REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykupiłeś mieszkanie od spółdzielni?- zapłacisz podatek od nieruchomości

Przekształcenie w odrębną własność lokalu powoduje obowiązek zapłaty podatku.
Przekształcenie w odrębną własność lokalu powoduje obowiązek zapłaty podatku.

REKLAMA

REKLAMA

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje powstanie obowiązku podatkowego- w zakresie podatku od nieruchomości.

Kogo dotyczy podatek od nieruchomości

REKLAMA

Co do zasady podatnikami podatku od nieruchomości są właściciele, współwłaściciele, posiadacze samoistni i użytkownicy wieczyści gruntów, budynków i budowli. Wysokość podatku ustalana jest zawsze przez gminę miejsca położenia nieruchomości – nie może jednak przekroczyć maksymalnej stawki ustalonej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

REKLAMA

Uzyskując odrębną własność lokalu – stajemy się właścicielami nie tylko pomieszczenia stanowiącego lokal (jest to nieruchomość sama w sobie) – również stajemy się współwłaścicielami gruntu, na którym posadowiony jest budynek oraz elementów budynku stanowiącego część wspólną (klatki schodowe, windy, korytarze itp.) Każdy z tych elementów obłożony jest podatkiem od nieruchomości.

Jeśli odrębna własność lokalu związana jest z użytkowaniem wieczystym- podatek od nieruchomości również będzie pobrany. Właściciel będzie musiał więc ponosić zarówno koszty użytkowania jak i podatku.

Kiedy należy zacząć płacić podatek

Na wstępnie należy zauważyć, że poborem i zgłaszaniem lokalu na cele podatku od nieruchomości NIE zajmuje się wspólnota mieszkaniowa. Może, rzecz jasna, o tym przypominać – nie ma jednak ani obowiązku, ani prawa do poboru i wpłaty podatku.

Obowiązek podatkowy powstaje wraz z początkiem miesiąca następującego po ustanowieniu prawa odrębnej własności lokalu.

Jan Kowalski nabył lokal w styczniu 2009 roku. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości powstanie wraz z początkiem lutego.

REKLAMA

W przypadku pierwotnego ustanowienia odrębnej własności lokalu (pierwszego- np. powstałego w wyniku przekształcenia prawa spółdzielczego)- ważny jest moment założenia księgi wieczystej. Od tego momentu możemy bowiem mówić o odrębnej własności – wpis ma charakter konstytutywny.

Wraz z powstaniem obowiązku podatkowego- właściciel nieruchomości ma 14 dni na dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do urzędu gminy. Gminy zazwyczaj posiadają własne formularze dotyczące zgłaszania nieruchomości .
W zgłoszeniu powinno pojawić się m.in.:
- powierzchnia budynku i nieruchomości gruntowych
- położenie i właściciele nieruchomości
- przeznaczenie nieruchomości (różne stawki obowiązują dla wykorzystywanych na cele mieszkaniowe i użytkowe).

Jaka jest wysokość podatku

Jak to zostało już wspomniane- podatek od nieruchomości ustalany jest indywidualnie przez każdą gminę. Ustawa zakazuje jednak przekroczenia określonych w niej maksymalnych stawek podatku. W przypadku opisywanym stawki nie mogą przekroczyć:
- 0,30 zł za m2 gruntu, na którym posadowiony jest budynek (wielkość przypadająca na dany lokal odpowiada stosunkowi powierzchni lokalu do powierzchni gruntu).
- 0,51 zł za m2 powierzchni użytkowej lokalu i części wspólnej budynku (ta ostatnia ustalana jest w oparciu o stosunek powierzchni lokalu do powierzchni budynku).

Wysokość opłaty rocznej ustalana jest indywidualnie dla każdego właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej. Oznacza to, że jeśli nie zgadzamy się z jego wysokością – decyzję możemy zaskarżyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA