Jakie znaczenie w umowie mają postanowienia dotyczące gwarancji jakości?
REKLAMA
REKLAMA
Na jakiej podstawie można skorzystać z roszczeń z tytułu gwarancji jakości?
REKLAMA
Należy wskazać, że gwarancja będzie obowiązywała w przypadku, kiedy strony uregulują tę kwestię wyraźnie w umowie. Jednakże nazwę gwarancja można stosować w umowie zamiennie z nazwą rękojmia lub inną nazwą. Z gwarancją zawsze mamy do czynienia, gdy sprzedawca w umowie zobowiązał się do usunięcia w określonym terminie wszelkich wad fizycznych rzeczy.
Zobacz również: Czy gwarancja jakości stanowi istotny element umowy o budowę lokalu mieszkalnego?
Należy pamiętać o tym, iż termin na ujawnienie wady wynosi rok – licząc od dnia, kiedy rzecz została wydana nabywcy. Jednakże termin ten w umowie można za zgodą stron przedłużyć.
Uregulowania dotyczące gwarancji w umowie
Strony mogą określić w umowie uprawnienia nabywcy w przypadku pojawienia się wad rzeczy. Jeśli strony tychże postanowień nie zamieszczą w umowie to nabywcy przysługiwać będzie z tego tytułu prawo do żądania naprawienia wszelkich wad, a następnie prawo do wyznaczenia odpowiedniego terminu w celu ich usunięcia.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
Regułą jest, że odpowiedzialność z tytułu gwarancji obejmuje tylko i wyłącznie wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy – pod warunkiem, że w umowie nie zastrzeżono inaczej. Ponadto sprzedawca zobowiązany jest usunąć powstałe wady na swój koszt.
Reasumując powyższe rozważania dotyczące kwestii znaczenia w umowie postanowień obejmujących zagadnienia związane z gwarancją jakości należy wskazać, iż w przypadku, kiedy sprzedawca dokonał istotnych napraw, które są objęte gwarancją – termin gwarancji od momentu zwrotu rzeczy naprawionej nabywcy biegnie od początku. Natomiast w sytuacji, kiedy nabywca z powodu wad lokalu nie może korzystać z niego, zaś wady te nie był istotne – to termin ulegnie przedłużeniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.