Pigwa – odmiany i uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Owoce pigwy wykorzystywane są do produkcji win, różnego rodzaju nalewek, marmolad, powideł, soków oraz kompotów. Dzięki zawartych w nich substancjach czynnych stosuje się je również w celach leczniczych.
REKLAMA
Odmiany pigwy
Wśród popularnych odmian pigwy warto wymienić Lescowac. Jej owoce wielkością i wyglądem przypominają jabłka. Ponadto odmiana ta bardzo szybko rośnie i nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Kolejna odmiana to Portugalia. Musi być systematycznie oraz obficie nawadniania. Źle znosi niedobory wilgoci. Odmianą dobrze nadającą się na przetwory jest Ursynowska. Natomiast Bereczki ma małe wymagania odnośnie gleby oraz obficie owocuje.
Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach
Pigwa. Fot. Fotolia
Uprawa pigwy
Uprawa pigwy nie jest trudna. Rośnie ona na każdym rodzaju gleby. Jednak na glebach żyznych i zasobnych w substancje mineralne pigwa ma lepszy wzrost i owocowanie. Nie musimy jej często podlewać (wystarczy 3–4 razy w tygodniu), ponieważ na płytki system korzeni. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i zacisznym, osłoniętym od wiatru. Pigwę nawozimy kompostem lub nawozem mineralnym. Jeżeli chodzi o przycinanie gałęzi pigwy, jest to zabieg konieczny jedynie w przypadku, gdy rośnie zachoruje albo ma uszkodzone pędy. Natomiast jeżeli chcemy odmłodzić starą roślinę, należy przyciąć wszystkie pędy na wysokość 5–10 cm. Takie działania zapewnią szybkim wzrostem nowym i mocniejszych pędów. Jednak podcinanie gałęzi nie powinno być zbyt częste ponieważ możne ona nie zaowocować w kolejnym roku. Pigwę można rozmnażać na kilka sposobów: sczepienie na jarzębinie, szczepienie na głogu oraz kopczykowanie, czyli obsypanie pędów ziemią. Należy je przeprowadzić wiosną, natomiast jesienią powinniśmy oddzielić sadzonki od dorosłej rośliny.
Zobacz także: Owoce jesieni – Orzechy
Pigwa ma wiele przydatnych zalet. Dzięki delikatnym kwiatom i dużym, żółtym owocom może stać się ozdobą każdego ogrodu. Dodatkowo roślina ma właściwości lecznicze i miododajne. Co sprawdza się gdy mamy w sąsiedztwie hodowlę pszczół. Jej kolejnym atutem jest możliwość wykorzystania jako podkładki do innych drzew (zwłaszcza owocowych), aby nie osiągały one dużych rozmiarów.
REKLAMA
REKLAMA