REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo mieszkania w czasie urlopu?

Bezpieczeństwo domu
Bezpieczeństwo domu

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo domu. Mniej stresu, więcej wygody i poczucia bezpieczeństwa na co dzień – to tylko kilka największych zalet systemów automatyki mieszkaniowej, zwanych również systemami smart home. Kolejną z nich jest oczywiście możliwość kontrolowania i sterowania swoim mieszkaniem z dowolnego miejsca na świecie. Które inteligentne rozwiązania pozwolą cieszyć się urlopem, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo domu na odległość?

Bezpieczeństwo domu

Nowoczesny system automatyki mieszkaniowej to już nie tylko modny gadżet, gwarantujący wygodę, ale także niezwykle skuteczne narzędzie, które pomaga nam czuć się bezpiecznie – nie tylko w domu, ale również poza nim. Być może to właśnie dlatego alarmy, sterowanie ogrzewaniem i czujniki tlenku węgla są najczęściej wybieranymi funkcjami systemów smart home w Polsce[1]. W jaki sposób wykorzystać inteligentną technologię, by nie stresować się ewentualnymi awariami w mieszkaniu podczas wakacyjnego urlopu? I na jakie smart-funkcje zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

Pełna kontrola mieszkania

System smart home to zespół inteligentnych, komunikujących się ze sobą urządzeń, które pozwalają na zdalne zarządzanie różnymi funkcjami domu i mieszkania. Dzięki aplikacjom mobilnym i dostępowi do internetu możemy nimi sterować niemal z każdego miejsca na świecie, do którego wyjedziemy.

Choć pozornie systemy smart home kojarzone są z domami jednorodzinnymi, coraz więcej deweloperów stosuje tę inteligentną technologię w swoich mieszkaniach.

Ochrona przed zalaniem mieszkania

REKLAMA

Zalanie domu trudno przewidzieć. Nie zawsze możemy mu zapobiec, ale możemy się przed nim zabezpieczyć, montując w domu systemy chroniące przed zalaniem – jedną z wielu dostępnych na rynku funkcji smart home. Jeśli dojdzie do pęknięcia rury, do awarii pralki lub do zalania przez sąsiada, specjalny czujnik wyśle nam sygnał alarmowy.

Jednak rola czujnika nie ogranicza się wyłącznie do informowania. Wiele systemów jest w stanie podejmować działania, które natychmiast zabezpieczą dom – mogą na przykład odciąć dopływ wody, czy też powiadomić o zalaniu odpowiednie służby, które przyjadą do mieszkania z pomocą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Symulacja obecności w mieszkaniu

Obawa przed włamaniem do mieszkania z pewnością może popsuć błogi, wakacyjny nastrój. Niezwykle pomocny okaże się tutaj czujnik obecności, który powiadomi nas o wykrytym ruchu w danym pomieszczeniu. Co więcej, system smart home możemy również wyposażyć w dodatkowe rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo – funkcję symulacji obecności wewnątrz mieszkania. To rozwiązanie, które polega na algorytmicznym sterowaniu oświetleniem – w określonych godzinach, w dowolnie wybranych pomieszczeniach. Dzięki temu uda się nam skutecznie stworzyć pozory obecności w domu, a tym samym odstraszyć wszystkich nieproszonych „gości”.

Elektrozamki i przydzielanie dostępu

Podlewanie kwiatów, karmienie zwierząt oraz rutynowa kontrola w domu – bardzo często przed wyjazdem właśnie o to prosimy znajomych, którzy zgodzili się zaopiekować naszym mieszkaniem. Dużym ułatwieniem w tego typu sytuacjach będzie kolejne rozwiązanie smart home – elektrozamek. To funkcja, dzięki której z poziomu aplikacji mamy możliwość czasowo udzielić dostępu do mieszkania określonej osobie – bez konieczności przekazywania kluczy, które mogą się zgubić lub złamać, a w konsekwencji zaburzyć nasz wakacyjny relaks.

Sterowanie zasilaniem i ogrzewaniem

REKLAMA

Inteligentna technologia słynie też z tego, że pozwala użytkownikom racjonalnie zużywać energię w mieszkaniu, a dzięki temu płacić niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. To prawdopodobnie jeden z powodów, dla których 60% osób nieposiadających jeszcze rozwiązań smart w swoich domach jest zainteresowanych ich instalacją[2].

- Systemy kontroli zużycia energii pozwalają nam wyłączyć zasilanie w całym mieszkaniu lub w wybranym pomieszczeniu, a także sterować konkretnymi urządzeniami. Dzięki temu w łatwy sposób zweryfikujemy, czy omyłkowo nie zostawiliśmy w mieszkaniu włączonego światła lub wpiętej do kontaktu ładowarki. Następnie w łatwy sposób możemy zgasić światło lub odłączyć zasilanie w wybranym gniazdku elektrycznym, co pozwoli nam zapobiec niepotrzebnemu zużyciu energii oraz ryzyku ewentualnego zwarcia. - W czasie zimowych wakacji, a także w sytuacjach codziennych, systemy automatyki umożliwiają również harmonogramowanie działania instalacji grzewczej mieszkania. Pozwala to zracjonalizować korzystanie z energii cieplnej, poprzez wyłączenie ogrzewania lub redukcję temperatury w mieszkaniu w czasie nieobecności domowników, nie tylko podczas wakacji, ale również codziennego funkcjonowania – wyjaśnia Artur Łeszczyński, menadżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Skanska

______________________

[1] „Smart home i technologie przyszłości”, Otodom.Live #39.

[2] „Smart home i technologie przyszłości”, Otodom.Live #39.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA