REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakończenie budowy oraz pozwolenie na użytkowanie - nowe wzory od 1 lipca 2021 r.

Zakończenie budowy oraz pozwolenie na użytkowanie (nowe wzory PB-16, PB-16A, PB-17, PB-17A)
Zakończenie budowy oraz pozwolenie na użytkowanie (nowe wzory PB-16, PB-16A, PB-17, PB-17A)
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakończenie budowy oraz pozwolenie na użytkowanie. Ustawodawca przygotował nowe formularze zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o pozwolenie na użytkowanie (PB-16, PB-16A, PB-17, PB-17A). Od 1 lipca 2021 r. wzory te będzie można składać elektronicznie.

Zakończenie budowy oraz pozwolenie na użytkowanie (PB-16, PB-16A, PB-17, PB-17A)

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii wydał nowe rozporządzenie, które określa nowe wzory formularzy w zakresie prawa budowlanego. Chodzi o rozporządzenie z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

REKLAMA

Rozporządzenie, które zostało wydane na podstawie art. 57 ust. 3b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn. zm.), określa wzór formularza:

1) zawiadomienia o zakończeniu budowy (PB-16), stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PB-16A), stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,

3) wniosku o pozwolenie na użytkowanie (PB-17), stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) wniosku o pozwolenie na użytkowanie przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych (PB-17A), stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia

- w tym w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 670).

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2021 r.

Zawiadomienia o zakończeniu budowy (PB-16)

Wzór zawiadomienia o zakończeniu budowy (PB-16), zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. (poz. 913).

WZÓR - ZAWIADOMIENIE O ZAKOŃCZENIU BUDOWY (PB-16)

Zawiadomienie o zakończeniu budowy - co warto wiedzieć?

Kwestię dotyczącą zakończenia budowy i możliwości użytkowania obiektu budowlanego regulują przepisy art. 54 ust. 1 i art. 57 ust. 1 w zw. z ust. 3a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę, albo zgłoszenie budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane, o ile przystąpienie do użytkowania ma nastąpić po wykonaniu wszystkich robót budowlanych, można przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Organ nadzoru budowlanego może z urzędu przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

Zawiadomienie o zakończeniu budowy (PB-16) od 1 lipca 2021 r. będzie można składać w postaci elektronicznej za pomocą strony https://e-budownictwo.gunb.gov.pl.

Zawiadomienie składa inwestor. Inwestorem może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka nieposiadająca osobowości prawnej (w przypadku państwowej i samorządowej jednostki organizacyjnej i organizacji społecznej). Inwestor może działać przez pełnomocnika.

Zawiadomienie o zakończeniu budowy składa się do organu nadzoru budowlanego. Organem nadzoru budowlanego jest:

- powiatowy inspektor nadzoru budowlanego

- wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego (w zakresie spraw wymienionych w art. 82 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego).

Wzór zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PB-16A)

Wzór zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PB-16A), zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. (poz. 913).

WZÓR - ZAWIADOMIENIE O ZAKOŃCZENIU BUDOWY BUDYNKU MIESZKALNEGO JEDNORODZINNEGO (PB-16A)

Zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PB-16A) od 1 lipca 2021 r. będzie można składać w postaci elektronicznej za pomocą strony https://e-budownictwo.gunb.gov.pl.

Wniosek o pozwolenie na użytkowanie (PB-17)

Wzór wniosku o pozwolenie na użytkowanie (PB-17), zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. (poz. 913).

WZÓR - WNIOSEK O POZWOLENIE NA UŻYTKOWANIE (PB-17)

Pozwolenie na użytkowanie - co warto wiedzieć?

Podstawę prawną w zakresie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego zawierają przepisy art. 55 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 57 ust 1 w zw. z ust. 3a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Pozwolenie na użytkowanie należy uzyskać przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego na budowę, którego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do jednej z niżej wymienionych kategorii, określonych w załączniku do ustawy Prawo budowlane:

  • V – obiekty sportu i rekreacji,
  • IX – budynki kultury, nauki i oświaty
  • X – budynki kultu religijnego
  • XI – budynki służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej
  • XII – budynki administracji publicznej, budynki Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta, ministerstw i urzędów centralnych, terenowej administracji rządowej i samorządowej, sądów i trybunałów, więzień i domów popraw-czych, zakładów dla nieletnich, zakładów karnych, aresztów śledczych oraz obiekty budowlane Sił Zbrojnych
  • XIII – pozostałe budynki mieszkalne (inne niż budynki mieszkalne jednorodzinne)
  • XIV – budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego
  • XV – budynki sportu i rekreacji
  • XVI – budynki biurowe i konferencyjne
  • XVII – budynki handlu, gastronomii i usług – z wyjątkiem warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych i garaży do pięciu stanowisk włącznie
  • XVIII – budynki przemysłowe – z wyjątkiem obiektów magazynowych: budynki składowe, chłodnie, hangary i wiaty, a także budynków kolejowych: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe i myjnie taboru kolejowego
  • XX – stacje paliw
  • XXII – składowiska odpadów
  • XXIV – obiekty gospodarki wodnej – z wyjątkiem stawów rybnych
  • XXVII – budowle hydrotechniczne piętrzące, upustowe i regulacyjne – z wyjątkiem jazów, wałów przeciwpowodziowych, opasek i ostróg brzegowych oraz rowów melioracyjnych
  • XXVIII – drogowe i kolejowe obiekty mostowe
  • XXIX – wolno stojące kominy i maszty oraz części budowlane elektrowni wiatrowych
  • XXX – obiekty służące do korzystania z zasobów wodnych Pozwolenie na użytkowanie należy uzyskać także, jeżeli obowiązek taki został nałożony w decyzji kończącej postępowanie naprawcze lub legalizacyjne w stosunku do inwestycji. Inwestor może również zamiast dokonania zawiadomienia o zakończeniu budowy może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Jeżeli nie zakończono wszystkich robót budowlanych w obiekcie lub innych robót związanych z obiektem budowlanym należy złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych (ePB-17a). Wniosek o pozwolenie na użytkowanie można również składać w postaci elektronicznej za pomocą generatora wniosków.

Wniosek pozwolenia na użytkowanie (PB-17) składa inwestor, którym może być:

  • osoba fizyczna
  • osoba prawna
  • jednostka nieposiadająca osobowości prawnej (w przypadku państwowej i samorządowej jednostki organizacyjne i organizacji społecznej). Inwestor może działać przez pełnomocnika. Jeżeli o pozwolenie na użytkowanie ubiega się inny podmiot niż, ten który dokonał zgłoszenia albo uzyskał pozwolenie na budowę lub wznowienie robót budowlanych, nowy inwestor powinien wcześniej złożyć wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę lub wznowienie robót budowlanych albo praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia (art. 40). Wniosek takim można również składać w postaci elektronicznej za pomocą generatora wniosków (ePB-9, ePB-10 albo ePB-11).

Wniosek składa się do organu nadzoru budowlanego, którym jest:

  • powiatowy inspektor nadzoru budowlanego
  • wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego (w zakresie spraw wymienionych w art. 82 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego).

Wniosek pozwolenia na użytkowanie (PB-17) od 1 lipca 2021 r. będzie można składać w postaci elektronicznej za pomocą strony https://e-budownictwo.gunb.gov.pl.

Wniosek o pozwolenie na użytkowanie przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych (PB-17A)

Wzór wniosku o pozwolenie na użytkowanie przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych (PB-17A), zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. (poz. 913).

WZÓR - WNIOSEK O POZWOLENIE NA UŻYTKOWANIE PRZED WYKONANIEM WSZYSTKICH ROBÓT BUDOWLANYCH (PB-17A)

Wniosek o pozwolenie na użytkowanie (PB-17) od 1 lipca 2021 r. będzie można składać w postaci elektronicznej za pomocą strony https://e-budownictwo.gunb.gov.pl.

Zobacz wzory formularzy z zakresu: Budownictwo i nieruchomości

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o pozwolenie na użytkowanie - Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 913

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA