Jak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?
REKLAMA
REKLAMA
Po jakim czasie wygasa umowa najmu okazjonalnego
REKLAMA
Umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta. Może zostać także rozwiązana po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy. W sytuacji, kiedy najemca dobrowolnie nie opróżni lokalu w przypadku uzyskania wyroku sądowego w sprawie o eksmisję, właściciel doręcza mu żądanie opróżnienia lokalu, które zostaje sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem.
Co powinno znaleźć się w treści żądania o opróżnienie lokalu
Żądanie właściciela o opróżnienie lokalu powinno zawierać w szczególności:
1. oznaczenie właściciela,
2. oznaczenie najemcy,
3. wskazanie przyczyny ustania stosunku najmu,
4. oznaczenie terminu (nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy), w którym to najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal mieszkalny.
Jakie konsekwencje wynikną w przypadku bezskutecznego upływu terminu
Po bezskutecznym upływie powyżej wskazanego terminu – właściciel ma prawo złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu – oświadczeniu najemcy o poddaniu się egzekucji). Wniosek taki stanowi załącznik do umowy najmu.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Co należy dołączyć do wniosku
Do wniosku załącza się:
1) żądanie opróżnienia lokalu wraz z:
- dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą;
2) dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie właściciela;
3) potwierdzenie zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego.
Zobacz również serwis: Konsument i umowy
Lokator, który zdecyduje się zawrzeć umowę o najem okazjonalny musi wskazać lokal do którego mógłby się przenieść w razie wykonania egzekucji opróżnienia lokalu. Jeśli lokator nie dopełni powyżej wskazanego obowiązku właściciel lokalu ma prawo wypowiedzieć wynajmującemu lokal na piśmie. Jednakże wynajmujący w tej sytuacji musi zachować, co najmniej siedmiodniowy okresu wypowiedzenia.
Podstawa prawna:
Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.