REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką formę umowy najmu wybrać? Najem tradycyjny, czy okazjonalny?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak prawidłowo sporządzić umowę najmu mieszkania?
Jak prawidłowo sporządzić umowę najmu mieszkania?

REKLAMA

REKLAMA

Właściwa forma zawarcia umowy najmu mieszkania pozwoli zabezpieczyć interesy zarówno wynajmującemu, jak i najemcy. Dlatego przed przystąpieniem do jej zawarcia warto uzbroić się w wiedzę, która pozwoli uniknąć bolesnych konsekwencji. O czym należy wiedzieć przy podpisaniu umowy najmu mieszkania będąc osobą fizyczną? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Najem mieszkania – od czego zacząć?

Umowa najmu jest umową cywilno-prawną, której podstawowe zapisy reguluje Kodeks cywilny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku najmu mieszkania wiele warunków zawartych jest w Ustawie o ochronie praw lokatorów.

REKLAMA

Zgodnie z definicją w Kodeksie cywilnym umowa najmu to zobowiązanie wynajmującego do oddania w najem rzeczy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a także najemcy, który w zamian będzie płacić wynajmującemu umówiony czynsz.  Teoretycznie sprawa jest prosta, jednak w praktyce w przypadku umowy najmu mieszkania warto dokładnie zapoznać się z przepisami zawartymi we wspomnianej Ustawie, gdyż w niej znajduje się wiele zapisów, które doprecyzowują stosunki między wynajmującym, a najemcą. Należy mieć na uwadze, że wszelkie zapisy sprzeczne z Ustawą o ochronie praw lokatorów i tak nie będą ważne.

Najem mieszkania – rodzaj umowy

Decydując się na najem mieszkania warto rozważyć w jakiej formie ma być zawarta umowa. Każdy rodzaj niesie za sobą określone skutki.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym tradycyjna umowa najmu może być zawarta w formie ustnej. Jednak jeśli ma obowiązywać przez czas  dłuższy niż rok, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Inaczej będzie wtedy automatycznie traktowana jako na czas nieoznaczony. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest spisanie umowy w formie dokumentu.

I tu należy dobrze zastanowić się nad rodzajem umowy najmu. Mamy do dyspozycji tradycyjną umowę najmu, bądź najem okazjonalny.

Najem tradycyjny – czym się charakteryzuje?

To właśnie przede wszystkim w przypadku najmu tradycyjnego należy bardzo dobrze zapoznać się z przepisami zawartymi w Ustawie o ochronie praw lokatorów. W przypadku tradycyjnej umowy zastosowanie znajdują wszystkie przepisy w niej zawarte. Warto je uwzględnić już na etapie zawierania umowy najmu, aby uniknąć sporów, które mogą powstać w przyszłości. Ich znajomość pomoże również w ewentualnej skutecznej obronie swoich praw w toku postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Warto przede wszystkim wiedzieć o tym, że najemca wybierający tradycyjny najem  w razie eksmisji ma prawo do pomieszczenia tymczasowego i ewentualnie mieszkania socjalnego.

Najem okazjonalny – kiedy warto go zastosować?

Najem okazjonalny to specjalna forma najmu cechująca się uproszczoną procedurą eksmisyjną i brakiem niektórych innych regulacji, np. dotyczących podwyżek czynszu.

Warto wiedzieć, że przy najmie okazjonalnym wysokość kaucji nie może przekraczać sześciokrotności czynszu najmu. Przy klasycznej umowie najmu lokalu mieszkalnego wysokość kaucji to maksymalnie dwunastokrotność czynszu.

REKLAMA

W przypadku  zawarciu umowy najmu okazjonalnego nie wystarczy zwykła umowa pisemna. Potrzebna będzie wizyta u notariusza w celu podpisania aktu notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Do zawarcia aktu będą potrzebne dwa oświadczenie. Pierwsze z nich to wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Drugie zaś to oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, który wskazał najemca w pierwszym oświadczeniu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w tym lokalu  Co istotne, podpisy na obu dokumentach muszą zostać poświadczone notarialnie.

Jest to forma, która pozwoli wynajmującemu eksmitować najemcę w przypadku ustania umowy, np. w wyniku wypowiedzenia z powodu zalegania przez najemcę z czynszem za najem, niezależnie od wyłączeń wskazanych w Ustawie o ochronie praw lokatorów.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

    Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    REKLAMA

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    REKLAMA

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    REKLAMA