REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców

Justyna Hek
pieniądze Fot. Fotolia
pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Śmierć kredytobiorcy wiąże się z przeniesieniem spadku, w tym zadłużenia kredytowego, na spadkobierców. W zależności od tego, w jaki sposób postąpią spadkobiercy, będą musieli sami spłacać kredyt lub zostanie on rozdzielony na innych spadkobierców, ewentualnie zadłużenie przeniesie się na gminę lub Skarb Państwa. Czy śmierć kredytobiorcy zawsze wiąże się z koniecznością spłaty kredytu przez spadkobierców?

REKLAMA

Do dziedziczenia kredytów i pożyczek wykorzystuje się ogólne przepisy, gdyż sprawy tego typu dziedziczenia nie są uregulowane odrębnymi przepisami prawnymi. Niewątpliwie jednak zgodnie z ustawą po śmierci spadkodawcy, spadkobiercy otrzymują wszystkie prawa i obowiązki majątkowe – w zależności od liczby osób uwzględnionych w spadku jest to jedna osoba lub kilka. Niestety jednak do praw i obowiązków majątkowych zalicza się także obowiązek spłaty zaciągniętego kredytu.

Odpowiedzialność za dziedziczone długi

Warto pamiętać, że zakres odpowiedzialności za długi spadkowe nie jest bezwzględnie nieograniczony, to znaczy nie zawsze spadkobierca odpowiada za wszystkie zobowiązania finansowe zmarłego, które odziedziczył. Jeśli spadkobierców jest kilku, kwota kredytu rozkłada się pomiędzy nich. Do chwili przyjęcia spadku – złożenia oświadczenia o jego przyjęciu – spadkobiercy odpowiadają wyłącznie z masy spadkowej, jednak gdy już prawnie przyjmą spadek, muszą się liczyć z tym, że wówczas zaczynają odpowiadać także całym swoim majątkiem w granicach określanych przez sposób przyjęcia spadku, to znaczy wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.


Problem z ustaleniem masy spadkowej

Często jednak dochodzi do problemów z ustaleniem tego, co składa się na masę spadkową. Wynika to z tajemnicy, jaką obłożone są banki. W takiej sytuacji pomocna okazuje się być ustawa Prawo Bankowe, która określa konkretny katalog podmiotów i sytuacji pozwalających na złamanie tajemnicy bankowej i udzielenie informacji zainteresowanym. Informacją wymaganą do uzyskania przez spadkobierców jest na przykład saldo zaciągniętych kredytów. Warto pamiętać, że spadek przechodzi na spadkobierców w momencie śmierci spadkodawcy, ale mamy sześć miesięcy na decyzję w jaki sposób chcemy postąpić. Istnieją trzy drogi wyboru: przejęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi – przejęcie proste, wprost, przejęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za nie – tak zwane przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza i odrzucenie spadku. Przy odrzuceniu należy się jednak liczyć z tym, że spadek automatycznie przechodzi na przykład na nasze dzieci lub współmałżonka. Tylko zrzeczenie się przez wszystkich członków rodziny, na których spadek może przejść, spadku i w tym również kredytu powoduje przeniesienie zadłużenia na gminę lub Skarb Państwa.

Zobacz także:  Spłata kredytu w przypadku utraty pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak można zyskać na spłacie kredytu hipotecznego?

Zobacz także:  Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA