REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki kredyt wybrać?

Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit kredytowy w rachunku czy kart kredytowa? Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Wszystko zależy od tego, co zamierzasz kupić za pożyczone pieniądze. Znajdziesz tu podstawowe informacje, które powinieneś posiadać zanim udasz się do banku.

Zanim podpiszesz umowę kredytową:

1. Przede wszystkim pamiętaj, że bank udzieli ci kredytu tylko wówczas, gdy stwierdzi, że masz tzw. zdolność kredytową, czyli jesteś w stanie spłacić zadłużenie w terminie i wysokości określonej w umowie. Ocenia to biorąc pod uwagę m.in. twoje dochody, liczbę osób będących na twoim utrzymaniu, stałe miesięczne wydatki (np. na czynsz, rachunki) i inne zobowiązania, np. raty zaciągniętych wcześniej kredytów.

REKLAMA

REKLAMA

2. Bank będzie chciał także wiedzieć, czy jesteś rzetelnym dłużnikiem. Dlatego sprawdzi twoją wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli zdarzyło ci się w przeszłości nie wywiązywać terminowo ze spłaty zadłużenia, może być to powodem odmowy udzielenia kredytu.

3. Zaciągnięty kredyt możesz spłacać w ratach równych lub malejących. Jeżeli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, bank zsumuje kwotę kredytu i odsetek i podzieli wynik przez liczbę rat. W przypadku wyboru opcji z ratami malejącymi, co miesiąc będziesz płacić taką samą ratę kapitału, ale odsetki będą naliczane od coraz mniejszej kwoty długu. Najpierw więc będą bardzo wysokie, a pod koniec okresu spłaty – niskie. Oba rozwiązania mają swoje zalety – jeśli zdecydujesz się na raty malejące, wówczas mniej oddasz bankowi. Jeśli jednak twój budżet domowy jest bardziej napięty, wtedy bardziej korzystny może się okazać wybór równych rat.

Na rynku dostępne są różne rodzaje kredytów. Sprawdź, który będzie najlepiej dostosowany do twoich potrzeb i możliwości.

Kredyt hipoteczny

REKLAMA

Zazwyczaj zaciągany jest na zakup lub budowę mieszkania albo domu. W przypadku tego kredytu, zabezpieczeniem jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Wartość udzielonego kredytu jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów (przeważnie sięga kilkuset tysięcy złotych), a jego spłata rozłożona jest na wiele lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyty mieszkaniowe stanowią w Polsce ok. 56 proc. ogółu kredytów i są udzielane w złotych lub w walucie obcej. Kredyt w euro czy frankach jest co prawda niżej oprocentowany (a zatem jego raty są niższe), ale dodatkowo obciążony ryzykiem kursowym. Oznacza to, że w przypadku osłabienia wartości złotego na rynku walutowym, raty kredytu mogą znacznie wzrosnąć, np. 3-krotnie. Co więcej, banki niechętnie udzielają kredytów hipotecznych w walucie, wobec której złoty jest słaby. Liczą się bowiem z tym, że w przyszłości może to korzystnie dla pożyczającego obniżyć wysokość kredytu. W przypadku kredytów udzielonych w złotych, istotne znaczenie dla wysokości rat mają zmiany stóp procentowych NBP.

Pożyczka hipoteczna

Jej zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na posiadanej przez dłużnika nieruchomości. Dlatego wysokość pożyczki zależy od wartości nieruchomości. Może być przeznaczona na dowolny cel i jest udzielana nie tylko przez banki, ale również przez osoby fizyczne i prawne.

Kredyt gotówkowy

To pożyczka bankowa udzielana na dowolny cel. Jej atutem jest ograniczenie formalności związanych z zabezpieczeniem długu, choć w przypadku większych kwot niezbędne może okazać się poręczenie lub wystawienie weksla. Spłata kredytu jest rozłożona na okres do kilku lat.

Kredyt samochodowy

Jeden z niżej oprocentowanych kredytów, w którym zastaw zawsze stanowi pojazd, który kupujemy za pożyczone pieniądze. Ustanowienie zastawu rejestrowego odbywa się za pośrednictwem sądu, który wpisuje pojazd do Centralnego Rejestru Zastawów. Warunki kredytowania mogą zależeć nie tylko od kwoty kredytu, wysokości wpłaty własnej i długości okresu spłaty, ale i od rocznika pojazdu. Do momentu spłaty kredytu właścicielem samochodu pozostaje bank. W wypadku nieterminowej spłaty kredytu może go przejąć i sprzedać.

Limit kredytowy w rachunku

To kredyt gotówkowy „podpięty” pod konto w banku, zwany też „kredytem odnawialnym”. Zwykle niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy - może być wygodnym uzupełnieniem domowego budżetu. Maksymalna wysokość takiego kredytu wynosi z reguły 2-3 krotność miesięcznych wpływów na dane konto. Jest on uruchamiany dopiero w chwili, gdy skończą się pieniądze na koncie, a odsetki nalicza się od faktycznie wykorzystanej kwoty. Wpływy na konto idą w pierwszej kolejności na spłatę zadłużenia. Ale uwaga! Bank może natychmiast wypowiedzieć taki kredyt, jeśli na nasze konto przestaną wpływać pieniądze albo będą wpływać na tyle nieregularnie, że bank nie będzie mógł co miesiąc pobrać odsetek od zaciągniętego kredytu.

Karta kredytowa

Umożliwia regulowanie płatności bezgotówkowych do wysokości przyznanego w ramach karty limitu kredytowego. Nie jest powiązana z kontem. Dzięki odroczonemu terminowi spłaty zadłużenia, karta pozwala na zaciągnięcie kredytu bez odsetek nawet na 55 dni. Po upływie tego terminu bank nalicza jednak bardzo wysokie odsetki, dlatego należy z niej korzystać tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz dysponował środkami wystarczającymi do spłaty zadłużenia. Jeśli spłacisz dług w całości w tzw. okresie bezodsetkowym wówczas nie ponosisz żadnych kosztów. Gdy jednak zaczniesz płacić w częściach, bank doliczy do długu odsetki w wysokości z powyżej 20 proc. w skali rocznej. Pamiętaj: okres bezodsetkowy dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych – za wypłatę pieniędzy z bankomatu z użyciem karty kredytowej płaci się od razu słone odsetki.

Zanim więc zdecydujesz się na skorzystanie z usług bankowych pamiętaj o zasadzie 4 kroków:
1. Sprawdź wiarygodność firmy.
2. Policz całkowity koszt kredytu.
3. Dokładnie przeczytaj umowę.
4. Nie podpisuj jeśli nie rozumiesz.

Źródło: http://www.zanim-podpiszesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA