REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykreślić wpis w księdze wieczystej o prawie odkupu

Marta Wrzosek

REKLAMA

REKLAMA

Do działu III księgi wieczystej wpisywane było prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do odkupu nieruchomości zakupionych od Agencji. Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie 29 marca 2010 roku, wykonywanie tego prawa przez ANR jest niemożliwe. Jednak wykreślenie wpisu z ksiąg wieczystych jest wyjątkowo problematyczne…

Wpis w księdze wieczystej

REKLAMA

Do chwili, gdy Trybunał Konstytucyjny nie orzekł, że przepisy o prawie odkupu przez ANR są niekonstytucyjne, miała ona prawo, w ciągu 5 lat od sprzedaży nieruchomości, żądać ich odkupu. W księdze wieczystej danej nieruchomości, dziale III, wpisywano odpowiednie zastrzeżenie.

29 marca 2010 r. wszedł w życie wyrok TK, w którym orzeczono, że przepisy dotyczące prawa odkupu są niekonstytucyjne. Od tego czasu, Agencja nie może już z tego prawa korzystać. Wpisy o prawie odkupu jednak nadal w księgach wieczystych widnieją. I, jak się okazuje, ich usunięcie nie jest takie proste. Dla właścicieli nieruchomości to nie lada problem – wpis, z całą pewnością, nie stanowi zachęty dla potencjalnego nabywcy. A dotyczy to naprawdę wielu – Agencja podpisała bowiem, w ciągu ostatnich 7 lat, około 80 tysięcy umów sprzedaży nieruchomości rolnych.

Jak wykreślić wpis?

Aby usunąć wpis z księgi wieczystej należy, w pierwszej kolejności, złożyć wniosek w ANR o wydanie oświadczenia wyrażającego zgodę na wykreślenie prawa odkupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po odebraniu takiego zaświadczenia i uiszczeniu opłaty sądowej (w wysokości połowy opłaty pobranej od wniosku o wpis), należy złożyć do sądu wieczystoksięgowego wniosku o wpis, polegającego na wykreśleniu zapisu z księgi wieczystej.

Zobacz: Dom i działka

Jeżeli ANR nie wyrazi zgody na wykreślenie prawa odkupu, wówczas możemy złożyć pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Wykreślenie z urzędu?

Podnosi się, że jeżeli przepis, który dotyczył prawa odkupu został uchylony, to wpisy w księdze wieczystej powinny zostać wykreślone z urzędu. Jednak sprawdzenie ksiąg w celu dokonania takich wykreśleń, stanowi znaczny problem techniczny. Stąd, sądy nie wykazują w tej materii większej inicjatywy.

Zobacz również: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA