Jak wykreślić wpis w księdze wieczystej o prawie odkupu
REKLAMA
REKLAMA
Wpis w księdze wieczystej
REKLAMA
Do chwili, gdy Trybunał Konstytucyjny nie orzekł, że przepisy o prawie odkupu przez ANR są niekonstytucyjne, miała ona prawo, w ciągu 5 lat od sprzedaży nieruchomości, żądać ich odkupu. W księdze wieczystej danej nieruchomości, dziale III, wpisywano odpowiednie zastrzeżenie.
29 marca 2010 r. wszedł w życie wyrok TK, w którym orzeczono, że przepisy dotyczące prawa odkupu są niekonstytucyjne. Od tego czasu, Agencja nie może już z tego prawa korzystać. Wpisy o prawie odkupu jednak nadal w księgach wieczystych widnieją. I, jak się okazuje, ich usunięcie nie jest takie proste. Dla właścicieli nieruchomości to nie lada problem – wpis, z całą pewnością, nie stanowi zachęty dla potencjalnego nabywcy. A dotyczy to naprawdę wielu – Agencja podpisała bowiem, w ciągu ostatnich 7 lat, około 80 tysięcy umów sprzedaży nieruchomości rolnych.
Jak wykreślić wpis?
Aby usunąć wpis z księgi wieczystej należy, w pierwszej kolejności, złożyć wniosek w ANR o wydanie oświadczenia wyrażającego zgodę na wykreślenie prawa odkupu.
Po odebraniu takiego zaświadczenia i uiszczeniu opłaty sądowej (w wysokości połowy opłaty pobranej od wniosku o wpis), należy złożyć do sądu wieczystoksięgowego wniosku o wpis, polegającego na wykreśleniu zapisu z księgi wieczystej.
Zobacz: Dom i działka
Jeżeli ANR nie wyrazi zgody na wykreślenie prawa odkupu, wówczas możemy złożyć pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
Wykreślenie z urzędu?
Podnosi się, że jeżeli przepis, który dotyczył prawa odkupu został uchylony, to wpisy w księdze wieczystej powinny zostać wykreślone z urzędu. Jednak sprawdzenie ksiąg w celu dokonania takich wykreśleń, stanowi znaczny problem techniczny. Stąd, sądy nie wykazują w tej materii większej inicjatywy.
Zobacz również: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.