REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Działka Fot. Fotolia
Działka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kilkanaście polskich banków jest zdecydowanych udzielić kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. Jednak banki wymagają zabezpieczenia kredytu hipotecznego na działkę budowlaną – najbardziej preferowany jest wpis w księdze wieczystej mieszkania lub zabudowanej nieruchomości gruntowej. Grunty bez zabudowy są postrzegane jako gorsze.

REKLAMA

Mimo rozwoju oferty deweloperskiej, wariant polegający na budowie domu w systemie gospodarczym nadal cieszy się sporą popularnością. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w ubiegłym roku tak zwani inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę niemal 80 000 domów. Nie wszystkie osoby decydujące się na samodzielne wzniesienie domu posiadają odpowiednią działkę budowlaną – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Koszt zakupu gruntu budowlanego, który cechuje się dobrą lokalizacją nierzadko przekracza 500 złotych za 1 m kw. Tylko część nabywców może sobie pozwolić na samodzielne sfinansowanie takiego wydatku. Odpowiedzią na ich potrzeby jest oferta rodzimych kredytodawców. Kilkanaście wiodących banków godzi się na finansowanie gruntu budowlanego. W przypadku kilku instytucji nabywcy niezabudowanych gruntów muszą zaakceptować pewne niedogodności. Wiążą się one z faktem, że działka budowlana nie stanowi tak dobrego zabezpieczenia kredytu, jak lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny.

Zobacz także: Kredyt na budowę domu – banki chętnie pożyczają

Co z działką budowlaną bez zabudowy?

Rodzime banki posiadają pewne preferencje co do zabezpieczeń kredytu hipotecznego. Z punktu widzenia kredytodawcy najbardziej pożądanym wariantem jest ustanowienie wpisu w księdze wieczystej mieszkania lub zabudowanej nieruchomości gruntowej. Grunty pozbawione zabudowy są mniej cenione jako zabezpieczenie kredytu. Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi zaznaczają, że nabywcy innych typów działek (np. rolnych i rekreacyjnych) znajdują się w gorszej sytuacji.

Zobacz także: Zdolność kredytowa przekłada się na wielkość kupowanego mieszkania

– Grunt przeznaczony pod zabudowę mimo wszystko stanowi dość dobre zabezpieczenie dla kredytu hipotecznego. Sprzedaż takich nieruchomości zwykle nie nastręcza bankowi dużych kłopotów. Istotnym problemem są jednak niestabilne ceny gruntów przeznaczonych pod zabudowę. Kredytodawcy biorą ten czynnik pod uwagę przy ustalaniu maksymalnej relacji pożyczonego kapitału do wartości zabezpieczenia (limit LtV). Niektóre banki wymagają, żeby osoby nabywające działki budowlane posiadały wyższy wkład własny niż standardowe 10% lub 20%. W przypadku innych rodzajów gruntów polityka kredytodawców jest znacznie bardziej restrykcyjna. Dlatego nabywcy działek rekreacyjnych albo rolnych nierzadko mają problemy z uzyskaniem atrakcyjnego kredytu hipotecznego – wyjaśnia Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Zmiana rekomendacji S – plusy i minusy

Analiza oferty kredytowej potwierdza, że krajowe banki traktują nabywców działek budowlanych z odrobinę większą dozą ostrożności. Świadczą o tym dopuszczalne poziomy wskaźnika LtV (patrz poniższa tabela). Czterej analizowani kredytodawcy przewidzieli niższe limity LtV dla zabezpieczenia w formie gruntów budowlanych. Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że w trzech bankach klienci doświadczą bardziej dotkliwych ograniczeń. Mowa o limicie maksymalnego okresu spłaty. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby wnioskujące o kredyt w Pekao S.A. Bank z grupy UniCredit wymaga bowiem dodatkowego zabezpieczenia na nieruchomości mieszkalnej.

Zobacz także: Kredyt prywatny lub firmowy przy zakupie nieruchomości

Bez dodatkowych formalności się nie obejdzie

Przedstawiciele firmy Conse zwracają uwagę, że nabywcy działek budowlanych muszą przygotować dodatkowe dokumenty.

– Rodzime banki wymagają dokładnych informacji na temat lokalizacji oraz przeznaczenia danego gruntu. Dlatego przyszły właściciel działki budowlanej będzie musiał dostarczyć wyrys oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy gmina nie opracowała jeszcze wspomnianego planu kredytodawca będzie się domagał decyzji o warunkach zabudowy – wyjaśnia Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Nabywca działki budowlanej musi też przedstawić dokumenty zaświadczające o jej stanie prawnym. Jednym z nich jest wypis z księgi wieczystej gruntu. W tym kontekście Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że po trzydziestu dniach taki wypis staje się nieaktualny. Banki mogą wymagać również dokumentu, który poświadcza prawo własności zbywcy. W zależności od sposobu nabycia działki przez jej aktualnego właściciela taką rolę może pełnić akt notarialny lub orzeczenie spadkowe.

Kredyt na działkę i na dom

W ramach podsumowania eksperci firmy Conse przypominają, że niektóre banki mogą sfinansować zakup działki i budowę domu za pomocą jednego kredytu. Takie rozwiązanie z pewnością oszczędza klientowi uciążliwych formalności, które wiążą się z podwójna procedurą kredytową. Wspólne kredytowanie działki i domu jest polecane dla osób zdecydowanych na szybkie rozpoczęcie budowy – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA