REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować płaczące odmiany buków?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Pielęgnacja drzew. Fot. Fotolia
Pielęgnacja drzew. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sprzedaży jest coraz więcej ozdobnych odmian buka o barwnych liściach i ciekawych pokrojach. Jednymi z najpiękniejszych są odmiany o plączącym pokroju. Aby buki ukazały wszystkie swoje walory warto pamiętać o ich wymaganiach i odpowiednim zastosowaniu w ogrodzie.

Czego potrzebują buki?

Większość płaczących odmian buków to drzewa szczepione na pniu przez co osiągają one mniejsze rozmiary. Dzięki temu możemy posadzić nawet w mniejszym ogrodzie ciekawe odmiany o zwisających pędach i barwnych liściach.

REKLAMA

Zobacz także: Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

REKLAMA

Buki najlepiej czują się na żyznych glebach, umiarkowanie wilgotnych, zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Są też tolerancyjne w stosunku do pH gleby. Odmiany o barwnych liściach lepiej będą prezentować się na stanowiskach nasłonecznionych. Dobrze radzą sobie w klimacie miejskim ale są bardzo wrażliwe na zmianę poziomu wód gruntowych. Dlatego przesuszenie szczególnie młodych roślin może doprowadzić do zamierania roślin.

Buki trudno się przyjmują więc lepiej sadzić rośliny tylko z bryłą korzeniową. W pierwszych latach po posadzeniu rosną trochę wolniej. Pamiętajmy wtedy o regularnym nawadnianiu i odpowiednim nawożeniu roślin. Ponieważ buki szybko wypuszczają liście wiosną, mogą czasem ucierpieć od późnowiosennych przymrozków. Odmiany o zwisłym pokroju szybko zwieszają się ku dołowi. Aby poprowadzić drzewo nieco wyżej warto jeden z głównych pędów przywiązać do podpory.

Gdzie posadzić?

REKLAMA

Odmiany o zwisłym pokroju świetnie wyglądają jako pojedyncze elementy na większej, płaskiej przestrzeni. Dobrym tłem będzie lustro wody, powierzchnia trawnika lub gęste grupy zieleni. Odmiany o bordowych i purpurowych liściach wymagają jaśniejszego tła. Możemy posadzić je na tle roślin o zielonych i złocistych odcieniach. Drzewa o zwisłym pokroju dobrze współgrają także z otoczeniem współczesnych budynków – szklanych konstrukcji, kolorowych elewacji. Szybki efekt można uzyskać sadząc od razu duże okazy. Muszą być one jednak dobrej jakości, z prawidłowo przygotowaną bryłą lub ukorzenione i uprawiane przez dłuższy czas w pojemniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej efektowne są odmiany o czerwonych lub bordowych liściach:
Buk pospolity `Purpurea Pendula` – wolno rosnące drzewo o zwisłej, parasolowatej koronie. Dorasta do kilku metrów wysokości. Liście są ciemnoczerwone, jesienią czerwonobrązowe.
Buk pospolity `Purple Fountain` – dorasta do 4–5 m wysokości, korona ze zwisającymi gałęziami i przewieszającym się wierzchołkiem. Liście są ciemnoczerwone, błyszczące.

Zobacz także: Czy wiesz jak sadzić drzewa i krzewy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA