Pigwowiec japoński w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Charakterystyka rośliny
REKLAMA
Pigwowiec japoński charakteryzuje się pięknymi czerwonymi kwiatami oraz owocami nadającymi się na przetwory i nalewki. Jest to niewielki krzew osiągający wysokość około jednego metra i rozrastający się na boki.
Stanowisko
Pigwowiec japoński preferuje jasne słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska.
Gleba
Pigwowiec japoński najlepiej rośnie na glebie bogatej w składniki pokarmowe i przepuszczalnej.
Podlewanie
Krzew pigwowca japońskiego bardzo dobrze znosi suszę. Dlatego nie trzeba tak często go podlewać – wystarczy 1–2 razy tygodniowo.
Zobacz także: Pigwa – odmiany i uprawa
Nawożenie
Pigwowiec japoński nie musi być często nawożony. Do prawidłowego i zdrowego wzrostu wystarczy mu mieszanka nawozów mineralnych stosowana co dwa miesiące.
Kwitnienie
Pigwowiec japoński kwitnie dość wcześnie, bo na przełomie marca i kwietnia. Ma kwiaty o średnicy 3–4 cm zebrane w pączki na całej długości gałęzi. Są one koloru żywoczerwonego z żółtymi pylnikami.
Owoce pigwowca. Fot. Fotolia
Owocowanie
Pigwowiec japoński owocuje w październiku. Ma on owoce wielkością przypominające niewielkie jabłka o cytrynowożółtej skórce. Nie należy spożywać ich na surowo, ponieważ są kwaskowate i twarde. Pigwowiec ma dużą zawartość witaminy C oraz cytrynowy aromat.
Zabezpieczenie na zimę
Pigwowiec japoński jest mrozoodporny. Doskonale znosi polskie warunki zimowe oraz duże przymrozki.
Kwiaty pigwowca. Fot. Fotolia
Zastosowanie
Pigwowiec japoński można z powodzeniem sadzić w żywopłocie. Jego owoce wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju syropów, nalewek, dżemów oraz marmolad. Jego właściwości lecznice oraz kwaskowaty smak pozwalają na tworzenie z niego wielu aromatycznych produktów.
Zobacz także: Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią
Ciekawostki
Dzięki odpowiedniemu przycinaniu pigwowiec japoński można w powodzeniem trzymać w domu jako drzewko bonsai. Dodatkowo jego kwiaty doskonale prezentują się w wazonach. Nawet jedna gałązka z kwiatami umożliwia stworzenie japońskiej kompozycji.
REKLAMA
REKLAMA