REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Studenci zagraniczni kupują mieszkania w Polsce – jakie mają szanse na kredyt?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Student Fot. Fotolia
Student Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce studiuje już 23 tys. obcokrajowców. To ciągle mniej niż na Węgrzech, ale dane GUS-u potwierdzają tendencję wzrostową. Nasz kraj chętnie wybierają Norwegowie, Szwedzi, a także Ukraińcy. Studenci zza granicy wynajmują mieszkania i kupują własne – jak w związku z tym wygląda kwestia kredytu hipotecznego dla nich?

Chociaż Polacy widzą swoją przyszłość za granicą, Polska z roku na rok staje się coraz bardziej doceniana przez obcokrajowców. Studenci z wielu europejskich krajów chętnie wybierają polskie uczelnie i w efekcie także pracę. Co ich przyciąga? Dla wielu sytuacja ekonomiczna i niskie koszty życia są czynnikami decydującymi o przeprowadzce. Oprócz tego korporacje i firmy zagraniczne działające w Polsce chętnie zatrudniają na bardzo korzystnych warunkach właśnie obcokrajowców.

REKLAMA

Mieszkania dla obcokrajowców

W związku z tym, że coraz więcej obcokrajowców decyduje się na stały pobyt w Polsce, rodzi się temat ich sytuacji na krajowych rynkach: mieszkaniowym i kredytowym. Polacy powoli dostrzegają tę grupę klientów zainteresowanych wynajmem i kupnem mieszkań. Coraz więcej biur adresuje swoją ofertę specjalnie dla studentów zagranicznych i likwidują bariery językowe. Jak to jest z bankami: czy postrzegają cudzoziemców jako wiarygodnych klientów?

Zobacz także: Banki wolą pożyczać osobom zatrudnionym na umowę o pracę

Banki chcą 50% wkładu własnego?

Warunkiem starania się o kredyt na nieruchomość w Polsce jest karta stałego pobytu, a ułatwieniem jest właśnie praca w kraju – uzyskiwanie przychodów na miejscu. Obcokrajowcy to klienci podwyższonego ryzyka, więc banki najczęściej wymagają wkładu własnego jako formy zabezpieczenia – od 10% nawet do 50% wartości nieruchomości.

Zobacz także: Kredyt walutowy – czy jest jeszcze dostępny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokumenty potrzebne cudzoziemcom do uzyskania kredytu w Polsce:

  • odpowiednik polskiego zeznania podatkowego,
  • umowę o pracę lub kontrakt,
  • zaświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu.

Ważne: Wszystkie dokumenty muszą być przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie jest konieczne?

Student, obcokrajowiec, bez wkładu własnego – co dalej?

To oczywiste, że studenci najczęściej nie dysponują środkami na własne mieszkanie. W takiej sytuacji często posiłkują się pomocą rodziny. Rodzice zaciągają zobowiązanie i kupują mieszkanie w ich imieniu.

Brak karty stałego pobytu, czyli rezydentury w Polsce, też nie musi być przeszkodą: wystarczy być obywatelem UE lub OECD. Innym rozwiązaniem jest też kredyt wspólny z małżonkiem.

Obsługa studentów zagranicznych

Nie wszystkie banki decydują się na ten kierunek kredytowania, a oferty oczywiście są mocno zróżnicowane. Temat staje się coraz popularniejszy, dlatego rośnie liczba doradców finansowych, którzy specjalizują się właśnie w dziedzinie kredytów dla obcokrajowców. Studenci zagraniczni często traktują kupno nieruchomości w Polsce jako długoterminową inwestycję – muszą więc pokonać trudności związane z uzyskaniem dofinansowania i zrozumieć cały proces.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny: ile zyskamy na cross-sellingu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA