REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować truskawki?

Green OK
Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.
Truskawki Fot. Fotolia
Truskawki Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak pielęgnować truskawki w ogrodzie, aby cieszyć się pięknymi i soczystym owocami. Warto zwrócić uwagę na odmiany kupowanych sadzonek, nawożenie roślin i odpowiednią pielęgnację truskawek. Zobacz poradnik.

W zależności od odmiany, w naszych warunkach klimatycznych, truskawki dojrzewają pod koniec maja. Najobficiej plonują w drugim roku owocowania, później owoce mogą być coraz drobniejsze. Im roślina jest starsza, tym jest bardziej narażona na podmarzanie w czasie zimy i mocniej cierpi w przypadku suszy. W przydomowych ogrodach sugerowane jest, aby truskawki były uprawiane maksymalnie do 5 lat w jednym miejscu.

REKLAMA

Zobacz także: Truskawki – uprawa

Sadzenie truskawek – krok po kroku

Aby roślina obficie owocowała, potrzebuje czasu na to, żeby się odpowiednio rozwinąć. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą dużo pąków kwiatowych na następny rok. Przy wyborze sadzonek należy decydować się na okazy zdrowe, wolne od chorób. Nie powinno się przesadzać w nowe miejsce truskawek z likwidowanego zagonu. Młode sadzonki wykorzystane do założenia nowego zagonu są bardziej narażone na choroby. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek. Sadzonki frigo są kopane w stanie spoczynku zimowego roślin i po oczyszczeniu umieszczane w chłodni. W tej temperaturze można je przechowywać kilka miesięcy i sadzić latem, kiedy nie ma jeszcze świeżych sadzonek. Nie powinno się ich sadzić później niż do końca lipca, w przeciwnym wypadku mogą przemarznąć. Jeśli sadzonki frigo mają grubość powyżej 15 mm, to posadzone w czerwcu powinny zaowocować po upływie 2 miesięcy. Sadzonki świeże, uzyskiwane późnym latem i wiosną nie nadają się do przechowywania, wobec czego sadzi się je jesienią i wiosną. Niestety ten termin sadzenia opóźnia rozwój truskawek. Od sadzenia do pierwszego owocowania mija kilkanaście miesięcy, 13–14 przy sadzeniu w kwietniu i 20 przy sadzeniu na początku października. Sadzonki warto wcześniej namoczyć w specjalnym nawozie, który przyspieszy ukorzenianie. Dolną część sadzonki zanurzamy  w roztworze i pozostawiamy na 2 do 3 godzin lub postępujemy wg instrukcji zamieszczonej na opakowaniu preparatu.

Zobacz także:  Truskawki wiszące

 Którą odmianę truskawek wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele odmian truskawek. Nie wszystkie w równym stopniu nadają się do uprawy w przydomowym ogródku czy na działce. Do wczesnych odmian zaliczamy truskawki takie jak Senga Precosa i Kama. Nieco później dojrzewają: Dukat, Elkat i Polka. Dukat to jedna z najsłodszych odmian truskawek, podobnie Polka, która zaliczana jest do najsmaczniejszych. Ma duże, ciemnoczerwone owoce i świetnie nadaje się do mrożenia. Z odmian późnych warto polecić Pegasusa, który ma bardzo duże, stożkowate owoce. Dodatkowo jest odporny na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego. Bogota także owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Daje duże, jasnoczerwone owoce. Selva jest truskawką powtarzającą owocowanie – najpierw możemy cieszyć się owocami w czerwcu, a następnie w sierpniu. Owoce są duże, o niezbyt regularnym kształcie. Skórka ma kolor karminowy z silnym połyskiem – niekiedy na wierzchołkach owocu jaśniejsza, natomiast miąższ ma wybarwienie od pomarańczowego do ciemnoróżowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Odmiany truskawek

Pielęgnacja truskawek – krok po kroku

Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli i roślinach kapustnych. W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić. W uprawie roślin decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, potas z kolei decyduje o kwitnieniu i owocowaniu. Odpowiedni nawóz zapewnia prawidłowy i zdrowy wzrost. Dodatkowo zwiększa odporność rośliny na choroby i niesprzyjające warunki wzrostu. Poza nawożeniem należy także pamiętać o usuwaniu chwastów. W tym celu warto spulchniać glebę motyką wokół roślin, uważając by ich nie uszkodzić. Rozłogi trzeba usuwać przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji – pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi na początku września. Rozłogi stanowią, podobnie jak chwasty, konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Zobacz także: Chwasty w truskawkach – jak się ich pozbyć?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA