Kiedy wystarczy zgłoszenie robót budowlanych
REKLAMA
REKLAMA
Budynki wymagające zgłoszenia
REKLAMA
W art. 30 prawa budowlanego została wymieniona cała lista obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę, lecz wymagają zgłoszenia.
Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga m.in.:
1. budowa:
- obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej,
- wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
- indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
2. wykonywanie robót budowlanych takich jak: docieplanie budynków o wysokości do 12 m; utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych;
3. budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu: krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków, urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych;
4. budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych.
Zobacz również: Jak zgodnie z prawem wycinać drzewa
Zgłoszenie
REKLAMA
Zgłoszenia należy dokonać w formie pisemnej przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowanych, a do wykonania robót budowlanych można przystąpić nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
Treścią zgłoszenia powinno być określenie rodzaju, zakresu i sposobu oraz terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz odpowiednie szkice i rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
Jeżeli brakuje któregoś z tych dokumentów właściwy organ nakłada na inwestora, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia zgłoszenia w odpowiednim terminie.
Sprzeciw
Organem właściwym do rozpoznania zgłoszenia jest starosta. Ma on 30 dni na zbadanie zgłoszenia. W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę bądź też budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy, starosta może wnieść sprzeciw. Jeśli zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego w miejscu, w którym taki obiekt istnieje starosta również wniesie sprzeciw.
Samowola budowlana
Podjęcie robót budowlanych bez wymaganego zezwolenia stanowi samowolę budowlaną i jest działaniem bezprawnym. W takiej sytuacji organy nadzoru budowlanego będą musiały doprowadzić do likwidacji stanu niezgodnego z prawem.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.