Istota umowy użyczenia lokalu użytkowego
REKLAMA
REKLAMA
Czym szczególnie charakteryzuje się umowa użyczenia lokalu użytkowego
REKLAMA
Umowa użyczenia jest umową, która często występuje w obrocie nieruchomościami. Umowa ta dotyczy zarówno lokali użytkowych, jak i lokali mieszkalnych. Jednakże pomiędzy tymi umowami istnieje różnica w sposobie korzystania z lokalu.
Umowa użyczenia lokalu użytkowego może być zawarta w dowolnej formie – gdyż w przepisach prawnych nie uregulowano tejże kwestii. Jednakże zaleca się sporządzić umowę użyczenia lokalu użytkowego w formie pisemnej oraz wpisać do księgi wieczystej, gdyż stanowi ona dowód potwierdzający jej zawarcie oraz gwarancję dochodzenia praw stron.
Jakie czynności powinny być dokonane przed zawarciem umowy użyczenia
Przed dokonaniem zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – należy udać się do sądu wieczysto-księgowego w celu sprawdzenia treści księgi wieczystej przedmiotowego lokalu użytkowego. Jest to kluczowa czynność, jakiej należy dokonać – ponieważ użyczający lokal użytkowy może nie posiadać aktualnych odpisów z księgi wieczystej. Należy pamiętać o tym, iż wpisanie do księgi wieczystej – faktu zawarcia umowy – nie ma znaczenia dla powstania prawa do użyczenia przedmiotowego lokalu.
Zobacz także serwis: Prawo
Istotne elementy zawarte w umowie użyczenia lokalu użytkowego
1. Tytuł umowy: Umowa użyczenia lokalu użytkowego
2. Określenie miejsca i daty sporządzenia umowy oraz stron umowy,
3. Oświadczenia ustanawiającego użytkowanie,
Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach
4. Wysokość uiszczania opłat za użyczenie lokalu użytkowego,
5. Zobowiązania i uprawnienia użyczającego oraz podmiotu biorącego lokal użytkowy w używanie,
6. Oświadczenia i podpisy stron umowy
Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.