REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak być wiarygodnym dla banku?

Subskrybuj nas na Youtube
tata, mama, rodzina, ojciec, matka, dzieci
tata, mama, rodzina, ojciec, matka, dzieci

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy ma wystarczająco dużo środków, aby kupić nieruchomość. Większość osób niestety musi wziąć kredyt hipoteczny. Chcąc wziąć kredyt w banku, musimy się dobrze do tego przygotować. Zobacz, jak być wiarygodnym klientem dla banku oraz jak zwiększyć swoje szanse na kredyt.

REKLAMA

Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale 2012 roku kredytodawcy zaostrzyli kryteria udzielania pożyczek i zobowiązań finansowych we wszystkich segmentach rynku. W czasach, gdy banki dokręcają śrubę osobom ubiegającym się o kredyt warto więc wiedzieć jak zwiększyć swoją wiarygodność w oczach banku. Na niektóre parametry zdolności kredytowej co prawda nie można mieć wpływu, ale wiele można zrobić, by poprawić swój obraz w oczach kredytodawcy.

Zostań także: Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Jak zostać wiarygodnym klientem?

REKLAMA

Co więc należy zrobić zanim wybierzemy się do banku po kredyt hipoteczny? Nierzadko najpierw należy spłacić wszystkie posiadane już zobowiązania. W przypadku posiadania karty kredytowej lub debetu na koncie, lepiej z nich zrezygnować. Bank zalicza bowiem w poczet potencjalnych wydatków wszystkie dostępne limity, nawet jeśli nie są one aktualnie wykorzystywane.

Rozpatrując wniosek kredytowy bank bierze jednak pod uwagę nie tylko to jakie długi posiadamy, ale również to czy spłacamy je terminowo. Nasza aktywność kredytowa jest rejestrowana przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). To tam bank skieruje się, by zdobyć wiedzę o swoim potencjalnym kredytobiorcy. Klient posiadający pozytywną historię kredytową jest najbardziej ceniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto jednak pamiętać, że brak historii kredytowej nie jest atutem. Jest wręcz pewną wadą, gdyż taka osoba stanowi dla banku dużą niewiadomą. Analitykowi bankowemu trudno jest ocenić czy taka osoba będzie terminowo wywiązywała się z obowiązku spłaty rat. Lepiej więc budować pozytywną historię kredytową.

Zostań także: Inwestycje w fundusze – o czym warto pamiętać?

Oszczędności = zabezpieczenie

Kolejna rzecz, o którą dobrzej jest zadbać to zbilansowanie wpływów i wydatków, tak aby móc odkładać co miesiąc pewną stałą kwotę. Oszczędności będą stanowiły zabezpieczenie na tzw. czarną godzinę. Pomogą one uchronić przed koniecznością zaciągania drogich kredytów konsumpcyjnych w okresie przejściowych trudności. Uzbierane pieniądze będzie można również przeznaczyć na wkład własny na zakup nieruchomości. Jest to szczególnie istotne, ponieważ bank nagradza takich kredytobiorców, oferując im niższą marżę i rezygnując z ubezpieczenia pomostowego.

Co po złożeniu wniosku?

REKLAMA

Składając wniosek o kredyt trzeba wybrać odpowiednie parametry. Dłuższy okres kredytowania pozwoli obniżyć wysokość miesięcznej raty, a to przełoży się automatycznie na wyższą zdolność kredytową. Łatwiej uzyskać pozytywną decyzję banku również jeśli zdecydujemy się na ratę równą zamiast malejącej. Wydłużenie czasu spłaty i równe raty w ostatecznym rozrachunku podniosą wartość odsetek wpłacanych do banku, ale zdecydowanie ułatwią dostęp do kredytu. Można rozważyć także dołączenie do kredytu członka rodziny czy ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia np. na nieruchomości osoby trzeciej.

Wreszcie, najlepiej jest poszukać najlepszego rozwiązania dla siebie analizując oferty różnych banków. Nawet jeśli decyzja kredytowa w jednym banku nie jest zadawalająca, to nie oznacza, że nie można uzyskać lepszych warunków w innych instytucjach. Banki stosują różne metody oceny zdolności kredytowej, dlatego warto je porównać. Dodatkowo pojawiają się oferty promocyjne kredytów, które warto śledzić.

Starania o kredyt należy rozpocząć na długo przed złożeniem wniosku kredytowego. Jako atrakcyjny uczestnik rynku finansowego wzmocnimy bowiem swoją pozycję w negocjacjach z bankiem i zwiększymy swoje szanse na kredyt.

Zostań także: Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

Anna Maszkowska/ Expander

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA