REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sport w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu.
Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu.

REKLAMA

REKLAMA

Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu. Wówczas warto się zastanowić nad tym, czy nie zagospodarować jej na przestrzeń do uprawiania sportów.

Często taka przestrzeń zniechęca do obsadzania jej roślinami ze względu na czas, jaki trzeba będzie poświecić na pielęgnowanie tak dużego areału zieleni, jeżeli więc ktoś zdecydowanie bardziej woli uprawiać sporty niż pielęgnować rośliny to założenie takie boiska będzie strzałem w dziesiątkę. Wtedy wystarczą tylko regularne koszenia i już możemy się cieszyć własną przestrzenią sportową w zaciszu swojego ogrodu.

REKLAMA

Wymiary boiska

Prywatne boisko nie musi mieć rozmiarów wymaganych do oficjalnych gier (zresztą nawet w nomenklaturze sportowej też przewiduje się boiska o mniejszych rozmiarach). Aby jednak było przystosowane do konkretnych gier, nie powinno być mniejsze niż podano w tabeli poniżej.

Minimalne rozmiary boiska

Gra

długość x szerokość boiska

tenis ziemny

23,77 × 8,23 m

siatkówka tradycyjna i plażowa

14 × 6 m

badminton

13,4 × 6,1 m

minigolf

3 do 6 pól o wymiarach 6,25 × 0,9 m z kołem o promieniu od 0,7 do 0,9 m

ringo

11,88 × 5,18 m

tenis stołowy

8,8 × 5,5 m

Wybór odpowiedniej nawierzchni

Najprostsza do samodzielnego wykonania jest nawierzchnia trawiasta. Ma wiele zalet-nad murawą utrzymuje się wyższa zawartość tlenu, umiarkowana wilgotność i temperatura, ale i wad, jak choćby jej słaba odporność na wydeptywanie.

Nawierzchnia trawiasta (zwłaszcza na korcie tenisowym) powinna mieć podbudowę z tłucznia, a czasem także drenaż. Zawsze należy nadać jej 0,5% spadku, który zapewni odprowadzenie wody po dużych opadach.

Zobacz także: Basen w ogrodzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Można także postawić na mało estetyczną za to praktyczną, funkcjonalną i łatwą w utrzymaniu nawierzchnię z betonu asfaltowego. Najlepiej taką z dodatkiem grysu o uziarnieniu 3–5 mm oraz mączki kamiennej, układa się na podbudowie z betonu klasy B10 lub z tłucznia i klińca. Pracę tę trzeba powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Nawierzchni trzeba nadać spadek od 0,5 do 1%, aby nie zatrzymywała się na niej woda. Czasem trzeba wykonać również odwodnienie liniowe na obrzeżach boiska.

Jako alternatywnego materiału można także użyć tworzyw sztucznych. Obecnie uważa się je za najlepsze, bo są sprężyste, mają doskonałą przyczepność i wytrzymałość mechaniczną, a ponadto tłumią hałas. Elementy prefabrykowane z tworzywa sztucznego można układać samodzielnie na utwardzonym podłożu z tłucznia lub zlecić wykonanie całej usługi wyspecjalizowanej firmie.


Wyznaczenie granic boiska

Linie pola do gry na boisku wyznacza się przy użyciu różnych materiałów, dostosowanych do rodzaju nawierzchni. I tak linie nawierzchni ziemnej, żwirowo-tłuczniowej, ziemno -żwirowo-tłuczniowej czy ceglanej można wyznaczyć za pomocą sproszkowanej kredy. Przy nawierzchni trawiastej czy ceglanej można zastosować specjalne paski wkopane w ziemie wyznaczajże krawędzie poszczególnych pól do gry. Na betonie asfaltowym lub tworzywie sztucznym możemy malować farbą syntetyczną.

Konserwacja boiska

Podstawowe czynności, jakie trzeba wykonywać, aby boisko służyło nam jak najdłużej, to podlewanie i zagęszczanie wierzchniej warstwy. Nie dotyczy to nawierzchni z betonu asfaltowego i tworzywa sztucznego.

REKLAMA

Nawierzchnię trawiastą podlewamy nie rzadziej niż trawnik ozdobny, a pozostałe (ceglane, ziemne, żwirowo-tłuczniowe) z taką częstotliwością, by nawierzchnia nie pyliła. Odpowiednią wilgotność podłoża najłatwiej utrzymać z zastosowaniem automatycznego systemu nawadniania.

Do zagęszczania (wałowania) boiska potrzebny jest walec 200–400 kg – ręczny lub spalinowy samojezdny. Zagęszczanie płyty boiska trzeba wykonywać kilka razy w sezonie, dlatego najlepiej kupić odpowiedni walec. Można też zlecić wykonanie takiej usługi firmie konserwującej ogród lub wypożyczyć walec w wypożyczalni sprzętu budowlanego.

Zobacz także: Jak przygotować projekt ogrodu

Nawierzchnia z trawy wymaga co pewien czas renowacji w miejscach najintensywniej użytkowanych. Polega to na wycięciu zniszczonego fragmentu murawy i wstawieniu tej samej wielkości kawałka darni pozyskanego w innej części ogrodu. Po takiej naprawie nie należy, co najmniej dwa tygodnie korzystać z boiska, aby korzenie trawy mogły dobrze wrosnąć w podłoże. Jesienią można przeprowadzić renowację przez dosianie trawy. Powinna urosnąć i zagęścić się, zanim w następnym roku rozpocznie się sezon do gry.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA