Wykupiłeś mieszkanie od spółdzielni?- zapłacisz podatek od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Kogo dotyczy podatek od nieruchomości
REKLAMA
Co do zasady podatnikami podatku od nieruchomości są właściciele, współwłaściciele, posiadacze samoistni i użytkownicy wieczyści gruntów, budynków i budowli. Wysokość podatku ustalana jest zawsze przez gminę miejsca położenia nieruchomości – nie może jednak przekroczyć maksymalnej stawki ustalonej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
REKLAMA
Uzyskując odrębną własność lokalu – stajemy się właścicielami nie tylko pomieszczenia stanowiącego lokal (jest to nieruchomość sama w sobie) – również stajemy się współwłaścicielami gruntu, na którym posadowiony jest budynek oraz elementów budynku stanowiącego część wspólną (klatki schodowe, windy, korytarze itp.) Każdy z tych elementów obłożony jest podatkiem od nieruchomości.
Jeśli odrębna własność lokalu związana jest z użytkowaniem wieczystym- podatek od nieruchomości również będzie pobrany. Właściciel będzie musiał więc ponosić zarówno koszty użytkowania jak i podatku.
Kiedy należy zacząć płacić podatek
Na wstępnie należy zauważyć, że poborem i zgłaszaniem lokalu na cele podatku od nieruchomości NIE zajmuje się wspólnota mieszkaniowa. Może, rzecz jasna, o tym przypominać – nie ma jednak ani obowiązku, ani prawa do poboru i wpłaty podatku.
Obowiązek podatkowy powstaje wraz z początkiem miesiąca następującego po ustanowieniu prawa odrębnej własności lokalu.
Jan Kowalski nabył lokal w styczniu 2009 roku. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości powstanie wraz z początkiem lutego.
REKLAMA
W przypadku pierwotnego ustanowienia odrębnej własności lokalu (pierwszego- np. powstałego w wyniku przekształcenia prawa spółdzielczego)- ważny jest moment założenia księgi wieczystej. Od tego momentu możemy bowiem mówić o odrębnej własności – wpis ma charakter konstytutywny.
Wraz z powstaniem obowiązku podatkowego- właściciel nieruchomości ma 14 dni na dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do urzędu gminy. Gminy zazwyczaj posiadają własne formularze dotyczące zgłaszania nieruchomości .
W zgłoszeniu powinno pojawić się m.in.:
- powierzchnia budynku i nieruchomości gruntowych
- położenie i właściciele nieruchomości
- przeznaczenie nieruchomości (różne stawki obowiązują dla wykorzystywanych na cele mieszkaniowe i użytkowe).
Jaka jest wysokość podatku
Jak to zostało już wspomniane- podatek od nieruchomości ustalany jest indywidualnie przez każdą gminę. Ustawa zakazuje jednak przekroczenia określonych w niej maksymalnych stawek podatku. W przypadku opisywanym stawki nie mogą przekroczyć:
- 0,30 zł za m2 gruntu, na którym posadowiony jest budynek (wielkość przypadająca na dany lokal odpowiada stosunkowi powierzchni lokalu do powierzchni gruntu).
- 0,51 zł za m2 powierzchni użytkowej lokalu i części wspólnej budynku (ta ostatnia ustalana jest w oparciu o stosunek powierzchni lokalu do powierzchni budynku).
Wysokość opłaty rocznej ustalana jest indywidualnie dla każdego właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej. Oznacza to, że jeśli nie zgadzamy się z jego wysokością – decyzję możemy zaskarżyć.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.