REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szybkie pożyczki. Zanim weźmiesz, przeczytaj poradnik

finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szybkie pożyczki są zazwyczaj dość drogie. Choć pieniądze dostajemy od ręki, często musimy za to słono zapłacić. Stopa oprocentowania sięga często kilka a nawet kilkaset procent, umowy natomiast często są obarczone wieloma pułapkami. Każda, nawet najniższa pożyczka to poważne zobowiązanie. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę jeśli zamierzasz wziąć szybką pożyczkę.

REKLAMA

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego ostrzegają: przed podpisaniem umowy warto dobrze sprawdzić potencjalnego pożyczkodawcę, by nie popaść w zbędne zadłużenie.

Szybkie pożyczki to drogie pożyczki

REKLAMA

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm działających poza Komisją Nadzoru Finansowego i opierających swoją działalność wyłącznie na Kodeksie Prawa Cywilnego. Oferują bardzo szybkie i drogie pożyczki, z rzeczywistą stopą oprocentowania sięgającą kilku, a nawet kilkuset procent. Są one często obarczone wieloma pułapkami, jak choćby wysokie odsetki za każdy dzień zwłoki w spłacie. Mimo to, coraz więcej Polaków nie zważając na ryzyko, próbuje przy ich pomocy zaspokajać najpilniejsze potrzeby: opłaty bieżących rachunków, czy spłatę zobowiązań.

Krajowa Rada Komornicza szacuje, że połowa z 4,5 mln dłużników, którym komornicy zablokowali konta bankowe, to klienci para-banków, wplątani w pętlę kredytową. Tymczasem okazuje się, że ponad 50 procent badanych przez TNS Polska na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rodaków nie wie, czym są te instytucje, a co dziesiąty uważa, że są to banki łatwo i szybko udzielające pożyczek.


Zanim podpiszesz umowę!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazują eksperci ZFDF, musimy pamiętać, że każda, choćby najmniejsza pożyczka, to poważne, prawne zobowiązanie.

- Umowa cywilno-prawna, na której wspomniane instytucje opierają swoją działalność jest świadomym wyrażeniem woli dwóch umawiających się stron - podkreśla Aleksandra Łukasiewicz, ekspert Expander Advisors, ZFDF. - Dla wielu osób, wykluczonych z różnych powodów z możliwości korzystania z oficjalnych obrotów bankowych, korzystanie z takich form kredytowania jest czasami jedyną drogą wyjścia z opresji. Składając podpis pod dokumentem, deklarujemy jednocześnie, że zrozumieliśmy warunki kontraktu i wyrażamy na nie zgodę. Dlatego zawierając transakcję finansową obciążoną takim ryzykiem warto przestrzegać przynajmniej kilku podstawowych zasad:

Na co zwrócić uwagę zaciągając szybką pożyczkę?

  1. Unikaj pośpiechu i nerwowości (częstą metodą nakłonienia do złych pożyczek jest właśnie stworzenie takiego klimatu)
  2. Poproś bliską osobę o towarzyszenie i zapisywanie w punktach ustnych informacji
    o warunkach pożyczki (będzie ważnym świadkiem w razie odstąpienia od umowy bądź innych rozbieżności)
  3. Dokładnie przeczytaj umowę i nie podpisuj jej, dopóki nie upewnisz się, że wszystkie punkty są dla ciebie zrozumiałe
  4. Policz całkowity koszt pożyczki spłacanej w terminie
  5. Policz koszty kar w razie opóźnień
  6. Dokładnie sprawdź potencjalnego pożyczkodawcę w Internecie

Źródło: Opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego

Uważaj na domokrążcę pożyczkowego

REKLAMA

Niestety wielu z nas w trudnej sytuacji ekonomicznej uważa, że pożyczki od osoby prywatnej są jedynym wyjściem. Wizyty w placówkach bankowych to godziny załatwiania formalności, które w ostatecznym rozrachunku i tak mogą zakończyć się odmową. Dlatego chętniej korzystamy z oferty najbliższego domokrążcy pożyczkowego.

- Zjawisko to dotyczy przede wszystkim osób z małych miasteczek, wsi i niektórych enklaw dużych miast -twierdzi Elżbieta Micigolska-Turczyk, ekspert Idea Expert, ZFDF. Tymczasem wystarczy krótka wizyta, telefon lub kontakt e-mailowy do doradcy finansowego, który bez żadnych opłat i zobowiązań podpowie jak uzyskać potrzebną gotówkę przy najniższych dochodach.

- Najdroższe kredyty bankowe, także te, obciążone wysokim ryzykiem niespłacenia są stokrotnie a czasami tysiąckrotnie niższe, niż chwilówki proponowane przez firmy cywilne - podkreśla Elżbieta Micigolska-Turczyk, Idea Expert, ZFDF. - Dodatkowym walorem jest fakt, że w przypadku opóźnień płatności czeka nas najwyżej seria upomnień, proces sądowy i egzekucja komornicza.Parabanki działają w takich sytuacjach dużo agresywniej i szybciej, a na dodatek naliczają za to dodatkowe opłaty.

Zobacz także: Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? Poradnik

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Zobacz także:  Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

Źródło: ZFDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA