Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli dochodzi do nabycia i szybkiej sprzedaży ruchomości o znacznej wartości – na przykład samochodu albo dzieła sztuki – podatnik osiąga dochód, z którego powinien się rozliczyć tak jak z rocznej pensji. W przypadku transakcji ruchomościami bardzo ważne jest zatrzymanie dowodów zakupu i sprzedaży. Takie dowody pozwolą nam wykazać, że w zeznaniu podatkowym nie zaniżyliśmy ceny, za którą nabyliśmy i sprzedaliśmy daną rzecz.
Kiedy zapłacimy podatek od sprzedaży rzeczy ruchomych?
Podatek od sprzedaży rzeczy ruchomych na cele prywatne zapłacimy wtedy, kiedy kupimy daną rzecz i sprzedamy ją przed upływem sześciu miesięcy od daty zakupu osiągając przy tym dochód. Oczywiście jeśli dana rzecz zostanie sprzedana po sześciu miesiącach i więcej, nie musimy wykazywać zysku w rozliczeniu podatkowym. W sytuacji gdy sprzedaliśmy rzecz przed upływem pół roku, ale nie osiągnęliśmy dochodu – sprzedaż odbyła się za taką samą lub niższą cenę niż zakup, również nie musimy niczego wykazywać w formularzu PIT. Warto podkreślić, że te zalecenia dotyczą wyłącznie sprzedaży ruchomości, w wypadku sprzedaży nieruchomości należy posiłkować się innymi przepisami.
Wysokość opodatkowania sprzedaży ruchomości
REKLAMA
Istotny jest także sposób włączenia dochodu ze sprzedaży ruchomości do zeznania podatkowego. Dochód ten podlega opodatkowaniu według stałej przyjętej skali. Wobec tego jeśli podatnik ze względu na przychody miesięczne osiąga wyższy próg podatkowy wynoszący 32%, tak samo będzie opodatkowany dochód ze sprzedaży danej ruchomości, na przykład samochodu. Jeśli zaś urząd skarbowy uzna, że wykazana kwota kupna i sprzedaży wydaje się być znacznie zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości rynkowej, ma prawo samodzielnie określić przychód zgodnie właśnie z wartością rynkową. Wówczas jedynym sposobem udowodnienia, że doszło do transakcji za kwoty, z których chcemy się rozliczyć jest okazanie rachunków, faktur lub umów poświadczających nasze słowa. Tylko wtedy urząd skarbowy nie wprowadzi do naszego zeznania podatkowego poprawek, które uzna za adekwatne do cen rynkowych.
Częste transakcje wykonywane na rzeczach ruchomych – kupno i sprzedaż – mogą wskazywać na to, że podatnik posiada niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Wówczas urząd może skontrolować podatnika i nałożyć na niego karę.
Zobacz także: Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości
Zobacz także: Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje
Zobacz także: Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?
REKLAMA
REKLAMA