Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych
REKLAMA
REKLAMA
Nowa Księga Wieczysta (NKW) jest systemem umożliwiającym bezpośredni wgląd do ksiąg wieczystych. W przyszłości także uaktywniona zostanie planowana obsługa wniosków o wydanie księgi wieczystej, dokonanie wpisu do rejestru ksiąg wieczystych wraz z elektroniczną płatnością, a także możliwość uzyskania odpisu z księgi, dostępne oczywiście drogą elektroniczną.
REKLAMA
NKW ma na celu zwiększanie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, podniesienie wiarygodności zapisów ksiąg wieczystych i usprawnienie związanych z nimi postępowań.
Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości
Dzięki swobodnemu przeglądaniu ksiąg wieczystych nabywca mieszkania, a także notariusz może przed sporządzeniem aktu notarialnego sprawdzić, czy sprzedawana nieruchomość nie jest obciążona. Wprowadzony system jest również bardzo użyteczny dla pracowników ksiąg wieczystych, którzy będą mogli zająć się w większym stopniu pracą merytoryczną, tym samym przyśpieszając rozpatrywanie trafiających do nich wniosków.
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych
System umożliwia przeglądanie tylko tych ksiąg, które zostały wprowadzone do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, obecnie funkcjonującej w ponad stu sądach rejonowych. Spośród istniejących w kraju 347 wydziałów ksiąg wieczystych, 243 wydziały prowadzą juz księgi wieczyste w systemie informatycznym. Zakończenie przenoszenia do systemu elektronicznego wszystkich ksiąg wieczystych planowane jest na 2013r. Aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych znajduje się na stronach internetowych resortu.
Zobacz również serwis: Dom i działka
Minister Sprawiedliwości podkreśla przydatność i funkcjonalność systemu: „Każdego dnia pracy polskich sądów w wydziałach ksiąg wieczystych zagląda do nich co najmniej ok. 20 tys. obywateli”. Zastrzega przy tym, że wprowadzone rozwiązanie ma ułatwić życie obywatelom, nie ma natomiast umożliwić zaspokojenia ciekawości. Dostęp do ksiąg wieczystych jest powszechny, ale żeby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba będzie znać jej numer. Dlatego przeglądać zapisy będą mogli np. właściciele i osoby uprawnione a nie ciekawscy sąsiedzi.
Przeglądarka ksiąg wieczystych funkcjonuje w Internecie pod adresem http://ekw.ms.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.