Co należy rozumieć przez ekspektatywę zawarcia umowy?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest ekspektatywa?
REKLAMA
Na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku – o spółdzielniach mieszkaniowych – przez ekspektatywę należy rozumieć spełnienie częściowych warunków prawnych (np. przedawnienie terminu przewidzianego prawem, spełnienie czynności przez osoby trzecie), na mocy których może dojść do powstania np. wierzytelności. W zakres ekspektatywy wchodzi zarówno roszczenie o ustanowienie prawa, jak i prawa do wypłaconego wkładu budowlanego.
Należy pamiętać o tym, iż ekspektatywa jest prawem dziedzicznym. A co więcej można dokonać jej przeniesienia na inny podmiot np. zmienić je na inne prawo, czy też darować.
Ekspektatywa prawa do lokalu
Ekspektatywa prawa do lokalu stanowi swego rodzaju roszczenie do sądu, na mocy którego członek spółdzielni w każdej sytuacji po wybudowaniu lokalu może żądać ustanowienia na jego rzecz prawa spółdzielczej własności lub spółdzielczego prawa własności – które zostało wskazane w umowie o wybudowanie lokalu mieszkalnego.
Zobacz również: Co warto sprawdzić przed zawarciem umowy o budowę lokalu mieszkalnego?
REKLAMA
Należy także wskazać istotną kwestię dotyczącą tego, iż do obowiązków nabywcy ekspektatywy należy przystąpienie do spółdzielni. Co więcej, na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku – o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) – fakt nabycia ekspektatywy następuje w momencie przystąpienia nabywcy w poczet spółdzielni mieszkaniowej.
Konkludując powyższe rozważania należy z całą pewnością przyznać, iż ekspektatywa powstaje z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu mieszkalnego dla celów, tj. ustanowienie spółdzielczego prawa własnościowego lub prawa spółdzielczej własności. Natomiast odmiennie jest w przypadku, kiedy ekspektatywa jest dokonywana w celu ustanowienia spółdzielczego prawa lokatorskiego, ponieważ w tej sytuacji zawarcie umowy o budowę lokalu mieszkalnego nie przyczynia się do powstania ekspektatywy.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Podstawa prawna:
- art. 19 pkt 1 - ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku – o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).
- art. 19 ust. 2 - ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku – o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.