REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie
Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

Duże zainteresowanie działkami rekreacyjnymi - czy to jest trwały trend?

REKLAMA

W czasie ograniczeń wynikających z epidemii wiele osób z zazdrością patrzyło na tych szczęśliwców, którzy okres koniecznej izolacji spędzić mogli w domach, na działkach rekreacyjnych lub choćby w ogródkach ROD i zapragnęli też takie posiadać.
Ponad rok “covidowego” zamknięcia dał się szczególnie we znaki osobom, które spędzały przymusowo ten czas w niedużych mieszkaniach za to z całą rodziną. Dlatego mieszkańcy tych większych a nawet tych mniejszych miast zaczęli szukać wytchnienia gdzieś w zielonej oazie a hasło “działka rekreacyjna” stało się bardzo popularnym hasłem w wyszukiwarce Google.

REKLAMA

Posiadanie własnego ogródka nawet z niedużym domkiem pod miastem wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. Dbanie o roślinność, koszenie trawy, wykonywanie drobnych napraw - to podstawowe zadania właścicieli działek. To trzeba lubić robić lub zlecić komuś wykonywanie takich prac. Ta druga opcja będzie jednak kosztować. Zapewne część osób znudzi się być ogrodnikami, i za kilka lat zdecydują się na wystawienie swojej wakacyjno-weekendowej posiadłości na rynek. Jeżeli podaż wzrośnie, spadną ceny i może się okazać, że wtedy nie odzyska się poniesionych nakładów. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, czy naprawdę chce się zostać właścicielem takiej nieruchomości, czy nie jest to krótkotrwały zapał wynikający z mody albo chęć powielania działań znajomych.

Jaką działkę wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie

Jeżeli decyzja jest na tak, i zakup przesądzony, opłaca się poznać możliwe opcje. Wybierając działkę rekreacyjną warto zwrócić uwagę na kilka możliwości, a także poznać plusy i minusy każdej z nich.

Siedlisko na wsi

REKLAMA

Poszukując swojej wymarzonej daczy, możemy trafić na rynku na tzw. siedlisko. Siedliskiem nazywana jest działka rolna na której stoją lub mogą zostać wybudowane budynki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (tak zwana zabudowa zagrodowa). Jeżeli działka jest zabudowana, to istniejące budynki można będzie wyremontować i z nich korzystać. Jednak jeśli jest pusta albo chcemy zmienić jej przeznaczenie, to warto wcześniej sprawdzić jak wygląda możliwość zabudowy tj. na co wskazuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego a w razie jego braku, czy wydane zostały Tzw. „Warunki zabudowy” (WZ). W przypadku braku WZ inwestor może o nie wystąpić jeszcze przed zakupem. Dzięki temu będzie wiedział, jakie ma możliwości i co będzie mógł wybudować na działce zanim wyda pieniądze.

Ważną sprawą na którą należy zwrócić uwagę jest powierzchnia nabywanej nieruchomości gruntowej. Jeżeli teren jest mniejszy niż 1 ha, nie będziemy potrzebować zgody KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) na zakup, ale kupując działkę rolną może się okazać, że obejmować nas będą inne restrykcje np. ograniczenia dotyczące zbywania nieruchomości przed upływem 5 lat czy prawo pierwokupu KOWR. Dodatkowo, w przypadku gdy choć część działki jest zalesiona może pojawić się jeszcze prawo pierwokupu Lasów Państwowych. Ponieważ przepisy związane z obrotem ziemią rolną i leśną są skomplikowane, warto przed zakupem skonsultować się z fachowcem - prawnikiem lub doradcą ds. nieruchomości, który zweryfikuje nasz wybór i doradzi ewentualne rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następną istotną kwestią jest dostęp do mediów, z których będziemy chcieli korzystać oraz do drogi publicznej.

Działki siedliskowe zazwyczaj położone są z dala od miast, nie zawsze są dobrze skomunikowane komunikacją zbiorową. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie dobrze jest przeanalizować wszystkie warianty dojazdu, by później się nie rozczarować. Dużą zaletą może być sąsiedztwo gospodarstw rolnych, gdzie będzie można kupić świeży nabiał, warzywa czy owoce.

Działka budowlana

Drugą opcją zakupu działki na cele rekreacji jest nabycie działki budowlanej przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną lub rekreacyjną. W tym przypadku warto zacząć od analizy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - jeśli przewiduje on oba typy zabudowy, to w przyszłości będzie można zamienić zabudowę rekreacyjną na całoroczną, co może być dobrą opcją. Jeżeli jest tam przewidziana wyłącznie opcja rekreacyjna, to będzie mniej możliwości w przyszłości. W przypadku braku MPZP o przeznaczeniu działki decydować będą wydane warunki zabudowy. Warto na nie poczekać (zazwyczaj 2-6 miesięcy trwa ich wydawanie), aby być pewnym i nie kupić kota w worku. Nawet małe domy, takie o powierzchni do 35 mkw., które nie wymagają pozwolenia na budowę także muszą być budowane zgodnie z prawem tj. na obszarach gdzie zabudowa dopuszczona jest MPZP lub poprzez wydane WZ właśnie.

Nawet jeśli działka, którą chcemy kupić leży na terenie objętym Miejscowym Planem koniecznie należy sprawdzić dostęp do mediów, drogi publicznej i ewentualne ograniczenia w zabudowie wynikające z planu. Podejmowanie pochopnej decyzji tylko na podstawie ogólnej informacji może spowodować, że na zakupionej działce nic nie wybudujemy lub będzie konieczne poniesienie kolejnych wysokich nakładów np. na jej uzbrojenie.

Działki budowlane i rekreacyjne położone są zazwyczaj w miastach lub osadach, w pewnych skupiskach - dzięki czemu można rozłożyć koszt inwestycji w uzbrojenie terenu wraz z sąsiadami, albo np. wspólnie ogrodzić działki co obniży koszty.

Działka w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD)

Osoby, które chcą mieć działkę blisko swojego mieszkania zazwyczaj nie mają dużego wyboru, szczególnie w dużych miastach. Ceny działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych wystawiane na portalach ogłoszeniowych w ciągu ostatniego roku co najmniej się podwoiły. Należy jednak wiedzieć, że grunt na działkach ROD nie jest własnością działkowca i nie podlega rynkowemu obrotowi, a jest jedynie dzierżawiony. Sprzedaż może obejmować roślinność, budynki, sprzęt ogrodniczy i wyposażenie a także płacone jest “odstępne” za zwolnienie działki. Dodatkowo ROD może w swoim regulaminie ustalić opłatę, jaka w takim przypadku będzie należna na rzecz ogrodu. Regulamin też wskazywać będzie na roczne opłaty za korzystanie z działki, mediów, a także może ograniczać lub dopuszczać zabudowę, sposób zagospodarowania terenu czy inne warunki korzystania np. zakaz zamieszkania, brak możliwości urządzania toalet itp. Zarząd ROD może nie wyrazić zgody na zbycie na rzecz kolejnej osoby. Może też dojść w przyszłości do wywłaszczenia danych ogrodów - szczególnie jeśli tereny są przeznaczone w Miejscowym Planie np. pod zabudowę wielorodzinną. Dlatego myśląc o zakupie działki położonej na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych należy odbyć rozmowę z przedstawicielem jej zarządu, aby uzyskać wszystkie szczegółowe informacje.

Działki ROD z uwagi na swoje położenie na terenach miast lub w ich pobliżu są zazwyczaj dobrze skomunikowane, aby można było się tam dostać transportem publicznym. Jednak przed decyzją warto poznać ograniczenia związane z użytkowaniem oraz plany właściciela gruntu, aby nie okazało się, że była to inwestycja na jeden sezon.

Działka rekreacyjna – czy to się opłaca?

Zakup działki rekreacyjnej może okazać się świetnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na ograniczenia wynikające z epidemii, ale być alternatywą dla siedzenia przy komputerze i inspiracją do aktywnego spędzania czasu. Dodatkowo koszty związane z życiem na własnej działce będą zdecydowanie niższe niż wakacje rodzinne w kurorcie, co będzie mieć niebagatelne znaczenie w budżecie domowym. Aby cieszyć się z własnej oazy zieleni warto o przemyślane zakupy, a w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy specjalistów - doradców ds. nieruchomości lub pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy pomogą wyszukać działkę i sprawdzić jej status, co zdecydowanie ograniczy ryzyko nietrafionego zakupu.

Agata Stradomska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA