Czy można żądać podwyższenia czynszu z tytułu umowy najmu?
REKLAMA
REKLAMA
Warunki wypowiedzenia najmu
REKLAMA
Na wstępie należy wskazać, iż termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Ponadto, wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
Należy również zaznaczyć, iż podwyżka w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach – wskazanych poniżej:
REKLAMA
1. Jeżeli właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk, wówczas podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną.
2. Podwyżkę czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym uważa się za uzasadnioną. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym jest ogłaszany, w formie komunikatu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Zobacz serwis: Finanse
Na pisemne żądanie lokatora właściciel, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki, przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.
Co może ustalić właściciel dokonując podwyższenia czynszu
Podwyższając czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, właściciel może ustalić:
1) zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż:
a) 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub
b) 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową
- aż do ich pełnego zwrotu;
2) godziwy zysk.
Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach
Wzór wypowiedzenia wysokości czynszu wskazanej w umowie najmu okazjonalnego lokalu
1. Tytuł: Wypowiedzenie wysokości czynszu.
2. Data sporządzenia wypowiedzenie wysokości czynszu.
1. Określenie dokładne stron umowy (Wynajmującego i Najemcy).
2. Treść umowy: na mocy art. 8 niniejszej umowy zawartej w dniu 8 maja 2012 wypowiadam Kacprowi Janickiem – najemcy lokalu mieszczącego się przy ulicy Powiatkowskiej 78 lok. 89/890 w Krakowie.
3. Strony umowy uzgadniają, iż nowa stawka czynszu od 17 kwietnia 2012 roku będzie wynosiła 1500 zł (słownie: tysiąc pięćset złotych).
4. Popis stron umowy (Wynajmującego i Najemcy).
Podstawa Prawna:
- ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001(Dz.U. z 2010 roku Nr 3, poz. 13).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.