REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośliny krótkiego dnia

Rośliny które kwitną, kiedy przez określony czas w ciągu doby mają dostęp do światła krócej niż 9-10 godzin. Nawet krótkotrwały bodziec świetlny w niezbędnym dla rośliny okresie ciemności będzie hamować wytworzenie kwiatów.

Rośliny długiego dnia

Rośliny kwitnące tylko wtedy, gdy przez określony czas w ciągu doby mają 12-godzinne oświetlenie, przekraczające tzw. krytyczną długość dnia.

Roślina jednoroczna w uprawie

Roślina, która co prawda żyje dłużej niż jeden rok, ale w drugim roku życia kwitnie bardzo słabo lub nieładnie wygląda, dlatego uprawiana jest tylko przez jeden rok.

Roślina jednoroczna

Roślina żyjąca tylko w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, to znaczy kiełkuje, tworzy organy, tworzy organy asymilacyjne, kwitnie, tworzy nasiona i ginie.

REKLAMA

Rodzaj

Jednostka systematyki botanicznej obejmująca wiele pokrewnych gatunków, wykazujących szereg wspólnych cech. Podobne rodzaje łączone są w rodziny np. ananasowate Bromeliacae.

Pstrolistność

Liście w barwne plamy, przeważnie w białe lub w żółte.

Podłoże

Środowisko potrzebne do rozwoju korzeni roślin doniczkowych.

Odmiana

Roślina różniąca się właściwościami fizjologicznymi i cechami morfologicznymi od gatunku. Odmianę uprawną uzyskuje się w wyniku hodowli poprzez krzyżowanie i selekcję. Nazwę odmiany uprawnej zapisuje się w pojedynczym cudzysłowie np. Neorgelia carolinae "Tricolor".

REKLAMA

Oczko

Termin ogrodniczy oznaczający pąk liściowy w stanie spoczynku. Z pąka może wyrosnąć nowy pęd.

Nasiona kiełkujące w ciemności

Nasiona, które wymagają do wykiełkowania okresu ciemności, czyli przykrycia ziemią lub tekturą.

Mutacja

występująca spontanicznie lub stymulowana przez człowieka zmiana genotypu rośliny, która powoduje przeważnie zmianę jej wyglądu.

Mimikra

Upodobnienie się rośliny w celach ochronnych kształtem, deseniem i barwą do otoczenia.

Mieszaniec międzyrodzajowy

Roślina powstała ze skrzyżowania dwóch rodzajów, np. Laeliocattleya, storczyk powstały ze skrzyżowania rodzajów Cattleya i Laelia.

Mieszaniec międzygatunkowy

Roślina powstała w obrębie jednego rodzaju ze skrzyżowania dwóch gatunków.

Liście przykwiatowe

Są inaczej ukształtowane niż liście właściwe i pełnią odmienne od nich funkcje. Występują one jako liście wspierające u podstawy kwiatostanów (podsadki), u podstawy kwiatów (przysadki) lub na szypułkach kwiatowych (podkwiatki). Liść przykwiatowy często wygląda jako jaskrawa okrywa kwiatostanowa i wabi owady (np. u czerwonego anturium).

Kłącza

Są to zgrubiałe, podziemne pędy, najczęściej rosnące poziomo. Kłącza są organem spichrzowym byliny, który służy jej do przezimowania, na wiosnę dostarcza pąkom substancji niezbędnych do rozwoju.

Hydroponika

Uprawa roślin bez ziemi na pożywkach wodnych, umożliwiająca produkcję roślin na dużą skalę przemysłową, głównie w szklarniach.

Gatunek

Podstawowa jednostka systematyki botanicznej, do której należą wszystkie rośliny, mające wiele wspólnych cech istotnych. Dla gatunku stosuje się podwójna nomenklaturę: do nazwy rodzajowej dodaje się nazwę gatunkową. Przykład: chloropythum jest nazwą rodzaju, comosum nazwą gatunku.

Epifity

Rośliny nadrzewne, które nie są pasożytami, osiedlają się na pniach i gałęziach drzew, aby uzyskać lepsze warunki świetlne. Do zakorzenienia potrzebują niewielkiej ilości mchu, próchna lub podłoża powstałego z obumarłych i spadłych liści. Przykładem epifitów są storczyki lub przedstawiciele licznej rodziny ananasowatych.

Byliny

Są to wieloletnie rośliny zielne. Charakteryzują się tym, że co roku obumierają ich pędy nadziemne i przeżywają zimy w postaci tzw. pąków odnawiających. Pąki te znajdują się na organach podziemnych (np. na kłączach), albo u podstawy pędów nadziemnych, gdzie są chronione przez obumarłe liście lub okrywę śnieżną.

Bulwki (Bulbille)

Są to rozmnóżki pąkowe, rozwijające się np. na obrzeżach liści dorosłej rośliny lub z pąków znajdujących się np. w kątach liści. Bardzo łatwo odpadają od rośliny i zakorzeniają się w glebie. Występują również w wielu kwiatostanach różnych gatunków czosnku (Alium).

Schefflera arboricola (syn. Heptapleurum arboricolum)

Szeflera to efektowna roślina o ciekawym układzie liści. Świetnie nadaje się do pomieszczeń biurowych oraz do domu, a zwłaszcza na korytarze i klatki schodowe.

Schlumbergera

Schlumbergera jest nietypowym kaktusem – nie posiada bowiem kolców i ma postać zwisającą. Do tego schlumbergera zachwyca przepięknymi kwiatami, które pod warunkiem prawidłowej pielęgnacji zdobią roślinę przez cały rok.

Hydrangea macrophylla

Hydrangea macrophylla jest w Polsce znana pod nazwą hortensja ogrodowa. Hydrangea macrophylla zachwyca pięknymi, pełnymi skupiskami kwiatów w kolorach: bieli, czerwieni, niebieskiego i różu.

Maranta leuconeura

Maranta leuconeura to roślina o niezwykle ozdobnych liściach, lubiąca ciepłe miejsca oraz wilgoć.

Dracena marginata

Dracena jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych spotykanych w polskich domach. Wspaniale czuje się w miejscach półcienistych.

Epipremnum pinnatum

Epipremnum pinnatum to roślina osiągająca dość duże rozmiary, świetnie nadaje się do dekoracji pomieszczeń biurowych. Aby jednak w pełni zaprezentować swoje piękno potrzebuje dość jasnego stanowiska.

Kurkuma – kwiat i przyprawa

Ten niezwykły, egzotyczny kwiat ma ponad 70 gatunków. Rośnie dziko w wilgotnych lasach i na trawiastych wzgórzach Indii, Półwyspu Malajskiego i Australii. Z młodych kłączy kurkumy otrzymuje się przyprawę o tej samej nazwie, od wieków znaną w kuchni Azji.

Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi

Czy możliwe jest, żeby nasze domowe rośliny odczuwały sympatię dla swoich opiekunów? Dlaczego jak mówią ogrodnicy trzeba mieć „dobrą rękę do kwiatów”, żeby rośliny lepiej rosły i pięknie kwitły? W jaki sposób rośliny czują, że ktoś ma do nich „dobrą rękę”?

Jak rośliny porozumiewają się między sobą?

Czy możliwe jest, żeby rośliny kontaktowały się między sobą? Dlaczego niektóre rośliny „nie lubią się” z innymi i nie tolerują ich sąsiedztwa, chociaż stoją w osobnych doniczkach i nie są posadzone razem? Dlaczego z innymi doskonale się „rozumieją” i rosną bujnie obok siebie w idealnej harmonii? W jaki sposób przekazują sobie nawzajem informacje i czy to w ogóle możliwe?

Sadzenie w wiklinowym koszu

Tam, gdzie jest ograniczona powierzchnia podłogi, koloru i świeżości mogą dodać wiszące kosze. Najpierw musimy się zastanowić, w którym miejscu ma wisieć kosz, a później wybrać rośliny, które będą naszym zdaniem dawały najlepszy efekt. Jednocześnie pamiętamy o doborze roślin mających podobne wymagania. 

Wymiana warstwy podłoża w tej samej doniczce

Niektóre rośliny źle znoszą wymianę doniczek, dlatego w ich przypadku zalecana jest tylko częściowa wymiana podłoża. Jak prawidłowo dokonać takiego przesadzenia?

Jak zrobić mieszankę sadzeniową?

Zapoznaj się z przepisami różnych mieszanek sadzeniowych. Każdą z nich możesz przygotować samodzielnie w zaciszu swojej domowej hodowli. 

Jakie podłoże będzie właściwe?

W ogrodnictwie produkcyjnym stosuje się z powodzeniem podłoża zawierające głównie torf. Są one zadowalające dla roślin pod względem zdolności magazynowania wody i składników pokarmowych, trwałości struktury i objętości porów.

Jak przestawić rośliny z uprawy w ziemi na hydroponiczną?

Jakie rośliny nadają się do uprawy hydroponicznej? Jak przygotować roślinę do zmiany podłoża?

Właściwe przesadzanie

Jakiego podłoża użyć? Jaką doniczkę wybrać? Jak obficie podlać przesadzoną roślinę? Radzimy jak krok po kroku przesadzać rośliny domowe.

Kiedy przesadzać?

Większość roślin wymaga przesadzenia co 2-3 lata. Wolno rosnące co 3 lata. Najlepszą na to porą jest wiosna, ponieważ wraz z ciepłem i lepszym oświetleniem rozpoczyna się faza wzrostu.

Jaką doniczkę wybrać?

Zanim kupisz doniczkę zdecyduj, jaką roślinę w niej posadzisz. Zadaj sobie pytanie jakim systemem korzeniowym się ona charakteryzuje, czy lubi wilgoć, w jakim miejscu w domu będzie stała? To pozwoli Ci dokonać trafnego wyboru.

Kariera róży na przestrzeni wieków

Już starożytni Egipcjanie znali odmianę róży o dużej liczbie płatków, dziś nazywaną różą stulistną. Ale największą obsesję na punkcie róż mieli starożytni Rzymianie. Róże rozsypywano w czasie uroczystości publicznych i bankietów.

Śniadanie wśród kwiatów

Dom z dużym ogrodem ma wiele zalet. Jedna z największych? Możliwość spędzania letnich, ciepłych poranków wśród zieleni. Nawet najskromniejsze śniadanie smakuje w takim otoczeniu wyjątkowo.

Doniczki z ziołami

Niejednokrotnie nasze balkony, werandy, tarasy przedstawiają iście żałosny widok, nie dość, że szare, to jeszcze zupełnie bez życia, bez roślin, pełne przeróżnych rzeczy, które szpecą i zagracają przestrzeń. Otóż za pomocą kwitnących ziół, kilku doniczek, drucianej siatki, mchu i dobrych chęci można to łatwo zmienić, przy niewielkim nakładzie sił i kosztów.

Eko ogród

Czasy, gdy ozdobą ogrodu były plastikowe krasnale i figurki zwierząt, już minęły. Z mody wychodzą też ogrody w stylu japońskim. W tym roku witamy styl ekologiczny.

Materiały używane w bukieciarstwie

Nawet amatorskie zajmowanie się układaniem kwiatów wymaga zgromadzenia potrzebnych narzędzi i materiałów. W zestawie podstawowym muszą się znaleźć przede wszystkim...

Jak skomponować bukiet w letnim nastroju

Planujesz przyjęcie w najbliższym czasie, chcesz nieco ożywić swój dom? Spróbuj z naszą pomocą ułożyć efektowną kompozycję w pastelowej tonacji, która oddaje nastrój letnich, upalnych dni…

Aspidistra wyniosła (Aspidistra eliator)

Aspidistra zwana potocznie „żelaznym liściem” ma ok. 8 gatunków. Pochodzi z Azji. W warunkach domowych uprawiany jest tylko gatunek A. eliator – bardzo odporna roślina, używana kiedyś do dekoracji sklepów. Odmiana Variegata ma biało-paskowane liście. Odmiana Milky way posiada drobne jasne kropki i wymaga do ich wybarwienia więcej rozproszonego światła – ale nie pełnego słońca.

Paproć Łosie Rogi (Platycerium)

„Łosie Rogi” zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznym rozwidlonym liściom zarodnikonośnym, które przypominają kształtem poroże łosia. Często liście pokrywają gwiazdkowe włoski podobne do filcu, który znika częściowo z wiekiem. Zależnie od gatunku, długość liści wynosi od 40 do 200 cm. 

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Ogólnie znana pnąca roślina o ozdobnych liściach. Posiada wiele gatunków i odmian, które różnią się kształtem, barwą liści oraz siłą wzrostu. Najbardziej popularne i najchętniej uprawiane są H. helix i jej odmiany, H. colchica i H. canariensis oraz ich mieszańce.

REKLAMA