REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne – czy stałe oprocentowanie zastąpi zmienne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kredyty hipoteczne – czy stałe oprocentowanie zastąpi zmienne? /fot. Fotolia
Kredyty hipoteczne – czy stałe oprocentowanie zastąpi zmienne? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaciągając kredyt hipoteczny godzimy się na ryzyko związane ze zmienną wysokością raty. Dlaczego nie możemy z góry poznać całkowitego kosztu kredytu? Czy w najbliższym czasie sytuacja może ulec zmianie?

REKLAMA

Banki udzielające kredytów hipotecznych generalnie oferują swoim klientom produkty ze zmiennym oprocentowaniem. Wysokość raty jest uzależniona od zmiennej stawki WIBOR. W sytuacji rekordowo niskich stóp procentowych atrakcyjnym rozwiązaniem dla klientów byłoby utrzymanie tego poziomu w kolejnych latach, co możliwe byłoby właśnie poprzez zaciągnięcie kredytu ze stałym oprocentowaniem.

REKLAMA

Jak się okazuje, jeśli dobrze poszukać, można znaleźć przykłady takich propozycji, chociaż banki oferujące kredyty ze stałą stopą procentową można policzyć dosłownie na palcach jednej ręki. W dodatku w żadnym z nich nie uzyskamy stałego oprocentowanie na długi okres, np. 20-30 lat. W najlepszym wypadku będzie to 10 lat, a w większości przypadków okres ten nie przekroczy 5 lat. Po gwarantowanym okresie kredytobiorcy dostaną możliwość prolongaty na warunkach odpowiadających aktualnej sytuacji rynkowej, bądź z automatu przejdą na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli do tego dodamy fakt, iż produkty z gwarantowaną stopą oprocentowania mają ją ustaloną na zdecydowanie wyższym poziomie niż w analogicznych, ale ze zmienną stopą procentową, to opłacalność takiego rozwiązania staje się już mocno dyskusyjna.

Zobacz serwis: Inwestycje

Co stoi na przeszkodzie w upowszechnieniu i w konsekwencji uatrakcyjnieniu kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu na polskim rynku? W dużej mierze jest to kwestia źródeł finansowania akcji kredytowej. W naszych realiach kredyty hipotecznie udzielają banki uniwersalne, które akcję kredytową opierają na depozytach klientów. Trudno to źródło uznać za w pełni stabilne i przewidywalne w długim okresie. Tymczasem na Zachodzie kredyty o stałym oprocentowaniu udzielane są przez wyspecjalizowane banki hipoteczne, które swoją działalność finansują w dużej mierze z emisji listów zastawnych. To specyficzne obligacje zabezpieczone kredytem hipotecznym, w które chętnie inwestują banki, fundusze emerytalne i inwestycyjne.

Zobacz serwis: Finanse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ostatnim czasie podejmowane są w naszym  kraju działania mające na celu uatrakcyjnić i ożywić polski rynek listów zastawnych. Rząd przyjął niedawno projekt ustawy w obszarze listów zastawnych i banków hipotecznych, który po wejściu w życie powinien sprawić, iż atrakcyjność oraz wiarygodność takiego instrumentu finansowego wzrośnie, a banki hipoteczne zyskają większe możliwości. W konsekwencji uzyskania stabilnego i długoterminowego źródła finansowania banki będą mogły zaproponować stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Tak czy inaczej zanim kredyty ze stałym oprocentowaniem z prawdziwego zdarzenia upowszechnią się na rynku będziemy musieli zapewne poczekać parę lat. Sami bankowcy nie są bowiem jeszcze do końca przekonani o potrzebie wprowadzania takiej oferty. W majowym Monitorze Bankowym zamieszczono wyniki badania, gdzie 58% respondentów jest zdania, iż na polskim rynku kredytów mieszkaniowych nie ma przestrzeni na kredyty ze stałym oprocentowaniem. Większość z nich jest jednak do tego pomysłu nastawiona umiarkowanie negatywnie, a tylko nieliczni zdecydowanie odrzucają taką możliwość.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA