REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Marta Piórkowska
www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta udostępniło powszechny i bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej.

Nowa Księga Wieczysta (NKW) jest systemem umożliwiającym bezpośredni wgląd do ksiąg wieczystych. W przyszłości także uaktywniona zostanie planowana obsługa wniosków o wydanie księgi wieczystej, dokonanie wpisu do rejestru ksiąg wieczystych wraz z elektroniczną płatnością, a także możliwość uzyskania odpisu z księgi, dostępne oczywiście drogą elektroniczną.

REKLAMA

NKW ma na celu zwiększanie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, podniesienie wiarygodności zapisów ksiąg wieczystych i usprawnienie związanych z nimi postępowań.

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Dzięki swobodnemu przeglądaniu ksiąg wieczystych nabywca mieszkania, a także notariusz może przed sporządzeniem aktu notarialnego sprawdzić, czy sprzedawana nieruchomość nie jest obciążona. Wprowadzony system jest również bardzo użyteczny dla pracowników ksiąg wieczystych, którzy będą mogli zająć się w większym stopniu pracą merytoryczną, tym samym przyśpieszając rozpatrywanie trafiających do nich wniosków.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System umożliwia przeglądanie tylko tych ksiąg, które zostały wprowadzone do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, obecnie funkcjonującej w ponad stu sądach rejonowych. Spośród istniejących w kraju 347 wydziałów ksiąg wieczystych, 243 wydziały prowadzą juz księgi wieczyste w systemie informatycznym. Zakończenie przenoszenia do systemu elektronicznego wszystkich ksiąg wieczystych planowane jest na 2013r. Aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych znajduje się na stronach internetowych resortu.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Minister Sprawiedliwości podkreśla przydatność i funkcjonalność systemu: „Każdego dnia pracy polskich sądów w wydziałach ksiąg wieczystych zagląda do nich co najmniej ok. 20 tys. obywateli”. Zastrzega przy tym, że wprowadzone rozwiązanie ma ułatwić życie obywatelom, nie ma natomiast umożliwić zaspokojenia ciekawości. Dostęp do ksiąg wieczystych jest powszechny, ale żeby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba będzie znać jej numer. Dlatego przeglądać zapisy będą mogli np. właściciele i osoby uprawnione a nie ciekawscy sąsiedzi.

Przeglądarka ksiąg wieczystych funkcjonuje w Internecie pod adresem http://ekw.ms.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA