REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo mieszkania w czasie urlopu?

Bezpieczeństwo domu
Bezpieczeństwo domu

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo domu. Mniej stresu, więcej wygody i poczucia bezpieczeństwa na co dzień – to tylko kilka największych zalet systemów automatyki mieszkaniowej, zwanych również systemami smart home. Kolejną z nich jest oczywiście możliwość kontrolowania i sterowania swoim mieszkaniem z dowolnego miejsca na świecie. Które inteligentne rozwiązania pozwolą cieszyć się urlopem, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo domu na odległość?

Bezpieczeństwo domu

Nowoczesny system automatyki mieszkaniowej to już nie tylko modny gadżet, gwarantujący wygodę, ale także niezwykle skuteczne narzędzie, które pomaga nam czuć się bezpiecznie – nie tylko w domu, ale również poza nim. Być może to właśnie dlatego alarmy, sterowanie ogrzewaniem i czujniki tlenku węgla są najczęściej wybieranymi funkcjami systemów smart home w Polsce[1]. W jaki sposób wykorzystać inteligentną technologię, by nie stresować się ewentualnymi awariami w mieszkaniu podczas wakacyjnego urlopu? I na jakie smart-funkcje zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

Pełna kontrola mieszkania

System smart home to zespół inteligentnych, komunikujących się ze sobą urządzeń, które pozwalają na zdalne zarządzanie różnymi funkcjami domu i mieszkania. Dzięki aplikacjom mobilnym i dostępowi do internetu możemy nimi sterować niemal z każdego miejsca na świecie, do którego wyjedziemy.

Choć pozornie systemy smart home kojarzone są z domami jednorodzinnymi, coraz więcej deweloperów stosuje tę inteligentną technologię w swoich mieszkaniach.

Ochrona przed zalaniem mieszkania

REKLAMA

Zalanie domu trudno przewidzieć. Nie zawsze możemy mu zapobiec, ale możemy się przed nim zabezpieczyć, montując w domu systemy chroniące przed zalaniem – jedną z wielu dostępnych na rynku funkcji smart home. Jeśli dojdzie do pęknięcia rury, do awarii pralki lub do zalania przez sąsiada, specjalny czujnik wyśle nam sygnał alarmowy.

Jednak rola czujnika nie ogranicza się wyłącznie do informowania. Wiele systemów jest w stanie podejmować działania, które natychmiast zabezpieczą dom – mogą na przykład odciąć dopływ wody, czy też powiadomić o zalaniu odpowiednie służby, które przyjadą do mieszkania z pomocą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Symulacja obecności w mieszkaniu

Obawa przed włamaniem do mieszkania z pewnością może popsuć błogi, wakacyjny nastrój. Niezwykle pomocny okaże się tutaj czujnik obecności, który powiadomi nas o wykrytym ruchu w danym pomieszczeniu. Co więcej, system smart home możemy również wyposażyć w dodatkowe rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo – funkcję symulacji obecności wewnątrz mieszkania. To rozwiązanie, które polega na algorytmicznym sterowaniu oświetleniem – w określonych godzinach, w dowolnie wybranych pomieszczeniach. Dzięki temu uda się nam skutecznie stworzyć pozory obecności w domu, a tym samym odstraszyć wszystkich nieproszonych „gości”.

Elektrozamki i przydzielanie dostępu

Podlewanie kwiatów, karmienie zwierząt oraz rutynowa kontrola w domu – bardzo często przed wyjazdem właśnie o to prosimy znajomych, którzy zgodzili się zaopiekować naszym mieszkaniem. Dużym ułatwieniem w tego typu sytuacjach będzie kolejne rozwiązanie smart home – elektrozamek. To funkcja, dzięki której z poziomu aplikacji mamy możliwość czasowo udzielić dostępu do mieszkania określonej osobie – bez konieczności przekazywania kluczy, które mogą się zgubić lub złamać, a w konsekwencji zaburzyć nasz wakacyjny relaks.

Sterowanie zasilaniem i ogrzewaniem

REKLAMA

Inteligentna technologia słynie też z tego, że pozwala użytkownikom racjonalnie zużywać energię w mieszkaniu, a dzięki temu płacić niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. To prawdopodobnie jeden z powodów, dla których 60% osób nieposiadających jeszcze rozwiązań smart w swoich domach jest zainteresowanych ich instalacją[2].

- Systemy kontroli zużycia energii pozwalają nam wyłączyć zasilanie w całym mieszkaniu lub w wybranym pomieszczeniu, a także sterować konkretnymi urządzeniami. Dzięki temu w łatwy sposób zweryfikujemy, czy omyłkowo nie zostawiliśmy w mieszkaniu włączonego światła lub wpiętej do kontaktu ładowarki. Następnie w łatwy sposób możemy zgasić światło lub odłączyć zasilanie w wybranym gniazdku elektrycznym, co pozwoli nam zapobiec niepotrzebnemu zużyciu energii oraz ryzyku ewentualnego zwarcia. - W czasie zimowych wakacji, a także w sytuacjach codziennych, systemy automatyki umożliwiają również harmonogramowanie działania instalacji grzewczej mieszkania. Pozwala to zracjonalizować korzystanie z energii cieplnej, poprzez wyłączenie ogrzewania lub redukcję temperatury w mieszkaniu w czasie nieobecności domowników, nie tylko podczas wakacji, ale również codziennego funkcjonowania – wyjaśnia Artur Łeszczyński, menadżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Skanska

______________________

[1] „Smart home i technologie przyszłości”, Otodom.Live #39.

[2] „Smart home i technologie przyszłości”, Otodom.Live #39.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA