REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką formę umowy najmu wybrać? Najem tradycyjny, czy okazjonalny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak prawidłowo sporządzić umowę najmu mieszkania?
Jak prawidłowo sporządzić umowę najmu mieszkania?

REKLAMA

REKLAMA

Właściwa forma zawarcia umowy najmu mieszkania pozwoli zabezpieczyć interesy zarówno wynajmującemu, jak i najemcy. Dlatego przed przystąpieniem do jej zawarcia warto uzbroić się w wiedzę, która pozwoli uniknąć bolesnych konsekwencji. O czym należy wiedzieć przy podpisaniu umowy najmu mieszkania będąc osobą fizyczną? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Najem mieszkania – od czego zacząć?

Umowa najmu jest umową cywilno-prawną, której podstawowe zapisy reguluje Kodeks cywilny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku najmu mieszkania wiele warunków zawartych jest w Ustawie o ochronie praw lokatorów.

REKLAMA

Zgodnie z definicją w Kodeksie cywilnym umowa najmu to zobowiązanie wynajmującego do oddania w najem rzeczy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a także najemcy, który w zamian będzie płacić wynajmującemu umówiony czynsz.  Teoretycznie sprawa jest prosta, jednak w praktyce w przypadku umowy najmu mieszkania warto dokładnie zapoznać się z przepisami zawartymi we wspomnianej Ustawie, gdyż w niej znajduje się wiele zapisów, które doprecyzowują stosunki między wynajmującym, a najemcą. Należy mieć na uwadze, że wszelkie zapisy sprzeczne z Ustawą o ochronie praw lokatorów i tak nie będą ważne.

Najem mieszkania – rodzaj umowy

Decydując się na najem mieszkania warto rozważyć w jakiej formie ma być zawarta umowa. Każdy rodzaj niesie za sobą określone skutki.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym tradycyjna umowa najmu może być zawarta w formie ustnej. Jednak jeśli ma obowiązywać przez czas  dłuższy niż rok, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Inaczej będzie wtedy automatycznie traktowana jako na czas nieoznaczony. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest spisanie umowy w formie dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tu należy dobrze zastanowić się nad rodzajem umowy najmu. Mamy do dyspozycji tradycyjną umowę najmu, bądź najem okazjonalny.

Najem tradycyjny – czym się charakteryzuje?

To właśnie przede wszystkim w przypadku najmu tradycyjnego należy bardzo dobrze zapoznać się z przepisami zawartymi w Ustawie o ochronie praw lokatorów. W przypadku tradycyjnej umowy zastosowanie znajdują wszystkie przepisy w niej zawarte. Warto je uwzględnić już na etapie zawierania umowy najmu, aby uniknąć sporów, które mogą powstać w przyszłości. Ich znajomość pomoże również w ewentualnej skutecznej obronie swoich praw w toku postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Warto przede wszystkim wiedzieć o tym, że najemca wybierający tradycyjny najem  w razie eksmisji ma prawo do pomieszczenia tymczasowego i ewentualnie mieszkania socjalnego.

Najem okazjonalny – kiedy warto go zastosować?

Najem okazjonalny to specjalna forma najmu cechująca się uproszczoną procedurą eksmisyjną i brakiem niektórych innych regulacji, np. dotyczących podwyżek czynszu.

Warto wiedzieć, że przy najmie okazjonalnym wysokość kaucji nie może przekraczać sześciokrotności czynszu najmu. Przy klasycznej umowie najmu lokalu mieszkalnego wysokość kaucji to maksymalnie dwunastokrotność czynszu.

REKLAMA

W przypadku  zawarciu umowy najmu okazjonalnego nie wystarczy zwykła umowa pisemna. Potrzebna będzie wizyta u notariusza w celu podpisania aktu notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Do zawarcia aktu będą potrzebne dwa oświadczenie. Pierwsze z nich to wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Drugie zaś to oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, który wskazał najemca w pierwszym oświadczeniu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w tym lokalu  Co istotne, podpisy na obu dokumentach muszą zostać poświadczone notarialnie.

Jest to forma, która pozwoli wynajmującemu eksmitować najemcę w przypadku ustania umowy, np. w wyniku wypowiedzenia z powodu zalegania przez najemcę z czynszem za najem, niezależnie od wyłączeń wskazanych w Ustawie o ochronie praw lokatorów.  

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA