REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rekomendacja S (nowa) – co zmieni?

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku obniżek stóp procentowych, dostępność kredytów hipotecznych wzrosła. Choć oprocentowanie kredytów i ceny nieruchomości zmalały, wiele osób nadal nie stać na zakup wymarzonego mieszkania. Wg Expandera, sytuację tych osób może poprawić nowa Rekomendacja S. Niestety rekomendacja S ma również uniemożliwić wzięcie kredytu osobom, które nie posiadają wkładu własnego.

REKLAMA

Obniżki stóp procentowych w naszym kraju spowodowały nie tylko spadek oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych, ale także wzrost ich dostępności. Dla przykładu 4-osobowa rodzina z dochodem wynoszącym 8 tys. zł netto może dziś uzyskać kredyt na kwotę 708 tys. zł, czyli aż o 77 000 zł więcej niż 6 miesięcy temu. Można więc powiedzieć, że o kredyt jest dziś łatwiej niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Nie oznacza to jednak, że kredyty są łatwo dostępne. Mimo znacznej poprawy sytuacji, wspomniana rodzina otrzyma nadal znacznie mniejszą kwotę niż np. na przełomie 2010/2011r., kiedy dostępna kwota kredytu w tym wypadku była wyższa o 25 000 zł. Najłatwiej o kredyt było jednak przed kryzysem, czyli na przełomie 2007/2008r. Wtedy część Polaków mogła liczyć na kwotę kredytu nawet o ok. 50% wyższą niż ta, jaką mogą uzyskać dziś.

Zobacz także:  Jak rekomendacja T wpłynie na rynek kredytów mieszkaniowych?

REKLAMA

Wiele osób zmuszonych jest czekać na dalszą poprawę zdolności kredytowej. Szansą dla nich jest jednak planowana zmiana rekomendacji S, która ma zmienić sposób obliczania dostępnej kwoty kredytu. Obecnie, gdy zaciągamy kredyt na np. 30 lub 35 lat, bank musi policzyć, czy nasze dochody wystarczą do jego spłaty w ciągu 25 lat. To powoduje, że choć rata kredytu 30-letniego jest niższa niż 25-letniego, to wcale nie jest łatwiej go uzyskać. Potrzebne są bowiem do tego dokładnie takie same dochody.

Według nowych regulacji, okres 25 lat ma zostać podwyższony do 30. Gdy ktoś będzie chciał uzyskać kredyt na 30 lat, wystarczy że będzie go stać na spłatę rat. Tym samym, do uzyskania 30-letniego czy 35-letniego kredytu wystarczą niższe niż obecnie dochody. Dostępna kwota kredytu powinna więc wzrosnąć i przy założeniu zaciągania kredytu na 30 lat, powinna się zwiększyć o ok. 9%. Oznacza to, że osoba, która obecnie może otrzymać kredyt na 400 000 zł dostanie maksymalnie 436 000 zł.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

REKLAMA

Należy jednak dodać, że nowa rekomendacja S ma również wprowadzić pewne zmiany, które części Polakom utrudnią dostęp do kredytów hipotecznych. Najgroźniejsza jest zapowiedź zakazania udzielania kredytów osobom nie posiadającym wkładu własnego. KNF chciałaby bowiem, by osoby kupujące nieruchomość na kredyt posiadały przynajmniej 20% (od 2015 r.) wkładu własnego. Oznacza to, że aby kupić mieszkanie o wartości 300 000 zł trzeba będzie posiadać 60 000 zł. Tak wysokie wymogi z pewnością uniemożliwiłyby bardzo wielu Polakom zakup własnego mieszkania. Dlatego na kredyt najprawdopodobniej będą mogły liczyć także osoby posiadające jedynie 10% wkładu, które dodatkowo zostaną zobligowane do opłacenia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Niestety dla osób młodych, wymóg posiadania nawet 10% wkładu (od 2014 r.) własnego może być, trudną do pokonania, przeszkodą.

Dla „świeżo upieczonych” małżeństw, skutkiem regulacji wkładu własnego może więc być konieczność długiego mieszkania z rodzicami i oszczędzania. Ci, którzy tak nie postąpią, zmuszeni zostaną do wynajmowania, co z kolei znacznie utrudni im odkładanie pieniędzy na wkład własny. W rezultacie, zamiast powoli spłacać kredyt, czyli własne mieszkanie, młodzi małżonkowie będą wydawali pieniądze na czynsz za wynajem.

Jarosław Sadowski/ Główny Analityk firmy Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  REKLAMA

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA