REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką formę umowy najmu wybrać? Najem tradycyjny, czy okazjonalny?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak prawidłowo sporządzić umowę najmu mieszkania?
Jak prawidłowo sporządzić umowę najmu mieszkania?

REKLAMA

REKLAMA

Właściwa forma zawarcia umowy najmu mieszkania pozwoli zabezpieczyć interesy zarówno wynajmującemu, jak i najemcy. Dlatego przed przystąpieniem do jej zawarcia warto uzbroić się w wiedzę, która pozwoli uniknąć bolesnych konsekwencji. O czym należy wiedzieć przy podpisaniu umowy najmu mieszkania będąc osobą fizyczną? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Najem mieszkania – od czego zacząć?

Umowa najmu jest umową cywilno-prawną, której podstawowe zapisy reguluje Kodeks cywilny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku najmu mieszkania wiele warunków zawartych jest w Ustawie o ochronie praw lokatorów.

REKLAMA

Zgodnie z definicją w Kodeksie cywilnym umowa najmu to zobowiązanie wynajmującego do oddania w najem rzeczy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a także najemcy, który w zamian będzie płacić wynajmującemu umówiony czynsz.  Teoretycznie sprawa jest prosta, jednak w praktyce w przypadku umowy najmu mieszkania warto dokładnie zapoznać się z przepisami zawartymi we wspomnianej Ustawie, gdyż w niej znajduje się wiele zapisów, które doprecyzowują stosunki między wynajmującym, a najemcą. Należy mieć na uwadze, że wszelkie zapisy sprzeczne z Ustawą o ochronie praw lokatorów i tak nie będą ważne.

Najem mieszkania – rodzaj umowy

Decydując się na najem mieszkania warto rozważyć w jakiej formie ma być zawarta umowa. Każdy rodzaj niesie za sobą określone skutki.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym tradycyjna umowa najmu może być zawarta w formie ustnej. Jednak jeśli ma obowiązywać przez czas  dłuższy niż rok, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Inaczej będzie wtedy automatycznie traktowana jako na czas nieoznaczony. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest spisanie umowy w formie dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tu należy dobrze zastanowić się nad rodzajem umowy najmu. Mamy do dyspozycji tradycyjną umowę najmu, bądź najem okazjonalny.

Najem tradycyjny – czym się charakteryzuje?

To właśnie przede wszystkim w przypadku najmu tradycyjnego należy bardzo dobrze zapoznać się z przepisami zawartymi w Ustawie o ochronie praw lokatorów. W przypadku tradycyjnej umowy zastosowanie znajdują wszystkie przepisy w niej zawarte. Warto je uwzględnić już na etapie zawierania umowy najmu, aby uniknąć sporów, które mogą powstać w przyszłości. Ich znajomość pomoże również w ewentualnej skutecznej obronie swoich praw w toku postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Warto przede wszystkim wiedzieć o tym, że najemca wybierający tradycyjny najem  w razie eksmisji ma prawo do pomieszczenia tymczasowego i ewentualnie mieszkania socjalnego.

Najem okazjonalny – kiedy warto go zastosować?

Najem okazjonalny to specjalna forma najmu cechująca się uproszczoną procedurą eksmisyjną i brakiem niektórych innych regulacji, np. dotyczących podwyżek czynszu.

Warto wiedzieć, że przy najmie okazjonalnym wysokość kaucji nie może przekraczać sześciokrotności czynszu najmu. Przy klasycznej umowie najmu lokalu mieszkalnego wysokość kaucji to maksymalnie dwunastokrotność czynszu.

REKLAMA

W przypadku  zawarciu umowy najmu okazjonalnego nie wystarczy zwykła umowa pisemna. Potrzebna będzie wizyta u notariusza w celu podpisania aktu notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Do zawarcia aktu będą potrzebne dwa oświadczenie. Pierwsze z nich to wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Drugie zaś to oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, który wskazał najemca w pierwszym oświadczeniu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w tym lokalu  Co istotne, podpisy na obu dokumentach muszą zostać poświadczone notarialnie.

Jest to forma, która pozwoli wynajmującemu eksmitować najemcę w przypadku ustania umowy, np. w wyniku wypowiedzenia z powodu zalegania przez najemcę z czynszem za najem, niezależnie od wyłączeń wskazanych w Ustawie o ochronie praw lokatorów.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA