REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Restrukturyzacja kredytu, czyli co?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kredyt Fot. Fotolia
Kredyt Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Restrukturyzacja kredytu, czyli szereg rozwiązań, które bank może zaproponować klientowi, gdy ten ma trudności ze spłatą zadłużenia. Restrukturyzacja może uchronić klienta przed postępowaniem egzekucyjnym. Jakie działania może podjąć bank, by pójść klientowi na rękę?

Liczba niespłacanych kredytów dobrze odzwierciedla pogorszenie koniunktury gospodarczej. Dlatego na znaczeniu zyskuje restrukturyzacja kredytu. Jest to swego rodzaju alternatywa dla postępowania egzekucyjnego. Stosuje się ją, jeśli strony umowy kredytowej dojdą do porozumienia w sprawie tymczasowej zmiany warunków spłaty – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Restrukturyzacja – różne warianty

Restrukturyzacja to w zasadzie zbiór możliwych do zastosowana przez bank czynności. Eksperci z Conse Doradcy Finansowi wskazują trzy najczęściej stosowane w Polsce.

– Pierwsza to przesunięcie spłaty terminu kolejnych rat. Często określa się to mianem prolongowania. Dla banku jest to działanie dość korzystne, bo może skutkować dodatkowymi odsetkami, jakie zostaną naliczone – tłumaczy Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont?

Inną opcją jest wydłużenie terminu spłaty, albo dla raty kapitałowej, albo dla raty odsetkowej. Efekt jest w tym wypadku uzależniony od tego, w jaki sposób są obliczane raty.

REKLAMA

– Przykładem może być tu osoba, która spłaciła dotąd niewiele równych rat. Prolongata części odsetkowej będzie więc w tym wypadku korzystniejsza. Dzieje się tak, dlatego że w początkowych ratach spłacamy przede wszystkim odsetki, a w mniejszym stopniu kapitał – wyjaśnia Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Trzecią opcją restrukturyzacji kredytu jest zmniejszenie kapitałowej lub odsetkowej części raty. Często też jako uzupełnienie stosuje się prolongatę kilku lub kilkunastu miesięcznych płatności. Eksperci z Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że taki wariant może generować pewne straty finansowe dla banku. W związku z tym kredytodawca rzadko zgadza się na takie rozwiązanie.

Zobacz także: Związek partnerski a kredyt – jak widzą to banki?

Dodatkowe koszty

Wnioskując o restrukturyzację kredytu musimy niestety liczyć się z dodatkowymi kosztami. Chodzi tu o opłaty i prowizje restrukturyzacyjne. Rodzime banki prowadzą w tym zakresie bardzo zróżnicowaną politykę.

– W większości banków zastosowanie mają stałe opłaty. Ich wysokość nie powinna przekroczyć 300 złotych – podkreśla Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Najlepsza pożyczka hipoteczna – w którym banku?

Niestety, w przeciwieństwie do powszechnej opinii, rodzime banki raczej niechętnie decydują się na podjęcie radykalnych działań. Dlatego warto samemu zawczasu proponować restrukturyzację swoich zobowiązań. Tymczasem wielu kredytobiorców stara się unikać kontaktu z bankiem, zwłaszcza gdy ten ostatni zgłasza zaległości w spłacaniu kolejnych rat. Taka postawa bywa niestety bardzo nieracjonalna i dość ryzykowana, gdyż kredytodawca, którego ignorujemy, może w ostateczności wypowiedzieć umowę i rozpocząć czynności windykacyjne. Komorniczej egzekucji można uniknąć, rozpoczynając z bankiem negocjacje. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli spodziewamy się zmniejszenia swoich dochodów w niedalekiej przyszłości, a równocześnie musimy uwzględniać comiesięczne zobowiązania kredytowe – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy singiel otrzyma kredyt hipoteczny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA