REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki kredyt wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit kredytowy w rachunku czy kart kredytowa? Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Wszystko zależy od tego, co zamierzasz kupić za pożyczone pieniądze. Znajdziesz tu podstawowe informacje, które powinieneś posiadać zanim udasz się do banku.

Zanim podpiszesz umowę kredytową:

1. Przede wszystkim pamiętaj, że bank udzieli ci kredytu tylko wówczas, gdy stwierdzi, że masz tzw. zdolność kredytową, czyli jesteś w stanie spłacić zadłużenie w terminie i wysokości określonej w umowie. Ocenia to biorąc pod uwagę m.in. twoje dochody, liczbę osób będących na twoim utrzymaniu, stałe miesięczne wydatki (np. na czynsz, rachunki) i inne zobowiązania, np. raty zaciągniętych wcześniej kredytów.

REKLAMA

REKLAMA

2. Bank będzie chciał także wiedzieć, czy jesteś rzetelnym dłużnikiem. Dlatego sprawdzi twoją wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli zdarzyło ci się w przeszłości nie wywiązywać terminowo ze spłaty zadłużenia, może być to powodem odmowy udzielenia kredytu.

3. Zaciągnięty kredyt możesz spłacać w ratach równych lub malejących. Jeżeli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, bank zsumuje kwotę kredytu i odsetek i podzieli wynik przez liczbę rat. W przypadku wyboru opcji z ratami malejącymi, co miesiąc będziesz płacić taką samą ratę kapitału, ale odsetki będą naliczane od coraz mniejszej kwoty długu. Najpierw więc będą bardzo wysokie, a pod koniec okresu spłaty – niskie. Oba rozwiązania mają swoje zalety – jeśli zdecydujesz się na raty malejące, wówczas mniej oddasz bankowi. Jeśli jednak twój budżet domowy jest bardziej napięty, wtedy bardziej korzystny może się okazać wybór równych rat.

Na rynku dostępne są różne rodzaje kredytów. Sprawdź, który będzie najlepiej dostosowany do twoich potrzeb i możliwości.

Kredyt hipoteczny

REKLAMA

Zazwyczaj zaciągany jest na zakup lub budowę mieszkania albo domu. W przypadku tego kredytu, zabezpieczeniem jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Wartość udzielonego kredytu jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów (przeważnie sięga kilkuset tysięcy złotych), a jego spłata rozłożona jest na wiele lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyty mieszkaniowe stanowią w Polsce ok. 56 proc. ogółu kredytów i są udzielane w złotych lub w walucie obcej. Kredyt w euro czy frankach jest co prawda niżej oprocentowany (a zatem jego raty są niższe), ale dodatkowo obciążony ryzykiem kursowym. Oznacza to, że w przypadku osłabienia wartości złotego na rynku walutowym, raty kredytu mogą znacznie wzrosnąć, np. 3-krotnie. Co więcej, banki niechętnie udzielają kredytów hipotecznych w walucie, wobec której złoty jest słaby. Liczą się bowiem z tym, że w przyszłości może to korzystnie dla pożyczającego obniżyć wysokość kredytu. W przypadku kredytów udzielonych w złotych, istotne znaczenie dla wysokości rat mają zmiany stóp procentowych NBP.

Pożyczka hipoteczna

Jej zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na posiadanej przez dłużnika nieruchomości. Dlatego wysokość pożyczki zależy od wartości nieruchomości. Może być przeznaczona na dowolny cel i jest udzielana nie tylko przez banki, ale również przez osoby fizyczne i prawne.

Kredyt gotówkowy

To pożyczka bankowa udzielana na dowolny cel. Jej atutem jest ograniczenie formalności związanych z zabezpieczeniem długu, choć w przypadku większych kwot niezbędne może okazać się poręczenie lub wystawienie weksla. Spłata kredytu jest rozłożona na okres do kilku lat.

Kredyt samochodowy

Jeden z niżej oprocentowanych kredytów, w którym zastaw zawsze stanowi pojazd, który kupujemy za pożyczone pieniądze. Ustanowienie zastawu rejestrowego odbywa się za pośrednictwem sądu, który wpisuje pojazd do Centralnego Rejestru Zastawów. Warunki kredytowania mogą zależeć nie tylko od kwoty kredytu, wysokości wpłaty własnej i długości okresu spłaty, ale i od rocznika pojazdu. Do momentu spłaty kredytu właścicielem samochodu pozostaje bank. W wypadku nieterminowej spłaty kredytu może go przejąć i sprzedać.

Limit kredytowy w rachunku

To kredyt gotówkowy „podpięty” pod konto w banku, zwany też „kredytem odnawialnym”. Zwykle niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy - może być wygodnym uzupełnieniem domowego budżetu. Maksymalna wysokość takiego kredytu wynosi z reguły 2-3 krotność miesięcznych wpływów na dane konto. Jest on uruchamiany dopiero w chwili, gdy skończą się pieniądze na koncie, a odsetki nalicza się od faktycznie wykorzystanej kwoty. Wpływy na konto idą w pierwszej kolejności na spłatę zadłużenia. Ale uwaga! Bank może natychmiast wypowiedzieć taki kredyt, jeśli na nasze konto przestaną wpływać pieniądze albo będą wpływać na tyle nieregularnie, że bank nie będzie mógł co miesiąc pobrać odsetek od zaciągniętego kredytu.

Karta kredytowa

Umożliwia regulowanie płatności bezgotówkowych do wysokości przyznanego w ramach karty limitu kredytowego. Nie jest powiązana z kontem. Dzięki odroczonemu terminowi spłaty zadłużenia, karta pozwala na zaciągnięcie kredytu bez odsetek nawet na 55 dni. Po upływie tego terminu bank nalicza jednak bardzo wysokie odsetki, dlatego należy z niej korzystać tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz dysponował środkami wystarczającymi do spłaty zadłużenia. Jeśli spłacisz dług w całości w tzw. okresie bezodsetkowym wówczas nie ponosisz żadnych kosztów. Gdy jednak zaczniesz płacić w częściach, bank doliczy do długu odsetki w wysokości z powyżej 20 proc. w skali rocznej. Pamiętaj: okres bezodsetkowy dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych – za wypłatę pieniędzy z bankomatu z użyciem karty kredytowej płaci się od razu słone odsetki.

Zanim więc zdecydujesz się na skorzystanie z usług bankowych pamiętaj o zasadzie 4 kroków:
1. Sprawdź wiarygodność firmy.
2. Policz całkowity koszt kredytu.
3. Dokładnie przeczytaj umowę.
4. Nie podpisuj jeśli nie rozumiesz.

Źródło: http://www.zanim-podpiszesz.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA