REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Masowy napływ kapitału z Rosji do Szwajcarii spowodował, że bank centralny tego kraju wprowadził ujemne stopy procentowe by odstraszyć kapitał rosyjski. Bardzo wyraźnie powiedział to szef banku na swojej konferencji.

REKLAMA

Sankcje również nie sprzyjają gospodarce wewnątrz Unii Europejskiej, która nie poradziła sobie jeszcze z Grecją, Irlandią, Portugalią i Hiszpanią. Dodatkowo Europejski Bank Centralny planuje skup obligacji państw strefy euro.
Niepewna sytuacja wewnątrz Unii oraz w innych rejonach spowodowała, że największe korporacje, a w ślad za nimi inni wycofują swoje aktywa z państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Bliskiego Wschodu i lokują je w szwajcarskich bankach.

Zobacz także: Kredyty hipoteczne w złotówkach za ok. 4%

Duży popyt spowodował znaczny wzrost wartości CHF, dlatego Szwajcaria zdecydował się uwolnić kurs.

REKLAMA

Wróćmy do wypowiedzi szefa banku centralnego Szwajcarii, dotyczącego masowego napływu kapitału z Rosji. Stwierdzenie bardzo ważne szczególnie dla osób zadłużonych w tej walucie. Jeżeli wzrost kursu spowodowany jest sankcjami to dlaczego w Parlamencie Europejskim nie odbyła się jeszcze debata poświęcona ocenie skutków takiego działania na kredyty we frankach? Czy skutki sankcji, które mają wpływ na obywateli Unii nie powinny być zrekompensowane. Przykład eksporterów w tym rolników nie daje dużej nadziei, że nasi przedstawiciele w parlamencie potrafią być skuteczni. Problem jednak dotyczy rynku finansowego, który w założeniach miał być odporny na skutki sankcji. Ponadto tutaj można bardzo dokładnie wyliczyć kogo i w jakim stopniu masowy wykup CHF dotknął najbardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświadczenie Komitetu Europejskiego w sprawie kredytów we frankach jest próbą przerzucenia odpowiedzialności za działania podejmowane przez Unię – w słusznej sprawie – na obywateli krajów członkowskich. W zaprezentowanej formie powinno się ukazać dopiero po raporcie informującym, że wzrost kursu nie jest następstwem sankcji wobec Rosji. Do momentu ukazania się takiego raportu należało by się powstrzymać z różnego typu ocenami i oświadczeniami. Próba lokalnego rozwiązania problemów wynikających z nałożonych na Rosję sankcji w tej sprawie nie przyniesie pozytywnych efektów.

Zobacz także: Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców

REKLAMA

Zróbmy szybką analizę tego jak obecna sytuacja pozostawienia 500 tys. a według innych źródeł 700 tys. osób bez pomocy wpłynie na rynek nieruchomości? Oczywiście wszystko zależy od czasu, a dokładniej od czasu i stanu konfliktu Ukraina – Rosja. Duże znaczenie na też informacja czy masowy napływ kapitału z Rosji był wynikiem przemyślanych i zaplanowanych działań Kremla, czy zdrowym rozsądkiem przedsiębiorców i inwestorów. Tutaj się zatrzymam i nie będę rozwijał dalej tej myśli. Przyczyna wzrostu kursu jest ważna z tego względu, ponieważ w pierwszym przypadku istnieje obecnie duże ryzyko zarówno nagłego wzrostu jak i spadku kursu franka. W drugiej bardziej optymistycznej wersji kursy walut będą reagowały na stan konfliktu i gospodarki znacznie spokojniej.

Skupię się na drugiej wersji i konsekwencjach z niej wynikających dla osób zadłużonych we frankach. Pierwsza opcja to przegrana Unii Europejskiej i USA w konflikcie z Rosją. Przyjmując znów optymistyczny scenariusz, że sankcje zostaną natychmiast zawieszone w całości to powrót kapitału na wschód, a tym samym ostrożna wyprzedaż franka zacznie się w połowie roku. Zakładając po raz kolejny wersję optymistyczną, że Ukraina i Rosja będą przestrzegać zawartych porozumień to najwcześniej za rok będzie można obserwować większy spadek kursu.

Jak widać nawet najlepiej ułożony scenariusz to groźba wszczęcia procedur egzekucyjnych wobec znacznej grupy osób. Prolongata, uwzględnienie ujemnych stawek LIBOR CHF, obniżenie spreadów walutowych, to w tej sytuacji pokazanie na jak małą pomoc mogą liczyć zadłużeni. Należy wziąć też pod uwagę fakt, że nie wszyscy potrafią negocjować, ponadto nie z każdym bankiem – oddziałem można się dogadać. Rezultat – w przyszłym roku nastąpi znaczny wzrost ilości nieruchomości z egzekucji.

Zobacz także: Wkład własny na zakup mieszkania – jak go uzbierać?

Pojawienie się na lokalnych rynkach kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy mieszkań nie jest dobrą wiadomością dla deweloperów. Powinni się liczyć z tym, że spowoduje to w zależności od miasta spadek cen na rynku pierwotnym od 4 proc. do nawet 10 proc. Również dla lokalnych władz pojawienie się w Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej takiej ilości potrzebujących będzie dużym wyzwaniem. Powtórzenie tego scenariusza z większą siłą w kolejnym roku, jeszcze bardziej pogorszy sytuację już nie tylko na rynku nieruchomości.

Skutki konfliktu Ukraina – Rosja, sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej i na świecie będą coraz bardziej odczuwalne. Niektóre kraje w tym Finlandia już w połowie ubiegłego roku zrozumiały, że bez pomocy Unii nie są w stanie chronić dobrze własnych interesów i obywateli. Obecnie nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się zmienić na lepsze lub ustabilizować. W tych warunkach politycznych i gospodarczych tylko te państwa, które potrafią analizować, przewidywać i szybko reagować – chroniąc własny rynek i obywateli – wyjdą z obecnego zamieszania bez większych problemów. W interesie wszystkich jest by skutki sankcji w tym zmiany kursu franka nie wpływały negatywnie na krajowy rynek w żadnym zakresie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA