedniego roku. Uwzględniając wspomniany rozwój wypadków, w marcu nie należy spodziewać się istotnych zmian ani w liczbie transakcji najmu, ani też średnich cen.

Stawki najmu lokali mieszkalnych w Warszawie i Krakowie w lutym 2011 r.

Zobacz także: W Warszawie kupisz mieszkanie taniej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tego szukają klienci Czego szukają klienci?

Z danych zebranych przez agentów firmy Emmerson wynika, że w ubiegłym miesiącu w stolicy średnia powierzchnia lokali mieszkalnych, które były przedmiotem transakcji najmu wynosiła niecałe 58 mkw., natomiast przeciętna liczba pokoi kształtowała się na poziomie 2,4. W grodzie Kraka zarówno metraż, jak i liczba pomieszczeń wynajmowanych mieszkań były niższe i wynosiły odpowiednio 53,4 mkw. oraz 2,1.

Charakterystyka lokali mieszkalnych będących przedmiotem transakcji najmu w Warszawie i Krakowie w lutym 2011 r.

Takie wyniki w obydwu miastach nie mogą być zaskoczeniem, gdyż wskazują, że za najwięcej transakcji odpowiadają mieszkania z tzw. segmentu popularnego. Do tej grupy można zaliczyć jednostki mieszkaniowe składające się z 2 lub 3 pokoi oraz powierzchni zawartej między 50 a 65 mkw. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze dzielnice to zarówno Mokotów, jak i Podgórze są rejonami cieszącymi się od dłuższego czasu znacznym zainteresowaniem klientów nie tylko w wypadku najmu, ale także zamieszkania na stałe. W obydwu przypadkach decydujące znacznie ma dobra lokalizacja oraz infrastruktura komunikacyjna zapewniająca dogodne połączenia z pozostałymi rejonami miasta.

Zobacz także: Polacy nadal nie chcą mieszkać na parterze

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA