Szybkie pożyczki. Zanim weźmiesz, przeczytaj poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego ostrzegają: przed podpisaniem umowy warto dobrze sprawdzić potencjalnego pożyczkodawcę, by nie popaść w zbędne zadłużenie.
Szybkie pożyczki to drogie pożyczki
REKLAMA
Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm działających poza Komisją Nadzoru Finansowego i opierających swoją działalność wyłącznie na Kodeksie Prawa Cywilnego. Oferują bardzo szybkie i drogie pożyczki, z rzeczywistą stopą oprocentowania sięgającą kilku, a nawet kilkuset procent. Są one często obarczone wieloma pułapkami, jak choćby wysokie odsetki za każdy dzień zwłoki w spłacie. Mimo to, coraz więcej Polaków nie zważając na ryzyko, próbuje przy ich pomocy zaspokajać najpilniejsze potrzeby: opłaty bieżących rachunków, czy spłatę zobowiązań.
Krajowa Rada Komornicza szacuje, że połowa z 4,5 mln dłużników, którym komornicy zablokowali konta bankowe, to klienci para-banków, wplątani w pętlę kredytową. Tymczasem okazuje się, że ponad 50 procent badanych przez TNS Polska na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rodaków nie wie, czym są te instytucje, a co dziesiąty uważa, że są to banki łatwo i szybko udzielające pożyczek.
Zanim podpiszesz umowę!
Jak wskazują eksperci ZFDF, musimy pamiętać, że każda, choćby najmniejsza pożyczka, to poważne, prawne zobowiązanie.
- Umowa cywilno-prawna, na której wspomniane instytucje opierają swoją działalność jest świadomym wyrażeniem woli dwóch umawiających się stron - podkreśla Aleksandra Łukasiewicz, ekspert Expander Advisors, ZFDF. - Dla wielu osób, wykluczonych z różnych powodów z możliwości korzystania z oficjalnych obrotów bankowych, korzystanie z takich form kredytowania jest czasami jedyną drogą wyjścia z opresji. Składając podpis pod dokumentem, deklarujemy jednocześnie, że zrozumieliśmy warunki kontraktu i wyrażamy na nie zgodę. Dlatego zawierając transakcję finansową obciążoną takim ryzykiem warto przestrzegać przynajmniej kilku podstawowych zasad:
Na co zwrócić uwagę zaciągając szybką pożyczkę?
- Unikaj pośpiechu i nerwowości (częstą metodą nakłonienia do złych pożyczek jest właśnie stworzenie takiego klimatu)
- Poproś bliską osobę o towarzyszenie i zapisywanie w punktach ustnych informacji
o warunkach pożyczki (będzie ważnym świadkiem w razie odstąpienia od umowy bądź innych rozbieżności) - Dokładnie przeczytaj umowę i nie podpisuj jej, dopóki nie upewnisz się, że wszystkie punkty są dla ciebie zrozumiałe
- Policz całkowity koszt pożyczki spłacanej w terminie
- Policz koszty kar w razie opóźnień
- Dokładnie sprawdź potencjalnego pożyczkodawcę w Internecie
Źródło: Opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego
Uważaj na domokrążcę pożyczkowego
REKLAMA
Niestety wielu z nas w trudnej sytuacji ekonomicznej uważa, że pożyczki od osoby prywatnej są jedynym wyjściem. Wizyty w placówkach bankowych to godziny załatwiania formalności, które w ostatecznym rozrachunku i tak mogą zakończyć się odmową. Dlatego chętniej korzystamy z oferty najbliższego domokrążcy pożyczkowego.
- Zjawisko to dotyczy przede wszystkim osób z małych miasteczek, wsi i niektórych enklaw dużych miast -twierdzi Elżbieta Micigolska-Turczyk, ekspert Idea Expert, ZFDF. Tymczasem wystarczy krótka wizyta, telefon lub kontakt e-mailowy do doradcy finansowego, który bez żadnych opłat i zobowiązań podpowie jak uzyskać potrzebną gotówkę przy najniższych dochodach.
- Najdroższe kredyty bankowe, także te, obciążone wysokim ryzykiem niespłacenia są stokrotnie a czasami tysiąckrotnie niższe, niż chwilówki proponowane przez firmy cywilne - podkreśla Elżbieta Micigolska-Turczyk, Idea Expert, ZFDF. - Dodatkowym walorem jest fakt, że w przypadku opóźnień płatności czeka nas najwyżej seria upomnień, proces sądowy i egzekucja komornicza.Parabanki działają w takich sytuacjach dużo agresywniej i szybciej, a na dodatek naliczają za to dodatkowe opłaty.
Zobacz także: Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? Poradnik
Zobacz także: Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?
Zobacz także: Zdolność kredytowa – co się na nią składa?
Źródło: ZFDF
REKLAMA
REKLAMA