REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak być wiarygodnym dla banku?

Subskrybuj nas na Youtube
tata, mama, rodzina, ojciec, matka, dzieci
tata, mama, rodzina, ojciec, matka, dzieci

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy ma wystarczająco dużo środków, aby kupić nieruchomość. Większość osób niestety musi wziąć kredyt hipoteczny. Chcąc wziąć kredyt w banku, musimy się dobrze do tego przygotować. Zobacz, jak być wiarygodnym klientem dla banku oraz jak zwiększyć swoje szanse na kredyt.

REKLAMA

Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale 2012 roku kredytodawcy zaostrzyli kryteria udzielania pożyczek i zobowiązań finansowych we wszystkich segmentach rynku. W czasach, gdy banki dokręcają śrubę osobom ubiegającym się o kredyt warto więc wiedzieć jak zwiększyć swoją wiarygodność w oczach banku. Na niektóre parametry zdolności kredytowej co prawda nie można mieć wpływu, ale wiele można zrobić, by poprawić swój obraz w oczach kredytodawcy.

Zostań także: Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Jak zostać wiarygodnym klientem?

REKLAMA

Co więc należy zrobić zanim wybierzemy się do banku po kredyt hipoteczny? Nierzadko najpierw należy spłacić wszystkie posiadane już zobowiązania. W przypadku posiadania karty kredytowej lub debetu na koncie, lepiej z nich zrezygnować. Bank zalicza bowiem w poczet potencjalnych wydatków wszystkie dostępne limity, nawet jeśli nie są one aktualnie wykorzystywane.

Rozpatrując wniosek kredytowy bank bierze jednak pod uwagę nie tylko to jakie długi posiadamy, ale również to czy spłacamy je terminowo. Nasza aktywność kredytowa jest rejestrowana przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). To tam bank skieruje się, by zdobyć wiedzę o swoim potencjalnym kredytobiorcy. Klient posiadający pozytywną historię kredytową jest najbardziej ceniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto jednak pamiętać, że brak historii kredytowej nie jest atutem. Jest wręcz pewną wadą, gdyż taka osoba stanowi dla banku dużą niewiadomą. Analitykowi bankowemu trudno jest ocenić czy taka osoba będzie terminowo wywiązywała się z obowiązku spłaty rat. Lepiej więc budować pozytywną historię kredytową.

Zostań także: Inwestycje w fundusze – o czym warto pamiętać?

Oszczędności = zabezpieczenie

Kolejna rzecz, o którą dobrzej jest zadbać to zbilansowanie wpływów i wydatków, tak aby móc odkładać co miesiąc pewną stałą kwotę. Oszczędności będą stanowiły zabezpieczenie na tzw. czarną godzinę. Pomogą one uchronić przed koniecznością zaciągania drogich kredytów konsumpcyjnych w okresie przejściowych trudności. Uzbierane pieniądze będzie można również przeznaczyć na wkład własny na zakup nieruchomości. Jest to szczególnie istotne, ponieważ bank nagradza takich kredytobiorców, oferując im niższą marżę i rezygnując z ubezpieczenia pomostowego.

Co po złożeniu wniosku?

REKLAMA

Składając wniosek o kredyt trzeba wybrać odpowiednie parametry. Dłuższy okres kredytowania pozwoli obniżyć wysokość miesięcznej raty, a to przełoży się automatycznie na wyższą zdolność kredytową. Łatwiej uzyskać pozytywną decyzję banku również jeśli zdecydujemy się na ratę równą zamiast malejącej. Wydłużenie czasu spłaty i równe raty w ostatecznym rozrachunku podniosą wartość odsetek wpłacanych do banku, ale zdecydowanie ułatwią dostęp do kredytu. Można rozważyć także dołączenie do kredytu członka rodziny czy ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia np. na nieruchomości osoby trzeciej.

Wreszcie, najlepiej jest poszukać najlepszego rozwiązania dla siebie analizując oferty różnych banków. Nawet jeśli decyzja kredytowa w jednym banku nie jest zadawalająca, to nie oznacza, że nie można uzyskać lepszych warunków w innych instytucjach. Banki stosują różne metody oceny zdolności kredytowej, dlatego warto je porównać. Dodatkowo pojawiają się oferty promocyjne kredytów, które warto śledzić.

Starania o kredyt należy rozpocząć na długo przed złożeniem wniosku kredytowego. Jako atrakcyjny uczestnik rynku finansowego wzmocnimy bowiem swoją pozycję w negocjacjach z bankiem i zwiększymy swoje szanse na kredyt.

Zostań także: Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

Anna Maszkowska/ Expander

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA