Zasady bezpiecznego wynajęcia mieszkania przez cudzoziemca
REKLAMA
REKLAMA
5 zasad bezpiecznego wynajęcia mieszkania przez cudzoziemca
Odnalezienie się w obcym kraju przez cudzoziemca nie jest łatwe. Poza odmienną kulturą, która różni się w mniejszym bądź większym stopniu, normami i zwyczajami, obcokrajowiec musi zmierzyć się z nowymi regulacjami prawnymi. Co warto wiedzieć podpisując umowę najmu mieszkania w Polsce?
REKLAMA
Zasada bezpiecznego najmu mieszkania nr 1: Sprawdzenie kto jest właścicielem mieszkania
Ustalenie kto jest faktycznym właścicielem lokum, które sobie upatrzyliśmy jest fundamentem do zawarcia umowy najmu. I sama deklaracja słowna osoby, która przedstawia się jako właściciel wystarczy tylko do obejrzenia lokalu. Jeśli zdecydujemy się podpisać umowę najmu trzeba poprosić o przedstawienie dokumentacji potwierdzającej własność oraz o dokument tożsamości właściciela.
Co potwierdza własność mieszkania?
Dokumentem potwierdzającym własność nieruchomości w Polsce jest akt własności. Może to być umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego, umowa darowizny w formie aktu notarialnego, bądź akt notarialny poświadczenie dziedziczenia lub prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku.
Dodatkowo, dla pełnej pewności, możemy sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości, jeśli ta ją posiada. Można to zrobić w wyszukiwarce Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem:
https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do
Numer księgi wieczystej nieruchomości odnajdziemy w przedstawionym przez właściciela akcie własności nieruchomości. Wpis praw związanych z własnością znajdziemy w dziale I księgi wieczystej.
Zasada bezpiecznego najmu mieszkania nr 2: Zawarcie umowy najmu
Polskie prawo przewiduje dwa rodzaje umów najmu z prywatnym właścicielem nieruchomości.
REKLAMA
Pierwszą z nich jest tradycyjna umowa najmu. Może być ona zawarta w formie ustnej jeśli będzie trwała krócej niż rok. Jednak każdorazowo warto ją sporządzić w formie pisemnej. Jeśli jest ona zawierana z cudzoziemcem powinna być sporządzona w dwóch językach – polskim oraz w języku dobrze rozumianym przez obcokrajowca.
Zwykła umowa może zostać zawarta na czas określony, bądź nieokreślony. Warto w niej zawrzeć sposób płatności czynszu, informację o tym kto ponosi opłaty za media, a także okres wypowiedzenia.
Drugą formą jest umowa najmu okazjonalnego. W przypadku zawarcia tej umowy niezbędna będzie wizyta u notariusza. Jak wygląda podpisanie umowy najmu okazjonalnego? W pierwszej kolejności należy podpisać z właścicielem umowę najmu okazjonalnego w zwykłej formie pisemnej. Drugim krokiem jest udanie się do notariusza na wcześniej umówione spotkanie w celu podpisania oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Do dokonania tej czynności będzie jednak potrzebne uzyskanie oświadczenie innego właściciela lokalu, że przyjmie nas w przypadku egzekucji z najmowanego lokalu. Można umówić tą czynność jednocześnie z podpisaniem oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Będzie do tego potrzebna osobista obecność osoby oświadczającej, że przyjmie nas do swojego mieszkania. Jest to niezbędny załącznik. Po podpisaniu dokumentów trzeba ponownie spotkać się z właścicielem wynajmowanej nieruchomości i przekazać mu wypis oświadczenia o poddaniu się egzekucji oraz podpisane oświadczenia.
Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta tylko na czas określony.
Prawo najmu w Polsce reguluje Kodeks cywilny i Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Zasada bezpiecznego najmu mieszkania nr 3: Kaucja za najem
Właściciel nieruchomości położonej na terenie Polski może uzależnić jej najem od wpłacenia przez najemcę kaucji. Jest to forma zabezpieczenia finansowego na wypadek braku płatności za czynsz najmu, za media, bądź ewentualnych szkód w mieszkaniu dokonanych przez najemcę.
Jej wysokość nie może jednak przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy.
Po rozwiązaniu umowy najmu kaucja powinna zostać zwrócona najemcy w ciągu 30 dni. Warunkiem jej zwrotu jest brak zaległości w płatnościach, a także brak zniszczeń w mieszkaniu.
Zasada bezpiecznego najmu nr 4: Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania przy odbiorze kluczy do niego
Przy podpisywaniu umowy najmu warto sporządzić w formie pisemnej protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, który będzie dokumentem umożliwiającym porównaniu stanu mieszkania opróżnianego, z tym przed oddaniem od najmu. W protokole zdawczo-odbiorczym należy wymienić elementy wyposażenia mieszkania. Warto wymienić najważniejsze elementy każdego pomieszczenia oraz stan ich zużycia. Zwróćmy również uwagę na stan ścian, okien, czy podłogi i odnotujmy go w protokole.
Warto również zapisać w protokole zdawczo-odbiorczym aktualny stan wszystkich liczników.
Zasada bezpiecznego najmu nr 5: Właściciel mieszkania nie może odmówić cudzoziemcowi legalnie przebywającemu w Polsce zameldowania go na pobyt czasowy
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy o ewidencji ludności z dnia 24 września 2010 r. obywatele Polski, jak i cudzoziemcy przebywający na terytorium RP są zobowiązani do wykonywania obowiązku meldunkowego polegającego na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego oraz wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.
Cudzoziemiec dokonuje zameldowania w wynajmowanym mieszkaniu (na pobyt czasowy) w formie pisemnej, na formularzu, w organie gminy właściwym ze względu na lokalizację mieszkania, w którym zamieszkuje, przedstawiając do wglądu dowód tożsamości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.